Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 07.04.2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 31.03.2019 do neděle 07.04.2019 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (31.3 – 6.4.2019) bylo naše území pod vlivem tlakové výše, kterou na svém konci naopak vystřídala níže. Bohužel příliš deště jsme se opět nedočkali. Slabě pršelo na Moravě při přechodu frontálního rozhraní z pátku na sobotu. Celkové týdenní úhrny byly tedy do 5 mm na východě republiky. Bohužel na většině území vůbec opět nepršelo. Po většinu týdne byly maxima mezi 15-20 °C. Pouze v pondělí bylo přechodné ochlazení a pak v sobotu po přechodu fronty klesly maxima pod 15 °C s výjimkou severozápadu republiky, kde se naměřily teploty i přes 20 °C. Minimální teploty byly v uplynulém týdnu silně prostorově odlišné a to díky inverznímu charakteru počasí.
Tento týden bude ve znamení dvou zemědělsky nebezpečných extrémů. Sucho bude nadále pokračovat a k tomu se od čtvrtka do soboty mohou objevit mrazíky okolo -2 °C a to převážně v Čechách.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?:
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď . Ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA v povrchové vrstvě (0-40 cm) se třetí týden v řadě prohloubila. V minulém týdnu došlo k rapidní změně intenzity, v podstatě celé území České republiky je zasaženo nejvyššími kategoriemi sucha.
Situace INTENZITY SUCHA v hlubší vrstvě (40-100 cm) se velmi výrazně zhoršila. V hlubších vrstvách monitorujeme všechny kategorie sucha s tím, že převládají ty nejvyšší kategorie. Oblasti, kde předminulý týden bylo pouze počínající sucho (kategorie S1), nyní sledujeme výrazné až extrémní sucho.
V minulém týdnu došlo k extrémnímu zhoršení stavu intenzity sucha, sucho je pozorováno zhruba na 96 % území, oproti minulému týdnu se sucho rozšířilo o 50 %. Na 8 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné. Sucho, které nyní sledujeme, v minulém roce nastalo zhruba o měsíc později.
I nadále platí, že se jedná o znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku i s ohledem na fakt, že podzim a zima byly na srážky spíše chudší a nedošlo k doplnění vodního deficitu. Proto na sezónu 2019 s ohledem na dlouhodobou předpověď, pohlížíme s obavami zejména v oblasti jižní a střední Moravy, severní část Slezska a nejvýrazněji pak region severozápadních Čech (mapa prognózy na dva měsíce).

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území pokračoval pokles vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 12 % stanic, v 10 až 50 cm je na 19 % stanic a v 50-100 cm na 27 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 6 % stanic, 10-50 cm a 50-100 cm na 10 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na jihu a východě Čech, nižší především v nížinách v Poohří, na střední a jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (31.3 – 6.4.2019) bylo naše území pod vlivem tlakové výše, kterou na svém konci naopak vystřídala níže. Bohužel příliš deště jsme se opět nedočkali. Slabě pršelo na Moravě při přechodu frontálního rozhraní z pátku na sobotu. Celkové týdenní úhrny byly tedy do 5 mm na východě republiky. Bohužel na většině území vůbec opět nepršelo. Po většinu týdne byly maxima mezi 15-20 °C. Pouze v pondělí bylo přechodné ochlazení a pak v sobotu po přechodu fronty klesly maxima pod 15°C s výjimkou severozápadu republiky, kde se naměřily teploty i přes 20°C. Minimální teploty byly v uplynulém týdnu silně prostorově odlišné a to díky inverznímu charakteru počasí. I na malém území mohl být rozdíl v nočních teplotách okolo 10 °C. Pokud to vztáhneme průměrně na území republiky, tak do úterý včetně byly minima nejčastěji mezi 0-3 °C. Poté ve zbytku týdne mezi 4-7 °C. Minulý týden panovalo také větrné počasí. Hlavně ve středu a ve čtvrtek díky jižnímu proudění byl silný vítr na Moravě, který způsobil škody hlavně v lesnictví. Kromě zvýšeného množství lesních požárů, byly zaznamenány i časté vývraty.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

9. dubna 2019 / 15. týden

předchozí další zavřít