Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 03.02.2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 27.1.2019 do neděle 03.02.2019 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (27.1.2019 – 2.2.2019) byly srážky dominantní hlavně na začátku a konci týdne. Nejvíce srážek spadlo v pásu od Šumavy po Orlické hory. Zde byly týdenní úhrny nejčastěji okolo 15 – 20 mm. Na západě republiky bylo zaznamenáno jen okolo 5 mm/týden. Na Moravě byly úhrny mezi 10-15 mm/týden. K dnešnímu dni leží na většině území republiky sníh. Výjimkou je hlavně jižní Morava. Během týdne zpočátku teploty vzduchu klesaly a to až v maximech pod bod mrazu. Na víkend se ale výrazně oteplilo a to převážně na Moravě. Zde vystoupaly teploty během dne až na 12 °C. Minimální teploty byly nejnižší uprostřed týdne, kdy za jasných nocí klesaly teploty vzduchu až dokonce pod -15 °C (ve středu). Naopak v sobotu bylo i v noci na Moravě okolo 6 °C. Větrné počasí bylo hlavně v sobotu, kdy díky silnému jižnímu proudění, tak nárazy přesahovaly místy i 20 m/s.
Tento týden (4.2-11.2.2019) budeme hlavně pod vlivem tlakové výše a přes naše území budou přecházet většinou jen slabé frontální systémy. Srážek by tedy mělo být málo. Predikované úhrny jsou často jen do 5 mm. To znamená, že nejvyšší úhrny byly tedy ze včerejška na dnešek a přeháňky dnešního dne. Zpočátku budou dosti chladné noci, kdy budou moci klesat až k -10°C. Během dne se budou teploty pohybovat okolo bodu mrazu (-1 až +3°C). K většímu oteplení dojde pak o víkendu, kdy teploty vystoupají i nad 8°C (hlavně v neděli). V druhé polovině týdne začnou i ochabovat noční mrazy a místy nebudou padat ani pod bod mrazu. Půdní vlhkost se příliš měnit nebude. V povrchové vrstvě nebude sucho prakticky vůbec pozorováno, v hlubších vrstvách zůstane stav konstantní.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?:
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi léty 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

HLAVNÍ TEXT ISSS
Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0-40 cm) se na území České republiky v minulém týdnu nepatrně zlepšila. Sucho v povrchové vrstvě nadále zůstává na Moravě, ve Slezsku a poté v enklávách na severozápadě Čech.
Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40-100 cm) zůstává i nadále velmi vysoká. Nejvyšší kategorie, extrémní sucho, zůstává i nadále v oblasti povodí Labe a také na jihovýchodní Moravě a ve Slezsku.
V minulém týdnu došlo ke zlepšení stavu intenzity sucha, sucho je pozorováno zhruba na 23 % území, oproti minulému týdnu se sucho snížilo o 7 %.
Na 3 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné, což je téměř stejný údaj oproti předchozímu týdnu.
I nadále platí, že se jedná o znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku i s ohledem na fakt, že podzim a zima patří dlouhodobě mezi období, která jsou na srážky spíše chudší.
Srážky v neděli a pondělí nepochybně situaci zlepší, nicméně v půdní vlhkosti se projeví až po roztátí sněhu. Otázkou zůstává, kdy k tomu dojde a jaká část sněhové pokrývky v mezičase sublimuje.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu vlhkosti půdy mírně rostly na celém území v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm, v 10 až 50 cm je na 16 % stanic a v 50-100 cm na 29 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 53 % stanic, 10-50 cm a 50-100 cm na 10 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na jihu a východě Čech, nižší především v nížinách v severních Čechách a na střední a jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (27.1.2019 – 2.2.2019) byly srážky dominantní hlavně na začátku a konci týdne. Nejvíce srážek spadlo v pásu od Šumavy po Orlické hory. Zde byly týdenní úhrny nejčastěji okolo 15 – 20 mm. Na západě republiky bylo zaznamenáno jen okolo 5 mm/týden. Na Moravě byly úhrny mezi 10-15 mm/týden. K dnešnímu dni leží na většině území republiky sníh. Výjimkou je hlavně jižní Morava. Během týdne zpočátku teploty vzduchu klesaly a to až v maximech pod bod mrazu. Na víkend se ale výrazně oteplilo a to převážně na Moravě. Zde vystoupaly teploty během dne až na 12°C. Minimální teploty byly nejnižší uprostřed týdne, kdy za jasných nocí klesaly teploty vzduchu až dokonce pod -15°C (ve středu). Naopak v sobotu bylo i v noci na Moravě okolo 6°C. Větrné počasí bylo hlavně v sobotu, kdy díky silnému jižnímu proudění, tak nárazy přesahovaly místy i 20 m/s.

Více informací
 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 10. 2024

    Profesor Miroslav Trnka jako host pořadu Fokus Václava Moravce: Počasí a člověk

    Rok mrazů, veder a extrémních lijáků. Děje se něco mimořádného, nebo se jen historie opakuje? Které jevy přírody už dokážeme předvídat a jak přesně? Hostem Václava Moravce v pořade Fokus byl v díle s názvem Počasí a člověk i bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Tato část pořadu je ke zhlédnutí ZDE

  • 8. 10. 2024

    Nejdeštivější září v Brně za dvě stě let

    Kvůli extrémním dešťům, které Česká republika zažila v září letošního roku, se tento měsíc zařadil mezi nejdeštivější v historii. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR průměrné srážky v Brně za září dosahují čtyřiceti milimetrů. Letošní devátý měsíc roku tento průměr téměř čtyřnásobně překonal. Rozhovor pro Brněnský deník Rovnost je k dispozici ZDE.