Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015
- bez rizika sucha
- S0 snížená úroveň půdní vláhy
- S1 počínající sucho
- S2 mírné sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výjimečné sucho
- S5 extrémní sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 19. 03. 2023 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 12. 03. 2023 do neděle 19. 03. 2023 ráno)
Shrnutí:
V uplynulém týdnu (12.3.–18.3.2023) se vyskytovaly srážky hlavně v první polovině týdne s tím, že v úterý pršelo nejvíce. Srážky se ale vyskytovaly převážně jen na západě republiky (od Šumavy, přes Aš, Krušné hory po Krkonoše). Zde byly úhrny do 25 mm za týden. Na zbytku republiky byly srážky většinou jen do 5 mm za týden. Teploty vzduchu byly jako na houpačce. V neděli (12.3.), ve středu a ve čtvrtek bylo chladno s maxime.m jen okolo 5-8°C. V další dny pak byly denní maxima na 10-14°C.
Tento týden bude teplotně nadprůměrný a v druhé polovině se budou objevovat častější srážky. Poté čekáme chladnější a deštivější počasí.
JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden změnila a prohloubila. Nejintenzivnější sucho je sledováno v jižních Čechách, kde je sledováno až extrémní sucho. Dále je zasažená celá Morava, Vysočina a Slezsko.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) není nijak dramatická a počínající sucho je sledováno jen na pár drobných lokalitách.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max 28 % území (půdní profil 0–100 cm) oproti minulému týdnu došlo ke zhoršení o 20 %. Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území mírně klesly vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 2 % stanic, v 10 až 50 cm je na 5 % stanic a v 50-100 cm na 10 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 45 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 49 % stanic a v 50-100 cm na 16 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (12.3 – 18.3.2023) se vyskytovaly srážky hlavně v první polovině týdne s tím, že v úterý pršelo nejvíce. Srážky se ale vyskytovaly převážně jen na západě republiky (od Šumavy, přes Aš, Krušné hory po Krkonoše). Zde byly úhrny do 25 mm za týden. Na zbytku republiky byly srážky většinou jen do 5 mm za týden. Teploty vzduchu byly jako na houpačce. V neděli (12.3.), ve středu a ve čtvrtek bylo chladno s maximem jen okolo 5-8°C. V další dny pak byly denní maxima na 10-14°C. Podobně na tom byly i noční teploty. Ty klesaly pod bod mrazu v neděli (12.3.) a pak od středy do pátku. Větrnější počasí bylo v pondělí, úterý a v pátek.
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
15. 10. 2024
Profesor Miroslav Trnka jako host pořadu Fokus Václava Moravce: Počasí a člověk
Rok mrazů, veder a extrémních lijáků. Děje se něco mimořádného, nebo se jen historie opakuje? Které jevy přírody už dokážeme předvídat a jak přesně? Hostem Václava Moravce v pořade Fokus byl v díle s názvem Počasí a člověk i bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Tato část pořadu je ke zhlédnutí ZDE.
-
8. 10. 2024
Nejdeštivější září v Brně za dvě stě let
Kvůli extrémním dešťům, které Česká republika zažila v září letošního roku, se tento měsíc zařadil mezi nejdeštivější v historii. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR průměrné srážky v Brně za září dosahují čtyřiceti milimetrů. Letošní devátý měsíc roku tento průměr téměř čtyřnásobně překonal. Rozhovor pro Brněnský deník Rovnost je k dispozici ZDE.