Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 13. 10. 2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 6. 10. 2019 do neděle 13. 10. 2019 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (6.10-12.10.2019) bylo na území České republiky dynamické počasí a na víkend se pak konečně vrátilo tzv. babí léto. Nejvíce srážek spadlo od úterý do čtvrtka. Déšť byl zaznamenán na celém území republiky. Nejčastěji byly úhrny mezi 10-15 mm/týden. Ve vyšších nadmořských výškách napršelo i nad 30 mm/týden. Teplota vzduchu v minulém týdnu postupně rostla. Počátkem týdne se pohybovaly maxima jen okolo 10 °C. Naopak v sobotu byly naměřeny hodnoty i přes 20 °C a padlo mnoho teplotních rekordů. Noční teploty dosti kolísaly. V pondělí a úterý klesaly dokonce pod bod mrazu. Po zbytek týdne se pak pohybovaly mezi 5-10 °C.
Po zbytek října by měly většinou pokračovat nadprůměrné teploty vzduchu a méně srážkových epizod. Nejvíce srážek jich spadne počátkem příštího týdne. Půdní vlhkost by měla se stále udržovat na obvyklých hodnotách, pouze jen na menším území jižních a severních Čech bude převládat deficit v hlubších vrstvách.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITU SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0-40 cm) je aktuálně na celém území v kategorii <S0, tedy bez rizika sucha.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40-100 cm) se oproti minulému týdnu trochu zlepšila. Na většině území republiky zasažené suchem převažuje počínající až mírné sucho. Nicméně nadále výrazné až extrémní sucho zůstává v severních Čechách, Poohří, Polabí a v pásu táhnoucí se od severní Šumavy, přes Táborsko, Třeboňsko až po Novohradské hory.
Sucho se i nadále vyskytuje na téměř 16 % území České. V hlubší vrstvě vidíme dlouhodobě problém zejména v oblasti Lounska, Mostecka, Třeboňska a severních Čech. Na konec sezóny 2019 s ohledem na dlouhodobou předpověď, stále pohlížíme s obavami zejména v oblasti Čech a nejvýrazněji pak na region severozápadních Čech (mapa dlouhodobé předpovědi na dva měsíce).

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu se na většině území mírně snížily vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 8 % stanic, v 10 až 50 cm je na 21 % stanic a v 50-100 cm na 24 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 24 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm a 50-100 cm na 8 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severovýchodní Moravě, nižší především v nížinách v severních a jižních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (6.10-12.10.2019) bylo na území České republiky dynamické počasí a na víkend se pak konečně vrátilo tzv. babí léto. Nejvíce srážek spadlo od úterý do čtvrtka. Déšť byl zaznamenán na celém území republiky. Nejčastěji byly úhrny mezi 10-15 mm/týden. Ve vyšších nadmořských výškách napršelo i nad 30 mm/týden. Teplota vzduchu v minulém týdnu postupně rostla. Počátkem týdne se pohybovaly maxima jen okolo 10°C. Naopak v sobotu byly naměřeny hodnoty i přes 20°C a padlo mnoho teplotních rekordů. Noční teploty dosti kolísaly. V pondělí a úterý klesaly dokonce pod bod mrazu. Po zbytek týdne se pak pohybovaly mezi 5-10°C. Průměrné rychlosti větru se nejčastěji pohybovaly od 2-3 m/s.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

26. září 2019 / 39. týden

předchozí další zavřít