The soil saturation deviation of average condition in 1961-2015


  • no drought occurence
  • S0 lowered soil mositure stage
  • S1 starting drought
  • S2 moderate drought
  • S3 significant drought
  • S4 abnormal drought
  • S5 extreme drought

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 18. 06. 2023 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 11. 06. 2023 do neděle 18. 06. 2023 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (11.6 – 17.6.2023) jsme byli pod vlivem výškové tlakové níže, proto počasí i déšť byl dosti prostorově i časově proměnlivý. Více srážek spadlo od čtvrtka do soboty. Na velké části ale i přesto příliš nepršelo. Výjimkou byla oblast Krkonoš a Jizerských hor, kde napršelo i více než 20 mm/týden. Dále udeřily silné bouřky v okrese Jindřichův Hradec, kde bylo naměřeno více než 40 mm/týden. V první polovině týdne byly maximální denní teploty okolo 18-22°C. Poté se oteplilo na 20-23°C.
Tento týden nás čekají tropické teploty nad hranicí 30°C a rychlejší rozšiřování půdní sucha. Ve čtvrtek udeří silnější bouřky a tam kde budou se půda dosytí. Poté se půdní sucho zase opět rozšiřovat.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se v minulém týdnu poměrně výrazně zvýšila na většině území. Západ Čech a severozápadní Čechy mají nejhlubší intenzitu. Jižní část republiky je na tom trochu lépe a jsou sledovány nižší intenzity sucha než na zbytku území.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se minulý týden mírně prohloubila v oblastech, kde již půdní sucho bylo sledováno.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max 67 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti

Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území se snížily vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 16 % stanic, v 10 až 50 cm na 15 % stanic a v 50-100 cm na 13 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 15 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 20 % stanic a v 50-100 cm na 17 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především v severozápadních a západních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (4.6 – 10.6.2023) nás ovlivňovala nejdříve brázda nízkého tlaku vzduchu a poté tlaková výše nad Skandinávií. Během týdne byly časté přeháňky a v první polovině týdne i bouřky. Srážky byly prostorově výrazně proměnlivé. Tak kde se vyskytly intenzivnější bouřky, tak spadlo i okolo 40-80 mm/týden. Ve zbytku republiky pak napršelo nejčastěji okolo 10-20 mm/týden. V první polovině týdne bylo chladněji s maximem mezi 18-23°C. Od čtvrtka pak se mírně oteplilo na 22-25°C. Noční teploty klesaly dosti nízko na dané období hlavně uplynulou neděli (4.6.2023), kdy spadly k 3-6°C. Od úterý pak byly teploty v noci většinou mezi 11-14°C. Vítr byl slabý, pouze v sobotu se rozfoukalo nad Moravou.