Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 29. 04. 2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 22. 04. 2018 do neděle 29. 04. 2018 ráno)

 

Tato mapa zachycuje situaci v pondělí 29.4. Zprávy 169 zpravodajů z 55 okresů (viz. mapa níže) ukazuje horšící se situaci se zásobou půdní vláhy a počínající obavy o dopady na produkci obilnin a řepky. Informace zpravodajů portálu intersucho svědčí o rychlém vysychání povrchové části profilu. Oproti předchozím týdnům se výrazně zvyšuje frekvence zpráv o spíše sušší orniční vrstvě (třetina respondentů) a zejména o úplně suché orniční vrstvě (polovina respondentů). Jde o nejhorší situaci pro květen za historii systému tedy od roku 2015. Současně i respondenti vnímají negativní vodní bilanci, která je hlášena cca 90 zpravodaji, z nichž 10 považuje průběh posledních 3 měsíců z pohledu vodní bilance za výrazně anomální. Akutně jsou ohroženy výsevy jařin, kterým se doposud nevyvinula kořenová soustava, ale panují obavy i o porosty kukuřic a okopanin, a ve značné míře i ozimů. Celkem 19 okresů převážně jižně od D1 a dále ve východních Čechách a v Moravskoslezském kraji odhaduje, že sucho může způsobit propad výnosu o 10-30%. V dalších 23 okresech je hlášeno sucho s rizikem pro produkci do 10%.

 

Hlášení u vybraných okresů (Neodráží stav v celém okrese, ale popisují stav v konkrétním katastru):

PRAHA ZÁPAD: ve dnech 14.4. - 16.4. spadlo v Černíkách 3 a potom 6 mm a v pondělí 23.4. ještě 2 mm. Vzhledem k vysokým teplotám již nejméně tři týdny a stálému slunečnímu svitu je situace velmi špatná. všechny jarní cibuloviny jsou již odkvetlé, taky dokvétají poslední ovocné stromy /jabloně/. pokud urychleně důkladně nezaprší, bude zle.

BRUNTÁL: Velké sucho půda prašná již jse objevují spálená místa na pastvině

TÁBOR: Za uplynulý týden 0 mm nových srážek, byly zaznamenány citelnější dopady sucha na ozimých obilovinách, nadále se zhoršuje situace s vývojem a růstem travních porostů.

VYŠKOV: vysoké teploty s minimem srážek dělají obrovský výpar vody, který se projevuje především na trávách, ty už metají a výška je malá

LOUNY: Srážky 2 mm

PŘÍBRAM: Minulý týden spadlo pouze 2,5 mm, což je velice málo vzhledem k teplému a větrnému počasí. Zvláště na lehčích půdách jsou již znát příznaky sucha a zde to nenapraví ani případný déšť, protože porosty jsou již zaschlé (tráva, jetel, obilí). Také v potoce tento týden výrazně ubyla voda.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

30. dubna 2018 / 18. týden

předchozí další zavřít