Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 11.03.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 04.03.2018 do neděle 11.03.2018 ráno)

 

Shrnutí
V uplynulém týdnu (4. 3. 2018 – 10. 3. 2018) nás ovlivňovala nejdříve tlaková níže a ke konci týdne přechody různých frontálních systémů. Zároveň se ale obrátilo proudění a místo velmi chladného vzduchu ze severovýchodu k nám začal proudit teplý z jihozápadu. Prakticky většina srážek spadla v úterý. Po zbytek týdne šlo nejčastěji jen o lokální přeháňky. Vláhový deficit v půdě je zvláště patrný v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a nově také Moravskoslezského kraje ačkoliv se zatím nejedná o deficit dramatický, který jen výjimečně přesahuje 40 mm. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody,, který zůstává podnormální na některých přítocích Dyje a výjimečně i na území Čech. V následujících dnech očekáváme spíše setrvalý stav, pokud jde o úroveň nasycení půdního profilu.

Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Pokud jde o míru intenzity sucha, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace je navzdory existujícímu deficitu díky stále trvajícímu vegetačnímu klidu relativně dobrá. Stav půdní vlhkosti do 1 m zůstává prozatím výrazně horší oproti obvyklým hodnotám o nepříliš výrazné hodnoty, nicméně znepokojivý počíná být plošný rozsah a trvání deficitu. Domníváme se, že v řadě oblastí je nižší nasycení než obvykle v hloubce pod 1 m a tento stav přispívá k poklesu hladin podzemní vody. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, jsme zaznamenali v neděli 11. 3. v celém profilu na 2/5 území. Hlubší vrstva byla zasažena z 9 % (tedy o něco více než v minulém týdnu). Povrchová vrstva je pod hodnotami obvyklými pro počátek března na 1/2 území. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5 se vyskytují na 12% území, a anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se aktuálně vyskytují na 0,5% území a naplnila se tak naše předpověď z minulého týdne kdy díky kombinaci tání sněhu a srážek došlo ke zlepšení situace.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo ke zvýšení vlhkosti půdy ve vrstvě 0-10 cm a naopak k jejímu mírnému poklesu ve vrstvě 10-100 cm na většině území. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na žádné stanici, v 10 až 50 cm je na 18 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 17 % stanic, v 10-50 cm na 14 % stanic a v 50-100 cm na 19 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severu území, nižší v nížinách na jihozápadní Moravě a ve středních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (4. 3. 2018 – 10. 3. 2018) nás ovlivňovala nejdříve tlaková níže a ke konci týdne přechody různých frontálních systémů. Zároveň se ale obrátilo proudění a místo velmi chladného vzduchu ze severovýchodu k nám začal proudit teplý z jihozápadu. Prakticky většina srážek spadla v úterý. Po zbytek týdne šlo nejčastěji jen o lokální přeháňky. Celkově nejvíce spadlo srážek v severních a severozápadních Čechách. Zde byly zaznamenány úhrny většinou od 10-15 mm/týden. Naopak na zbytku území hlavně do 5 mm/týden. Nejméně pršelo na východní Moravě. Oteplování v minulém týdnu se dělo skokově. První vlna zvýšených teplot začala z úterý na středu a druhá z pátku na sobotu. Počátkem týdne byly tedy maxima ještě od 0-3°C. Ve středu ale už v jižní polovině republiky šplhaly maxima nad 10°C. No a v sobotu už byly teploty během dne i nad 15°C. Minimální teploty vzduchu se až do soboty ještě většinou držely pod bodem mrazu. Nejchladněji z tohoto pohledu bylo v neděli 4.3.2018, kdy minima padala až k -15°C. Vítr byl hodně proměnlivý, takže se výrazně lišil na jednotlivých lokalitách. Nejčastěji se ale pohyboval od 2-3 m/s.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.