Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 09. 01. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 02. 01. 2022 do neděle 09. 01. 2022 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (2.1.–8.1.2022) bylo počasí dynamické s častým přechodem front. To se projevilo i v častějších srážkách a to hlavně v první polovině týdne. Rozložení a velikost srážek odpovídala zhruba predikci. Nejvíce pršelo v Krkonoších a na Šumavě a to 50-90 mm za týden. Naopak na jižní Moravě to bylo často jen do 5 či 10 mm za týden. Celkově bylo zaznamenáno více srážek v Čechách než na Moravě. Nejvíce sněhu napadlo ve středu a pak v sobotu. Většinou se to týkalo horských oblastí. Uplynulý týden byl teplotně rozdělený. V první polovině bylo nadprůměrně teplo s maximem okolo 8-11°C. Ve středu se začalo ochlazovat od západu a po zbytek týdne byly maxima okolo bodu mrazu.
V dalších dvou týdnech se příliš srážek nečeká. Tento týden by měl suchý a další srážky čekáme až počátkem příštího týdne, ale příliš jich nebude. Teplotně bude období podprůměrné nebo průměrné, převažuje dlouhodobější nejistota, jak bude vypadat období po 17. lednu.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden nijak výrazně nezměnilo. Sucho sledujeme v menších oblastech. Počínají intenzita sucha zůstává i nadále v Jeseníkách, dále je sledováno v severozápadních Čechách, v Beskydech a poté místy u severovýchodních hranic.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se minulý týden mírně snížila. I nadále zůstává jedna větší lokalita na Jesenicku, kde je sledováno až extrémní sucho. Dále je sledováno počínající až výrazné sucho v menších oblastech po ČR (Královéhradecký kraj a místy v Čechách).
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na 8 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na větší části území mírně vzrostla vlhkost půdy ve vrstvě 0-20 cm, ve 20-100 cm byly změny vlhkosti malé. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na žádné stanici, v 10 až 50 cm je na 10 % stanic a v 50-100 cm na 9 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 50 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 24 % stanic a v 50-100 cm na 18 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především na Znojemsku, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (2.1.–8.1.2022) bylo počasí dynamické s častým přechodem front. To se projevilo i v častějších srážkách a to hlavně v první polovině týdne. Rozložení a velikost srážek odpovídala zhruba predikci. Nejvíce pršelo v Krkonoších a na Šumavě a to 50-90 mm za týden. Naopak na jižní Moravě to bylo často jen do 5 či 10 mm za týden. Celkově bylo zaznamenáno více srážek v Čechách než na Moravě. Nejvíce sněhu napadlo ve středu a pak v sobotu. Většinou se to týkalo horských oblastí. Uplynulý týden byl teplotně rozdělený. V první polovině bylo nadprůměrně teplo s maximem okolo 8-11°C. Ve středu se začalo ochlazovat od západu a po zbytek týdne byly maxima okolo bodu mrazu. Podobný vývoj byl i u minimálních teplot vzduchu, kdy se držely nad bodem mrazu v první polovině týdne, naopak v druhé klesaly nejčastěji od -3 do -8°C. Minulý týden se dá charakterizovat jako větrný. Od pondělí do čtvrtka byly průměrné hodinové rychlosti větru často nad 5 m/s.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

  • 29. 4. 2024

    Ohrožovat nás na jihu Moravy bude sucho, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

    Nebývale brzy se v letošním roce začalo na jihu Moravy ozývat jaro. Mandloňový sad v Hustopečích na Břeclavsku dokonce vykvetl již začátkem března. Mnozí hovoří o posunu sezóny až o měsíc dopředu. „Další roky budeme mít velmi teplé, možná ještě teplejší než extrémní loňský rok, který byl vůbec nejteplejším od doby, kdy měříme teploměrem,“ říká v rozhovoru pro Deník bioklimatolog Zdeněk Žalud.

    Jak by z hlediska počasí měl ideální duben vypadat?

    Rozhovor pro denik.cz k dispozici ZDE.