Relativní kondice polních plodin (PP) a travních porostů (TP)

                  
65758595105115125135
horší kondice vegetacenormální stavlepší kondice vegetace

Podívejte se také na kondici trvalých kultur.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 28.05. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 21.05. do neděle 28.05. ráno)

Mapa intenzity sucha vyjadřuje srovnání aktuálního nasycení půdy se stejným obdobím za posledních 50 let a hodnotí mimořádnost vzniklé situace.

Vegetace v průběhu minulého týdne započala proces zhoršování kondice v důsledku horší dostupnosti vláhy v povrchové vrstvě, což primárně ovlivňuje trvalé travní porosty. Přes nastupující sucho se díky stále dostupné vláze drží kondice vegetace ve velmi dobrém stavu a to i díky jinak příznivým podmínkám. S ohledem na pozdější začátek vegetační sezóny se i v suchem postižených regionech negativní dopady sucha zatím neprojevují. Nicméně očekáváme však, že se situace může v řádu týdnů výrazně změnit, v případě že bude pokračovat teplý, slunečný a relativně sušší ráz počasí.

Sbírejte s námi data

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 18. 5. 2017

  Cena a produkce potravin závisí na klimatické změně?

  Záznam rozhovoru

   O cenách potravin a zemědělské produkci, potravinové bezpečnosti či o posunu zemědělských oblastí v souvislosti s probíhající klimatickou změnou hovořil v Rádiu-Z profesor Miroslav Trnka.

 • 17. 5. 2017

  Osuchu v pořadu Českého rozhlasu Co vy na to?

   Záznam rozhovoru

  O suchu s profesorem Miroslavem Trnkou v pořadu Co vy na to? O suchu a dostatku či nedostatku vodu v krajině, o možnostech adaptací s využitím přehrad či nádrží i o tom, co aktuálně potřebujeme v krajině vytvářet.