Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 25. 4. 2019

  Letošní sucho se podobá roku 2012, říká klimatolog Zahradníček. Výnosy plodin tehdy byly nejnižší za 50 let

  Extrémní sucho, požáry a nedostatek vody ve studních zasáhly Česko oproti loňsku o několik týdnů dříve. Rok 2018 byl přitom velmi suchý. Nejhorší situace je podle vědeckého portálu Intersucho na střední a jižní Moravě, také v části Moravskoslezského kraje, v Polabí a Poohří. Sucho ale vadí i na jiných místech České republiky. O současné situaci mluvil v pořadu Radiožurnálu klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
  Článek k přečtení ZDE.

 • 25. 4. 2019

  Národní seminář k projektu DriDanube

  Praha, 24. 4. 2019
  Na Státním pozemkovém úřadu v Praze se včera v rámci pracovního setkání „Aktuální stav sucha a jeho výhled“ uskutečnil také národní seminář projektu DriDanube (Drought Risk in the Danube Region). V rámci zasedání se sešli zástupci z akademické sféry, státní správy a z firemního prostředí. Tato akce zapadá do série seminářů konaných v těchto dnech ve všech deseti státech zapojených do projektu DriDanube financovaného z Danube Transnational Programme.
  Projekt DriDanube je spolufinancovám Evropskou uníí (ERDF, IPA). Více informací o projektu naleznete ZDE. Praktické výstupy projektu naleznete v aplikaci DroughtWatch.

  Informace o suchu a jeho dopadech v celé oblasti Střední Evropy poskytují kontext pro zvládání sucha - tisková zpráva k přečtení ZDE.

 • 24. 4. 2019

  Zemědělci jsou stále pesimističtější, sucho se stupňuje

  Zemědělci, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho, začínají být ve svých krátkých zprávách velmi pesimističtí a někteří až zoufalí. Na většině území republiky kvůli extrémnímu nedostatku srážek za posledních pět týdnů nevzcházejí jařiny, ozimy zasychají a neodnožují se, neroste ani tráva či vojtěška, vyplývá z desítek hlášení.

  Hlavní vegetační sezona je přitom teprve na začátku.
  Celý článek na ČTK je k přečtení ZDE.

  Zprávu převzala i další média:
  ct24.cz,
  aktualne.cz,
  novinky.cz.

 • 24. 4. 2019

  Sucho se stupňuje a voda dochází. Situace je výjimečná

  Sucho přišlo o měsíc dříve než loni. Ve třetině Česka je už teď extrémní, nebo výjimečné. Alespoň nejmírnějším stupněm sucha je postiženo 99 % území republiky.
  V pořadu Události, komentáře na ČT24 byla prezentována aktuální situace sucha na mapách z portálu intersucho.cz (stopáž od 14:17).
  Článek a pořad ke zhlédnutí ZDE.

 • 24. 4. 2019

  Sucho v Česku - Večerní zprávy seznam.cz

  Suchu byla věnována reportáž ve Večerních zprávách, kde situaci komentoval i klimatolog Pavel Zahradníček.
  Reportáž o suchu ke zhlédnutí ZDE (komentář Pavla Zahradníčka stopáž od 3:03).

 • 24. 4. 2019

  Třetina Česka už je bez vody, nová předpověď ale dává naději

  V pátek večer by se mělo ochladit a začít pršet, otázkou zůstává, jak vydatné srážky budou, píšou seznam.zpravy.cz.
  Předpověď sucha na následujících 9 dní a animace vývoje sucha na mapách z portálu intersucho.cz ke zhlédnutí ZDE.

 • 23. 4. 2019

  Z posledních čtyř let byla tři suchá. A teď se zdá, že jsme na počátku dalšího.

  Ve střední Evropě zažíváme zvláštní období. Máme za sebou několik suchých epizod, což dříve nebývalo, řekl v rozhovoru pro web ČT24.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a profesor Mendelovy univerzity v Brně. Upozornil, že změna klimatu se nejvíc projevuje v oblasti, která leží na rozhraní mezi maritimním (mořským) a kontinentálním klimatem, a současně mezi vysychajícím jihem a na srážky bohatším severem Evropy.
  Článek k přečtení ZDE.

 • 23. 4. 2019

  Sucho už začíná být fakt průšvih, říkají zemědělci

  Zemědělce děsí ještě horší výhled než loni. Pokud nezaprší, voda v půdě dojde nejspíš už za pár týdnů. Situaci komentuje, člen týmu Intersucho, Monika Bláhová.
  Článek pro usti.idnes.cz k přečtení ZDE.
  Článek k přečtení také online ZDE.
  Informace byly použity i na webu regiony.impuls.cz (k přečtení ZDE), a také na 24zpravy.com (k přečtení ZDE).
   

 • 18. 4. 2019

  Rekordně suché jaro? 90´ ČT24

  Nezvykle suchý duben a vodní rezerva v půdě výrazně nižší než před rokem ve stejnou dobu. Pokud nebude víc pršet, voda v půdě dojde již během května či června, vypočítávají odborníci. Zemědělci v nejpostiženějších oblastech jsou nervózní a letos víc než kdy dřív musejí zvažovat, jak intenzivně budou hospodařit, jaké plodiny a odrůdy zvolí. 
  Pořad ke zhlédnutí ZDE. Profesor Miroslav Trnka komentuje situaci od 8:13, 53:26 a 1:13:45).

 • 17. 4. 2019

  Voda ve vyprahlé půdě dojde pravděpodobně velmi brzy

  „Poprvé za pět let existence projektu se setkáváme se špatným výhledem, který tvoříme na základě pravděpodobnosti, až do července. Deficit vláhy je opravdu hluboký. Je zřejmé, že pokud bude pokračovat současný ráz počasí, dopady sucha uvidíme velmi rychle. V kontextu suchých let 2015, 2017 a 2018 je to velmi varující,“ dodává prof. Miroslav Trnka.
  Článek k přečtení ZDE.