Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 18. 09. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 11. 09. 2022 do neděle 18. 09. 2022 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (11.9. – 17.9.2022) přes nás přecházela zvlněná studená fronta, která přinesla vydatnější srážky a za ní k nám začal proudit chladný vzduch od severu a severozápadu. Nejvíce srážek spadlo na severovýchodě republiky a to až okolo 70 mm za týden. Dále vydatněji pršelo také na jihozápadě republiky, poté v okresech Příbram, Benešov, Havlíčkův Brod a to mezi 30-60 mm za týden. Naopak jižně od Brna byly zaznamenány jen srážky do 15 mm za týden. Do pátku se pohybovaly maxima ještě mezi 15-20°C. O víkendu pak spadly maxima většinou jen na 11-14°C.
V dalších 10 dnech čekáme postupně deštivé a chladné počasí. To bude znamenat vysokou půdní vlhkost ve svrchní vrstvě do 40 cm a místy i v hloubkách do 100 cm. Českou republiku nebude trápit minimálně v dalších 10 dnech půdní sucho.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se v minulém týdnu zlepšila natolik, že v této vrstvě není sledováno riziko sucha.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se také zlepšila, ale i nadále zůstávají oblasti s počínajícím až výjimečným suchem a to v severozápadních Čechách, v horní částí Polabí. Místy na Moravě je sleováno počínající sucho.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max 1 % území (půdní profil 0–100 cm), oproti minulém týdnu došlo k výraznějšímu zlepšení. Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na větší části území došlo k vzestupu vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm v důsledku srážek, ve 40-100 cm byly změny vlhkosti malé. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 5 % stanic, v 10 až 50 cm je na 15 % stanic a v 50-100 cm na 10 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 37 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 25 % stanic a v 50-100 cm na 11 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na Šumavě a v Beskydech, nižší na jihu Moravy, v severozápadních a východních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (11.9. – 17.9.2022) přes nás přecházela zvlněná studená fronta, která přinesla vydatnější srážky a za ní k nám začal proudit chladný vzduch od severu a severozápadu. Nejvíce srážek spadlo na severovýchodě republiky a to až okolo 70 mm za týden. Dále vydatněji pršelo také na jihozápadě republiky, poté v okresech Příbram, Benešov, Havlíčkův Brod a to mezi 30-60 mm za týden. Naopak jižně od Brna byly zaznamenány jen srážky do 15 mm za týden. Do pátku se pohybovaly maxima ještě mezi 15-20°C. O víkendu pak spadly maxima většinou jen na 11-14°C. Minimální teploty byly hodně proměnlivé hlavně v závislosti na oblačnosti. V úterý, pátek a o víkendu klesaly minima pod 8°C. Vítr byl většinou slabší, ale od čtvrtka začal zesilovat. Hlavně o víkendu byly nárazy i nad hranicí 15 m/s.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

3. září 2022 / 35. týden

předchozí další zavřít