Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 21.10.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 14.10.2018 do neděle 21.10.2018 ráno)
 

Shrnutí
Díky „babímu létu“ došlo k opětovnému rozšíření sucha na území České republiky. To díky zářijovým srážkám se výrazně zmírnilo, ale opět vyšší teploty vzduchu a také výrazný deficit srážek během minulých týdnů vrátil výskyt sucha na 83 % území a dokonce sníženou zásobu vody v půdě trpí 92 % republiky. Extrémní či výjimečné sucho je na 48 % území republiky, což je podobný stav jaký jsme zažívaly během letních měsíců. Naštěstí podle předpovědi počasí by v následujících dnech měly přijít srážky a rozsah sucha zmírnit a to především v povrchové vrstvě. Naopak hlubší vrstvy budou reagovat pomaleji.


JAK PRACOVAT S MAPAMI?:
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy intenzity sucha a deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi léty 1961-2010. Oproti tomu mapa nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Hlavní text ISSS
Počátkem října před nástupem druhé fáze babího léta bylo sucho pozorováno na zhruba na 40 % území republiky a pouze na 7 % mělo stav extrémní či výjimečný. V povrchové vrstvě sucho prakticky již nebylo a v hlubších vrstvách byl špatný stav na východě a severu Čech. Během prvních tří týdnu v měsíci říjnu se stav výrazně změnil. A to díky vyšším teplotám vzduchu a prakticky vůbec nepršelo. Prakticky celé Čechy zasáhlo sucho kategorie S3 až S5, tedy výrazné až extrémní sucho. A to i v povrchové vrstvě (0-40 cm) či hlubších vrstvách (40-100 cm). Nejhorší situace je stále ve středních, východních a severních Čechách. Tedy hlavně oblast Polabí trpí nejvýraznějším suchem na území republiky. Naopak na Moravě je stav uspokojivý. Nejhůře je na tom oblast ležící severně od Brna a pak Ostravsko. Naopak na jižní Moravě není pozorováno sucho a je tam stav obvyklý pro dané období. Celkově na území republiky je sucho pozorováno na 83 % území a na 92 % je snížená zásoba vody v půdě. Dokonce na 48 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné, což odpovídá hodnotám letošního léta. Situace hodně připomíná rok 2015, kdy sucho vrcholilo v druhém týdnu srpna a díky jedné velké frontě došlo k významnému doplnění vody v půdě a sucho nebylo prakticky pozorováno. To se změnilo díky teplému babímu létu, kdy se během podzimu navrátilo prakticky na celé území republiky. Takto může vypadat i klimatická změna v budoucnosti, kdy díky teplejší zimě bez většího množství sněhu nedojde k doplnění vody v půdě a ve vodních zdrojích. Poté díky dřívějšímu začátku vegetační sezóny dojde k i rychlejšímu vyčerpáni vody v půdě. K tomu horké léto ještě více vysuší krajinu. A místo toho aby došlo k doplnění srážek během podzimu, může nastat delší období s tzv. babím létem.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území pokračoval mírný pokles vlhkost půdy v orniční vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkost stagnovala. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 37 % stanic, v 10 až 50 cm je na 44 % stanic a v 50-100 cm na 58 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 2 % stanic, 10-50 cm a 50-100 cm na 4 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na východní Moravě a na jihu Čech, nižší především v nížinách v severních, středních a východních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (14.10.2018 – 20.10.2018) sice pokračovalo babí léto, ale postupně již začalo slábnout. Srážky se koncentrovaly hlavně v sobotu ve Slezsku, kde spadlo okolo 10 mm. Jinak celý týden na většině území republiky nepršelo. Tedy pokračoval říjnový srážkový deficit a prohlubování sucha. Během týdne se postupně ochlazovalo, i když až do víkendu jsme zažívaly velice příjemné skoro letní teploty vzduchu. Maximální teploty byly často mezi 18-22 °C. V pátek se nám již ochladilo na denní teploty okolo 12-16 °C. Minimální teploty byly prostorově velmi rozmanité a záleželo hlavně na oblačnosti. Málokdy ale padaly pod hranici 5 °C, ale také moc nepřekračovaly 10 °C. Větrnější počasí bylo v neděli a pondělí, poté došlo ke zklidnění situace.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 10. 2024

    Profesor Miroslav Trnka jako host pořadu Fokus Václava Moravce: Počasí a člověk

    Rok mrazů, veder a extrémních lijáků. Děje se něco mimořádného, nebo se jen historie opakuje? Které jevy přírody už dokážeme předvídat a jak přesně? Hostem Václava Moravce v pořade Fokus byl v díle s názvem Počasí a člověk i bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Tato část pořadu je ke zhlédnutí ZDE

  • 8. 10. 2024

    Nejdeštivější září v Brně za dvě stě let

    Kvůli extrémním dešťům, které Česká republika zažila v září letošního roku, se tento měsíc zařadil mezi nejdeštivější v historii. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR průměrné srážky v Brně za září dosahují čtyřiceti milimetrů. Letošní devátý měsíc roku tento průměr téměř čtyřnásobně překonal. Rozhovor pro Brněnský deník Rovnost je k dispozici ZDE.