Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 2. 3. 2021

    Letošní zima přinesla krajině dostatek vláhy. I přesto nadále hrozí sucha, varují odborníci

    „Z hlediska teplot i srážek to byla zima, která se sotva blížila průměru. Naštěstí ale pomohla smazat okamžitý deficit, který jsme měli jak v povrchové vrstvě půdy, tak co se týče zásob podzemních vod, zvlášť těch mělkých. To bylo něco, co i vodohospodáře trápilo už několikátý rok a je dobře, že k tomu došlo,“ pochvaluje si Trnka.
    Celý článek k přečtení na irozhlas.cz ZDE.

  • 27. 2. 2021

    Sucho konečně mírně polevilo

    „Situace je lepší, než jsme byli zvyklí,“ řekl Právu bioklimatolog Miroslav Trnka z vědeckého týmu projektu InterSucho. Zdůraznil, že nejde mluvit o konci suchého období. Zvláště loni v dubnu, než začalo pršet, zasáhlo Česko největší sucho za posledních 500 let.

    Článek je k přečtení ZDE

  • 17. 2. 2021

    Jeden mrazivý týden nedokazuje, že oteplování neexistuje, říká klimatolog

    Vnímání lidí je zkreslené, letošní zima je spíše teplejší, myslí si klimatolog Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Pavel Zahradníček. „Jeden mrazivý týden v únoru nedokazuje, že globální oteplování neexistuje,“ dodal v rozhovoru pro iDNES.cz. Zahradníček také uvedl, že na konci 21. století by se v českých nížinách na jihu Moravy a Polabí mohlo podnebí přiblížit středomořskému.
    Celý rozhovor pro idnes.cz k přečtení ZDE.

  • 2. 2. 2021

    Na mnoha místech Česka je půda nasycená vodou. Vyhovuje jí sníh i obleva

    Nasycenost půdy vodou do jednoho metru v Česku se v lednu zvýšila, půdě vyhovuje střídání deště, mrazu a oblevy. Především na Moravě je až na výjimky nasycenost půdy stoprocentní, informace zveřejnili vědci na portálu InterSucho.
    Celý článek na idnes.cz k přečtení ZDE.

  • 25. 1. 2021

    Mezinárodní projekt Interreg, Dyje

    Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. se podílí na mezinárodním projektu Interreg "Vlivy změny klimatu na povodí řeky Dyje". Do tohotu projektu jsou zapojeni i další partneři a to Český hydrometeorologický ústav, Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i., Povodí Moravy,s.p., Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik, Technische Universität Wien a Amt der Niederösterreichischen Landesregierung.

    Cílem projektu je prozkoumat dopady klimatické změny na vodní bilanci v povodí řeky Dyje do roku 2050. Výzkum je zaměřen na porovnání bilance vody současné doby vůči klimatickým scénářům v budoucnu. Rakousko a Česká republika propojují své odborné znalosti a pracují na společném hraničním regionu.
    Na základě výsledků dojde ke zpracování manipulačních opatření pro suchá období ve vzájemné shodě obou států.

  • 20. 1. 2021

    Loňské srážky byly jako na houpačce, střídaly se extrémy

    Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl pouze květen. Podle odborníků z projektu InterSucho srážková houpačka neuškodila krajině, avšak pro zemědělství znamenala řadu problémů. Celkový roční srážkový úhrn 761 milimetrů řadí rok 2020 mezi srážkově nadnormální, řekl ČTK Zdeněk Žalud, který v projektu zaštiťuje adaptaci na klimatickou změnu a sucho.
    Celý článek se zhodnocením roku 2020 k přečtení na ČTK ZDE.

    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    ekolist.cz
    enviweb.cz
    agris.cz.

  • 1. 1. 2021

    Pršelo nejvíc za deset let. A přece jenom lehce nad průměr, řekli vědci

    Česko zůstává ve vláhovém deficitu. Z dlouhodobého hlediska chybí v krajině asi 300 milimetrů srážek. Sucho zesilují především vzrůstající teploty.
    Nejdřív pětisetleté sucho, pak – s nadsázkou – šest propršených měsíců. V Česku se uzavírá nejdeštivější rok za poslední dekádu.

    V průměru napršelo mezi 700 a 800 milimetry srážek. Takové úhrny meteorologové zaznamenali naposledy v roce 2010. „Tehdy spadlo ještě minimálně o 100 milimetrů za rok více než letos,“ řekl pro Seznam Zprávy klimatolog Pavel Zahradníček z portálu intersucho.cz.

    Celý článek k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE.

     

  • 30. 12. 2020

    Sucho i povodně, horko i chladno. Rok 2020 provázely pro Česko typické výkyvy

    Letošní rok byl podle klimatologa Pavla Zahradníčka další, kdy se objevily oba extrémy tradiční pro Českou republiku – tedy sucho a povodně. Zima přinesla málo srážek a na jaře následovalo sucho. Léto bylo sice chladnější v porovnání s posledními roky, avšak stále nadprůměrné. A v říjnu přišly srážky, které překonaly více než dvojnásobně dlouhodobý průměr.
    Celý článek pro idnes.cz k přečtení ZDE.

  • 28. 12. 2020

    Data z Intersucha ve Vědě 24

    V pořadu ČT24 "Věda 24 - souhrn 2020", který se věnoval mj. i  celosvětovému klimatu (teploty, požáry, hurikány), byly zařazeny informace o ústupu sucha v ČR vč. dat z Intersucha.
    Ke zhlédnutí na ČT24 ZDE (stopáž 51:20).

  • 18. 12. 2020

    O zimě a bílých Vánocích pro ČRo

    Klimatolog Pavel Zahradníček mluvil pro Český rozhlas o zimě, sněhu a bílých Vánocích. Jak budou vypadat české zimy v budoucnosti?
    Celý rozhovor k poslechnutí ZDE (čas v 8:40).