Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 24. 07. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 17. 07. 2022 do neděle 24. 07. 2022 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (17.7. – 23.7.2022) nás zasáhl příliv velmi teplého vzduchu s malým výskytem srážek. Ty se objevily velmi lokálně ve čtvrtek a v sobotu a většinou šlo o bouřky. Na mnoha místech republiky vůbec nepršelo. Tam, kde se srážky objevily, tak to bylo nejčastěji do 10 mm za týden, při lokální bouřce se na pár místech objevily úhrny nad 20 mm. Maximální teploty vzduchu po většinu týdne dosahovaly hodnot přes 30 či dokonce 35°C. Příliv teplého vzduchu vrcholil ve středu a ve čtvrtek, kdy prakticky na celém území republiky se vyskytoval tropický den.
Výhled počasí na další období není stále příliš příznivý. Sice dojde k přechodnému snížení půdního sucha na konci tohoto týdne, ale poté by se měl stav opět zhoršovat. Dlouhodobé předpovědi se kloní spíše k nadprůměrným teplotám.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se oproti minulému týdnu výrazně zhoršila. Nejhlubší intenzitu sledujeme v západních Čechách, kde je sledováno počínající až výrazné sucho a poté na východní a jižní Moravě. V podstatě celá republika je zasažena suchem. Nejnižší intenzita sucha je sledována v okolí Prahy.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se prohloubila v místech, kde je sucho sledováno delší dobu, tedy v místech, kde nebyly sledovány intenzivní srážky v posledních týdnech. Jedná se o západní a severozápadní Čechy, částečně Vysočina, Polabí, Morava a Slezsko.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na 77 % území (půdní profil 0–100 cm), oproti minulém týdnu se zdvojnásobilo. Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na větší části území došlo k poklesu vlhkosti půdy ve vrstvě 0-50 cm, v 60-100 cm byly změny vlhkosti malé. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 22 % stanic, v 10 až 50 cm je na 27 % stanic a v 50-100 cm na 10 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 5 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 8 % stanic a v 50-100 cm na 11 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na Šumavě, nižší na jihu Moravy, v severozápadních a východních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (17.7. – 23.7.2022) nás zasáhl příliv velmi teplého vzduchu s malým výskytem srážek. Ty se objevily velmi lokálně ve čtvrtek a v sobotu a většinou šlo o bouřky. Na mnoha místech republiky vůbec nepršelo. Tam, kde se srážky objevily, tak to bylo nejčastěji do 10 mm za týden, při lokální bouřce se na pár místech objevily úhrny nad 20 mm. Maximální teploty vzduchu po většinu týdne dosahovaly hodnot přes 30 či dokonce 35°C. Příliv teplého vzduchu vrcholil ve středu a ve čtvrtek, kdy prakticky na celém území republiky se vyskytoval tropický den. Minimální teploty vzduchu byly dosti proměnlivé. Zpočátku týdne padaly i dost pod 10°C, ale postupně jsme pak během týdne zažili i tropické noci, kdy teplota neklesla pod 20°C. Větrnější dny byly ve středu, čtvrtek a v sobotu.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 29. 4. 2024

    Ohrožovat nás na jihu Moravy bude sucho, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

    Nebývale brzy se v letošním roce začalo na jihu Moravy ozývat jaro. Mandloňový sad v Hustopečích na Břeclavsku dokonce vykvetl již začátkem března. Mnozí hovoří o posunu sezóny až o měsíc dopředu. „Další roky budeme mít velmi teplé, možná ještě teplejší než extrémní loňský rok, který byl vůbec nejteplejším od doby, kdy měříme teploměrem,“ říká v rozhovoru pro Deník bioklimatolog Zdeněk Žalud.

    Jak by z hlediska počasí měl ideální duben vypadat?

    Rozhovor pro denik.cz k dispozici ZDE.

  • 23. 4. 2024

    Ochlazení i mráz jsou v dubnu normální, příroda je ale o měsíc napřed

    Střídání teplot k dubnu patří stejně jako mráz. Ochlazení pomůže zadržet vláhu v půdě a zpomalit vývoj vegetace, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Pavel Zahradníček. Stále však podle něj platí, že se v Česku otepluje – za posledních šedesát let se průměrná teplota zvýšila o 2,2 stupně Celsia.

    „V dubnu se často mluví o „aprílovém“ počasí, takže je normální, že se střídají teplé a studené vlny, což se i letos zrovna děje. V dubnu k nám prakticky pravidelně začne proudit studený vzduch od severu, který přináší ochlazení a v noci často i mrazy. Není to výjimkou ani v květnu, kdy přichází známí ledoví muži,“ říká PavelZahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor pro novinky.cz k přečtení ZDE.
     

10. července 2022 / 27. týden

předchozí další stáhnout zavřít