Relativní kondice polních plodin (PP) a travních porostů (TP)


                  
65758595105115125135
horší kondice vegetacenormální stavlepší kondice vegetace

Podívejte se také na kondici trvalých kultur.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 17. 06. 2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 10. 06. 2018 do neděle 17. 06. 2018 ráno)
 

RELATIVNÍ KONDICE VEGETACE se na většině území se počala zhoršovat. Její stav stále odráží dobře rozvinutou vegetaci těžící ze zásob vody v půdě. Nicméně o nich víme, že nepostačí při normálním průběhu srážek. Předvídali jsme proto zhoršování kondice vegetace s tím jak bude ubývat disponibilní vláha. Projevy tohoto jevu nyní již pozorujeme v regionech a vidíme horší než obvyklý stav vegetace v kraji Středočeském v okolí Prahy, jižních Čechách a také v oblasti jižní a střední Moravy, byť pouze lokálně. Znepokojivé je výrazné mezi-týdenní zhoršování kondice vegetace, které probíhá již od počátku května. Právě relativní dynamika signalizuje, že dopady sucha jsou reálné. Podobný vývoj sledujeme v celé střední Evropě např. v severním Německu, na hranicích Francie a Itálie, a pak i v oblasti Rumunska a Bulharska. I z tohoto pohledu je nutné si uvědomit, že vegetace právě vstupuje do kritické fáze v rámci letošní sezóny.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

22. ledna 2017 / 03. týden

předchozí další stáhnout zavřít