Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015
- bez rizika sucha
- S0 snížená úroveň půdní vláhy
- S1 počínající sucho
- S2 mírné sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výjimečné sucho
- S5 extrémní sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 13. 05. 2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 06. 05. 2018 do neděle 13. 05. 2018 ráno)
Shrnutí
V uplynulém týdnu (6. 5. - 12. 5. 2018) bylo počasí už živější a to díky přechodu výškové tlakové níže a ke konci týdne rozpadající se studené fronty. Srážky byly výhradně bouřkového charakteru, proto byly sice místy intenzivní, ale prostorově omezené. Na většině území republiky spadlo jen do 5 mm/týden. Ale v místech, kde se objevily intenzivní bouřky, tak bylo naměřeno i okolo 50 mm/týden. Bohužel jde jen o lokální záležitosti. Vláhový deficit v půdě se prohloubil a to opět v zásadě na celém území. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Jihočeského a Moravsko-slezského ale i na území Středočeského, Plzeňského, Zlínského a severu Jihomoravského kraje. Na 1/5 území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (2%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky a počínající sucho zemědělské je kombinováno s projevy sucha hydrologického. Ve střední Evropě sleduje nejnižší nasycení půdy tok Dunaje a kulminuje v trojmezí Rakouska, Slovenska a právě v ČR, kde došlo i ke znatelnému zhoršení jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast.. Je patrné i zhoršení v Čechách. Celkově se nasycení půdy na území střední Evropy v uplynulém týdnu opět snížilo dosti výrazně.
Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Pokud jde o MÍRU INTENZITY SUCHA, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se již šestý týden v řadě zhoršuje a současně na některých místech (8% území ČR) kleslo nasycení půdy pod bod snížené dostupnosti (tj. 50%). Stav půdní vlhkosti do 1 m je nyní výrazně horší oproti obvyklým hodnotám regionálně zvláště v kraji Jihočeském, Plzeňském, na západě kraje Vysočina a v krajích Zlínském a Moravskoslezském. Nejvíce znepokojivý je plošný rozsah a trvání deficitu v letošním roce i ve vyšších polohách. Domníváme se, že v řadě oblastí je nižší nasycení než obvykle v hloubce pod 1 m a tento stav přispívá k poklesu hladin podzemní vody. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, jsme zaznamenali v neděli 13. 5. v celém profilu na 94% území. Hlubší vrstva byla zasažena z 90% (tedy více než v minulém týdnu). Povrchová vrstva je pod hodnotami obvyklými pro polovinu dubna na 87% území. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5 se vyskytují na 4/5 území, a anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se nadále vyskytují již na 29% což je dvakrát stejný stav před týdnem.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na značné části území Moravy se mírně zvýšila vlhkost půdy v orniční vrstvě, v Čechách převážně vlhkost stagnovala, nebo pokračoval mírný pokles. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 23 % stanic, v 10 až 50 cm je na 24 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 a v 50-100 cm pouze na 3 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách v severovýchodních Čechách a na severní Moravě, nižší v nížinách na jihozápadní Moravě a ve středních a jihozápadních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (6. 5. – 12. 5. 2018) bylo počasí už živější a to díky přechodu výškové tlakové níže a ke konci týdne rozpadající se studené fronty. Srážky byly výhradně bouřkového charakteru, proto byly sice místy intenzivní, ale prostorově omezené. Na většině území republiky spadlo jen do 5 mm/týden. Ale v místech, kde se objevily intenzivní bouřky, tak bylo naměřeno i okolo 50 mm/týden. Bohužel jde jen o lokální záležitosti. Teploty vzduchu stále připomínaly více letní než jarní počasí. Nejčastěji se pohybovaly mezi 22-26°C. Větrnější počasí bylo od neděle do úterý, poté se vítr celkově začal uklidňovat. Lokálně vždy vystoupal za bouřkových situací.
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
1. 11. 2024
Zveme vás na přednášku o klimatická změně a zemědělství
Zemědělství je jedním z odvětví nejvíce ohrožených klimatickou změnou, a to nejen z pohledu budoucí produkce potravin a jejich kvality, ale i vzhledem k potenciálnímu ohrožení dalších ekosystémových funkcí, jako je zajištění pitné vody či biodiverzity.
Je možné překonat tuto výzvu šlechtěním nových odolných odrůd, pěstováním nových druhů plodin, nebo musíme změnit celý systém hospodaření v krajině, který bude postavený na zachování a zvyšování půdní úrodnosti a ukládání uhlíku v půdě? I na tohle vám v úterý 5.11. v 16:00 v Praze na Národní odpoví Karel Klem z Ústav výzkumu globální změny v rámci cyklu přednášek Týdne AV CŘ. -
1. 11. 2024
Týden Akademie věd ČR
Týden Akademie věd ČR má za sebou dvě úspěšné dekády a i tento rok zveme zájemce o vědu nejen do samotného sídla Akademie na Národní třídě v Praze, ale především na naše různá pracoviště, kde ukazujeme naše nejnovější úspěchy a představujeme, na čem vědci a vědkyně dlouhodobě pracují. Vybrat si z toho, co pro vás nachystal Ústav výzkumu globální změny si můžete TADY. Zveme vás.