Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 31. 12. 2019

  Více než třetina území ČR trpí suchem v půdě do 100 cm

  Více než třetina území České republiky trpí na konci letošního roku zemědělským suchem, tedy suchem v půdě do hloubky jednoho metru. Vyplývá to z aktuálních údajů, které zveřejnili vědci na portálu InterSucho. Výrazně lépe je na tom aktuálně Morava, nejhorší situace je v jižních a severozápadních Čechách. Prognóza na příští dva měsíce nepředpokládá zásadní zlepšení situace.

  Článek vydaný na ČTK k přečtení ZDE.
  Zprávu o aktuálním suchu publikovala tato média:
  iRozhlas,
  Český rozhlas,
  EuroZprávy.cz.
   

 • 31. 12. 2019

  Zahradníček: Oteplování do roku 2050 asi nezvrátíme

  Debata na téma změny klimatu je zbytečná. Všechnu sílu musíme soustředit na diskuze o tom, která opatření jsou opravdu účinná a pomohou a která jsou čirý nesmysl a vyhozené peníze. Tak vidí současnou situaci Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

  Pavel Zahradníček se problematikou vývoje či změny klimatu zabývá dlouhodobě a konstatuje, že nezbytnou energetickou stabilitu se Česku výhradně pomocí obnovitelných zdrojů (OZE) nemůže podařit. „OZE je výrazně závislé na počasí a je to tedy nestabilní zdroj energie,“ říká Zahradníček, který stabilní a čistý zdroj pro Česko vidí v jaderné energii, doplněné o malé zdroje, například paroplynové elektrárny. Je také pro snižování spotřeby prostřednictvím úspornějších výrobků.

  Rozhovor k přečtení na portále iuhli.cz ZDE.

 • 16. 12. 2019

  Přednášky na veřejných i odborných akcích

  I na závěr roku proběhla řada přednášek pro praxi se zaměřením na sucho 2019 a dopady klimatické změny. Prof. Zdeněk Žalud vystoupil 14.11. na semináři firmy Beuker pro chovatele skotu ve Velkých Popovicích, 26.11. společně s Mgr. Monikou Bláhovou pro Regionální agrární komoru Jičín, 27.11. a 12.12. na semináři firmy CRV Czech Republic v Čejkovicích resp. v Oticích u Opavy, 2. 12. pro Svaz mladých agrárníků v Kostelci nad Černými Lesy a 3.12. na manažerské fóru podnikatelů v zemědělství a potravinářství ve Smiřicích.
  Doc. Petr Hlavinka vystoupil 27.11. v Nitře a 28.11. v Košicích na sladovnické konferenci určené zejména pro sladovníky a pěstitele ječmene (pořadatel Slovenske zdruzenie vyrobcov piva a sladu) a to na téma Klimatická změna a jej dopad na poľnohospodárstvo.
  Pavel Zahradníček, Ph.D. vystoupil dne 22.11. v Hradci Králové na akci pro učitele a ekologické poradce s tématem „Očekávaná změna klimatu v České republice se zaměřením na Královehradecký kraj“ a „Speciální předpovědi počasí pro zemědělce a energetiky a kde lze najít zdroje informací o počasí a klimatu“. Na setkání byli také zástupci kraje i města.

 • 13. 12. 2019

  O změně klimatu s Miroslavem Trnkou na idnes.cz

   Sucha jsou delší a intenzivnější, objevují se častěji než v minulosti. Až se lidé rozhodnou s klimatem opravdu něco udělat, bude to zásadní změna, jako průmyslová revoluce, říká bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Článek k přečtení na IDNES ZDE.

 • 2. 12. 2019

  I přes vlhký listopad zůstává hlavně jih Čech postižený suchem

  I přes poměrně vlhký a mlhavý listopad zůstávají převážně v Čechách místa, kde přetrvává velké zemědělské sucho, tedy v půdě do jednoho metru. Nejvíce jsou postižené jižní Čechy a jižní část Plzeňského kraje. Naopak Morava a velká část Čech nepociťuje sucho vůbec, vyplývá z mapy, kterou zveřejnili tvůrci portálu InterSucho na stejnojmenném portálu tento týden. Předpovědi pro nejbližší dny jsou s ohledem na srážky spíše nepříznivé.
  Celý článek na ČTK k přečtení ZDE.

 • 11. 11. 2019

  Přednáška a ocenění na konferenci GIS ESRI

  Tým Intersucha se zúčastnil konference GIS ESRI, pořádané ARCDATA Praha 6. - 7. 11. 2019.

  Jako jeden z hlavních řečníků konference vystoupil s vyzvanou přednáškou s názvem "Sucho a změna klimatu – pohledem českým i globálním" prof. Miroslav Trnka.

  Mimo zastoupení mezi přednášejícími jsme se zúčastnili také s posterem s názvem „PŘÍBĚH SUCHA 2019“, který byl vyhodnocen jako nejlepší v sekci návštěvníků a třetí v sekci odborníků.

  Vítězný poster najde na TOMTO ODKAZU.
  Fotografie z vyhlášení ZDE a ZDE.

 • 8. 11. 2019

  Přednášky na veřejných i odborných akcích

  V probíhající klidové sezóně v zemědělství se účastníme řady osvětových přednášek se zaměřením na sucho, vodu, zemědělství či krajinu na různých veřejných i odborných akcích. Např. prof. Zdeněk Žalud vystoupil:
  16. 9. na akci pro starosty v Novém Jičíně,
  18. 9. na 15. ročníku Krajské soutěže v orbě v Banticích,
  10. 10. na konferenci „Region v rozvoji společnosti“ v Brně,
  17. 10. na akci České technologické platformy pro zemědělství na zámku Křtiny,
  23. 10. na semináři Regionální AK Pardubického kraje,
  31. 10. na akci firmy KWS ve Větrném Jeníkově,
  1. 11. na přednášce pro U3V v Blansku,
  2. 11. na akci „Prolomit sucho 2“ pro nejširší veřejnost v Brně,
  4. 11. na podzimní setkání zemědělských podnikatelů pořádané Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů ve Skalském Dvoře,
  či 7. 11. pro prvovýrobce v oblasti živočišné výroby organizované společností Beuker v Zaječí.

   

 • 7. 11. 2019

  Debata s Mladými lidovci v Plzeňském kraji

  Na začátku listopadu proběhla debata pořádaná Mladými lidovci na téma ekologie. Tohoho setkání se v plzeňské Kačabě zúčastnil člen týmu intersucho.cz Pavel Zahradníček a ředitel ÚVGZ prof. Michal V. Marek.
  Fotografie ke zhlédnutí ZDE.

 • 4. 11. 2019

  Probíhající školení Intersucho

  Mimo odborných přednášek probíhají v tomto období také školení pro reportéry portálu Intersucho. V rámci letošního podzimu již proběhla následující školení:

  30. 9. pro AK Praha,
  1. 10. pro OAK Hradec Králové,
  23. 10. pro OAK Olomouc,
  24. 10. pro Zemědělský svaz - územní organizace Plzeň-sever a Rokycany,
  4. 11. pro na vzdělávací akci pro poradce na téma „Rostlinolékařství v pojetí současnosti“ pro UZEI

 • 31. 10. 2019

  Prezentace na konferenci Future

  V rámci výstavy Designblok 2019 vystoupil v rámci konference Future se svoují prezentací kolega Pavel Zahradníček. Přednáška byla zaměřena na změnu klimatu a klima měst. Celá prezentace je součástí záznamu z konference na odkazu uvedeném níže.

  Záznam přednášky ke zhlédnutí (stopáž od 52. minuty) ZDE