Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 18. 5. 2016

  O dotacích na sucho ve Studiu 6 ČT24

  Záznam rozhovoru

  V rozhovoru pro Studiu 6 na programu ČT24 hovořil profesor Zdeněk Žalud na téma dotací na sucho, o kterých bude dnes jednat vláda. V rozhovoru také zaznělo více o problematice sucha a možnostech a omezeních zemědělců při adaptování se na sucho.  Rozhovor sledujte od 19. minuty.

 • 6. 5. 2016

  O suchu, cenách potravin a migraci za vodou v DVTV

  Záznam rozhovoru

  V rozhovoru pro DVTV hovořil profesor Miroslav Trnka. Rozhovor o suchých periodách nejen v České republice, ale i v zahraničí. Také o migraci za vodou a o měnících se cenách potravin. 

 • 4. 4. 2016

  Zhodnocení aktuální situace v České televizi

  Záznam rozhovoru 

  V pořadu České televize Události v regionech se můžete podívat na rozhovor s Lenkou Bartošovou, která hovořila o aktuální situace stavu sucha zejména v Jihomorvaském a Zlínském kraji. Rozhovor sledujte od 4. minuty a 40. vteřiny.

 • 1. 2. 2016

  Tisková zpráva ze setkání zemědělců s ministrem Jurečkou

   Zemědělci řešili s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou stav půdy a sucho na jižní Moravě. Setkání pořádal Zemědělský svaz Brno-venkov a Znojmo a hlavním tématem byl velmi tíživý problém, nejen pro zemědělce, a to sucho. Setkání se účastnil také profesor Zdeněk Žalud s prezentací o Integrovaném systému sledování sucha - www.intersucho.cz. Vyjádření ministra a závěry ze setkání si přečtěte v přiloženém pdf souboru.

 • 30. 12. 2015

  Zhodnocení letošního sucha v pořadu Radiofórum

   V Českém rozhlase Plus v odpoledním půlhodinovém pořadu Radiofórum vystoupil profesor Zdeněk Žalud a hovořil o letošním suchu, možných adaptacích a pravděpodobných výhledech do budoucna. Součástí rozhovoru byly také dotazy a připomínky z řad posluchačů. 

 • 29. 12. 2015

  Ohlédnutí za suchým rokem 2015 ve Studiu 6 ČT 24

   V ranním celostátním vysílání Studia 6 hovořila Lenka Bartošová na téma letošního sucha. V rozhovoru hovořila nejen o aktuální situaci, ale také o možných adaptacích a způsobech sžívání se se suchem. Rozhovor můžete sledovat v archivu ČT 24 od 19. minuty a 40. vteřiny.

 • 11. 10. 2015

  Letošní sucho a zvažované možnosti kompenzací, jako téma reportáže v TV Nova

  V hlavních zprávách TV Nova proběhla reportáž dokumentující stále trvající sucho a zároveň popisující zvažované možné kompenzace zemědělcům. V reportáži se objevily mapy Intenzity sucha a vyjádření profesora Zdeňka Žaluda k letošním nízkým výnosům a kvalitě plodin. Reportáž sledujte od 5. minuty a 22. vteřiny.

 • 7. 10. 2015

  Odborná debata na téma "Dopady sucha v České republice" s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou

  Ve středu 7. října 2015 proběhla na půdě Mendelovy univerzity v Brně odborná debata týkající se problematiky sucha a dopadů sucha v ČR za účasti předsedy vlády Mgr. Bohuslava Sobotky. Hlavními body programu byly dvě odborné přednášky na téma "Generel vodního hospodářství krajiny ČR" vedená prof. Miroslavem Trnkou a "Monitoring, dopady a předpověď sucha v ČR" přednesená prof. Zdeňkem Žaludem. Záznam z této akce a stručná vyjádření profesorů Zdeňka Žaluda a Miroslava Trnky shrnuje reportáž České televize.

 • 2. 10. 2015

  "Hrozí Česku ještě větší sucho?" Rozhovor s profesorem Miroslavem Trnkou v ranním vysílání České televize

  V ranním vysílání České televize komentoval aktuální průběh sucha prof. Miroslav Trnka. Hovořil nejen o současném trvajícím suchu, ale zamýšlel se i nad suchem v následujícím roce, řeč byla také o možných adaptacích na sucho. Rozhovor vycházel z právě vydané knihy "Sucho v Českých zemích: minulost, současnost, budoucnost", kterou prof. Trnka představil. Rozhovor sledujte od 78. minuty a 50. vteřiny.

 • 30. 9. 2015

  Komentář senátory Jana Hajdy k chystané koncepci boje se suchem

  Ministr zemědělství Marian Jurečka chystá pro vládu koncepci boje se suchem. Odborný mluvčí ČSSD pro zemědělství, senátor Jan Hajda, vydal oficiální stanovisko k článku "Jurečka chystá pro vládu koncepci boje se suchem" z deníku Právo ze dne 22. 7. 2015. V odkazu najdete jak stanovisko pana senátora tak možnost stáhnout si zmíněný článek z deníku Právo.