The soil saturation deviation of average condition in 1961-2015


  • no drought occurence
  • S0 lowered soil mositure stage
  • S1 starting drought
  • S2 moderate drought
  • S3 significant drought
  • S4 abnormal drought
  • S5 extreme drought

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 15. 9. 2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 8. 9. 2019 do neděle 15. 9. 2019 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (8.9 – 14.9.2019) dominantní srážky byly počátkem týdne, tedy v neděli a v pondělí. Po zbytek týdne se pak objevovaly jen ojedinělé přeháňky. Tento frontální déšť přinesl celkem vydatné srážky. V Karlovarském kraji spadlo i přes 50 mm/týden. Poté větší úhrny byly naměřeny i na severu Moravy a to většinou okolo 30 mm/týden. Na zbytku republiky se pohybovaly úhrny mezi 5-20 mm/týden. Během průchodu fronty byly teploty relativně nízké a to mezi 14-18 °C. Poté se začalo oteplovat na maxima mezi 21-24 °C. V noci se už ochlazovalo na 8-10 °C, při zvětšené oblačnosti k 13 °C. Vítr byl slabý s rychlostmi pod 2 m/s.
I během dalších 10 dnů bude počasí navahovat na předchozí týden a půjde většinou o sušší období, kdy se nám začne zhoršovat situace hlavně v povrchové vrstvě 0-40 cm.
JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0-40 cm) se v minulém týdnu zlepšila v severních a západních Čechách, kde sledujeme nyní jen počáteční sucho. Počínající sucho v malém rozsahu se nachází na Šumavě.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40-100 cm) se oproti minulému týdnu mírně zlepšila. Na většině území republiky začíná po dlouhé době převažovat počínající až mírné sucho. Nicméně nadále výrazné až extrémní sucho zůstává v severních Čechách, Poohří, Polabí a v pásu táhnoucí se od Plzně po Novohradské hory.
Výrazné až extrémní sucho sledujeme zhruba cca 2 % území. Sucho se i nadále vyskytuje na téměř 18 % území České republiky (oproti minulému týdnu došlo ke zlepšení o polovinu). V hlubší vrstvě vidíme dlouhodobě problém zejména v oblasti Lounska, Mostecka, Třeboňska a severních Čech. Na konec sezóny 2019 s ohledem na dlouhodobou předpověď, stále pohlížíme s obavami zejména v oblasti Čech a nejvýrazněji pak na region severozápadních Čech (mapa dlouhodobé předpovědi na dva měsíce).

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území mírně klesaly vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 15 % stanic, v 10 až 50 cm je na 26 % stanic a v 50-100 cm na 25 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 23 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm a 50-100 cm na 8 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severovýchodní Moravě, nižší především v nížinách v severních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (8.9 – 14.9.2019) dominantní srážky byly počátkem týdne, tedy v neděli a v pondělí. Po zbytek týdne se pak objevovaly jen ojedinělé přeháňky. Tento frontální déšť přinesl celkem vydatné srážky. V Karlovarském kraji spadlo i přes 50 mm/týden. Poté větší úhrny byly naměřeny i na severu Moravy a to většinou okolo 30 mm/týden. Na zbytku republiky se pohybovaly úhrny mezi 5-20 mm/týden. Během průchodu fronty byly teploty relativně nízké a to mezi 14-18°C. Poté se začalo oteplovat na maxima mezi 21-24°C. V noci se už ochlazovalo na 8-10°C, při zvětšené oblačnosti k 13°C. Vítr byl slabý s rychlostmi pod 2 m/s. Pouze v neděli přesahovaly i průměrné denní rychlosti 4 m/s.
 
Více informací

20. August 2019 / 34. week

previous next close