Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

  • Intenzita sucha - 10. červen 2018

    10. červen 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (3.6 - 9.6.2018) jsme byli v nevýrazném tlakovém poli. Provázelo nás vesměs letní počasí s vysokými teplotami a častými bouřkami. Ty byly většinou hodně lokální, ale mohly způsobit i značné škody. Týdenní srážkové úhrny byly výrazně prostorově proměnlivé. Dá se říct, že na většině území byly úhrny velmi nízké a nebo nepršelo vůbec. To se dělo hlavně v jižní polovině republiky. Oproti tomu se vyskytovaly lokality s úhrny i okolo 70 mm. Vláhový deficit v půdě se díky relativně nízkým srážkám na většině území dosti citelně snížil. Deficit nadále zasahuje podstatnou část území s lokálními výjimkami, způsobenými povětšinou lokálními bouřkami. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského a také ve středních a východních Čechách. Na 1/3 území přesahuje deficit 40 mm a 5 % plochy pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Nyní se jádro nedostatku vláhy přesunulo do východních Čech. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky v řadě profilů a na většině území je hladina mělkých podzemních vod pod obvyklými hodnotami a místy i dosti zásadně. Ve střední Evropě se nižší hodnoty nasycení na území ČR vyrovnají aktuálním deficitům na Slovensku a Maďarsku. Výrazné deficity pozorujeme ale na většině území severního Německa, v Itálii a v černomořské oblasti.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 3. červen 2018

    3. červen 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (27. 5. - 3. 6. 2018) byla naše republika nejdříve pod vlivem tlakové výše rozkládající se nad severovýchodem Evropy. Od poloviny týdne se k nám ze západu začala tlačit mělká tlaková níže. Charakter počasí opět odpovídal spíše typickému letnímu průběhu. Vysoké teploty doprovázely intenzivní bouřky, které byly i nad větší části území. Na několika místech došlo k přívalovým povodním a škodám na majetku. Jak předpovědní modely předpokládaly, tak byla řada míst, kde vůbec nebo jen velmi málo zapršelo a do toho se vyskytly vysoké lokální úhrny. Celkově nejvíce bouřek bylo na severovýchodě republiky. Naopak na velké části jižní Moravy nepršelo vůbec. Málo srážek bylo také v Polabí a také v okresech Pelhřimov, Tábor, Písek, Příbram a Benešov. Vláhový deficit v půdě se díky těmto srážkám navzdory letnímu charakteru počasí dramaticky nezvýšil, ale současně nedošlo ani k jeho zásadnímu zmírnění v některých již déle postižených oblastech. Deficit nadále zasahuje podstatnou část území na východ od Prahy. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Moravsko-slezského, Olomouckého a Jihomoravského a také ve středních a východních Čechách. Na 1/5 území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (cca 3%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Nyní se jádro nedostatku vláhy přesunulo do východních Čech. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky v řadě profilů a na většině území je hladina mělkých podzemních vod pod obvyklými hodnotami a místy i dosti zásadně. Ve střední Evropě po dlouhé době nenacházíme neobvykle nízké hodnoty na území ČR. Výrazné deficity pozorujeme ale na většině území severního a jižního Německa, v Itálii a v černomořské oblasti.
     

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 27. květen 2018

    27. květen 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (20. 5. - 26. 5. 2018) byla naše republika pod vlivem nevýrazné tlakové výše a počasí mělo charakter vesměs letní, tedy s častým výskytem intenzivních bouřek, které lokálně rozvodnily některé toky a způsobily materiální škody. Nejvíce srážek spadlo ve středu a ve čtvrtek. V obou případech byly zasaženy hlavně Čechy. Lokální úhrny v bouřkách dosahovaly i 50 až 70 mm/den. Celotýdenní úhrn srážek byl velmi rozmanitý. V některých místech nepršelo vůbec a nebo jen do 5 mm/týden. Naopak na jihu, jihozápadě až západě Čech to bylo až 120 mm/týden. Nejméně srážek spadlo na střední a severní Moravě, východních Čechách a v severních Čechách. Předpovědní modely se v rozložení srážek a i následovného sucha příliš ve svém týdenním výhledu netrefily. Je to za těchto situací zcela typické, jelikož bouřky se prakticky do správné lokality předpovědět nedají. Vláhový deficit v půdě se díky těmto srážkám snížil, zvláště na západě a na jihu Čech. Nicméně deficit nadále zasahuje podstatnou část území na východ od Prahy. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Moravsko-slezského, Středočeského, a Jihomoravského kraje. Na 14% území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (cca 1,5%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky, byť je situace lepší než v uplynulých 4 týdnech. Ve střední Evropě nadále sleduje nejnižší nasycení půdy tok Dunaje a kulminuje mj. v trojmezí Rakouska, Slovenska a právě v ČR. Výrazné deficity pozorujeme i na většině území Německa, Maďarska a ve východní Francii. Celkově se nasycení půdy na území střední Evropy v uplynulém týdnu opět snížilo dosti výrazně v severní polovině domény a v oblasti Balkánského poloostrova. Ve středu Evropy nebyl změny tak výrazné

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 20. květen 2018

    20. květen 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (13. 5. - 19. 5. 2018) nás po většinu času ovlivňovala tlaková níže, což se projevilo v deštivějším a chladnějším počasím, než tomu bylo v předchozím období. Přestože srážky byly často i bouřkového charakteru, tak nakonec pršelo na celém území republiky. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno uprostřed týdne a to od úterý do čtvrtka. Srážky byly celkově velmi prostorově rozmanité. Úhrny se pohybovaly od 5 až po 70 mm/týden. Vláhový deficit v půdě se díky těmto srážkám snížil, ale stále zasahuje v zásadě na celém území. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Jihočeského a Moravsko-slezského ale i na území Středočeského, Plzeňského, místy Olomouckého a severu Jihomoravského kraje. Na 7% území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (cca 1%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky, byť je situace lepší než v uplynulých 4 týdnech. Naopak již výrazněji se projevují důsledky sucha zemědělského. Ve střední Evropě sleduje nejnižší nasycení půdy tok Dunaje a kulminuje mj. v trojmezí Rakouska, Slovenska a právě v ČR. Výrazné deficity pozorujeme i na většině území Německa a ve východní Francii. Celkově se nasycení půdy na území střední Evropy v uplynulém týdnu opět snížilo dosti výrazně v severní polovině domény a v oblasti Balkánského poloostrova.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 13. květen 2018

    13. květen 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (6. 5. - 12. 5. 2018) bylo počasí už živější a to díky přechodu výškové tlakové níže a ke konci týdne rozpadající se studené fronty. Srážky byly výhradně bouřkového charakteru, proto byly sice místy intenzivní, ale prostorově omezené. Na většině území republiky spadlo jen do 5 mm/týden. Ale v místech, kde se objevily intenzivní bouřky, tak bylo naměřeno i okolo 50 mm/týden. Bohužel jde jen o lokální záležitosti. Vláhový deficit v půdě se prohloubil a to opět v zásadě na celém území. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Jihočeského a Moravsko-slezského ale i na území Středočeského, Plzeňského, Zlínského a severu Jihomoravského kraje. Na 1/5 území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (2%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky a počínající sucho zemědělské je kombinováno s projevy sucha hydrologického. Ve střední Evropě sleduje nejnižší nasycení půdy tok Dunaje a kulminuje v trojmezí Rakouska, Slovenska a právě v ČR, kde došlo i ke znatelnému zhoršení jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast.. Je patrné i zhoršení v Čechách. Celkově se nasycení půdy na území střední Evropy v uplynulém týdnu opět snížilo dosti výrazně.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 6. květen 2018

    6. květen 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (29. 4 - 5. 5. 2018) k nám proudil teplý vzduch od jihu, ale od poloviny týdne se začalo prosazovat frontální rozhraní, které způsobilo tvorbu bouřek a i teplotně rozdělenou republiku na chladnější západ a teplejší východ. Nejvíce srážek spadlo ve středu a ve čtvrtek a byly vázány hlavně na bouřky. Ve středu úřadovaly bouřky hlavně na Vysočině a byly zde úhrny okolo 10-30 mm/den. Ve čtvrtek se usadil bouřkový systém nad Jižními Čechami a lokálně tu spadlo i okolo 50 mm/den. To byly prakticky jediné dvě významné oblasti, kde se objevily srážky. Na většině území republiky tedy vůbec nepršelo nebo jen pár milimetrů. Týdenní predikce celkem odpovídala pokud šlo o úhrny bouřkových úhrnů (extrémů), ale pro zbytek území předpokládala aspoň nějaké srážky a to se nevyplnilo. Vláhový deficit v půdě se prohloubil a to v zásadě na celém území. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Jihočeského a Moravsko-slezského ale i na území Středočeského, Zlínského a západě Jihomoravského kraje. Na 18% území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (2%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky a počínající sucho zemědělské je kombinováno s projevy sucha hydrologického. Ve střední Evropě sleduje nejnižší nasycení půdy tok Dunaje a kulminuje v trojmezí Rakouska, Slovenska a právě v ČR, kde došlo i ke znatelnému zhoršení jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast. Celkově se nasycení půdy na území střední Evropy v uplynulém týdnu opět snížilo dosti výrazně.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 29. duben 2018

    29. duben 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (22. 4. - 28. 4. 2018) přes naši republiku přešly dvě slabší studené fronty. Po zbytek týdne převažoval hlavně příliv teplého vzduchu z jihu. Srážkově se vesměs vyplnila předpověď z minulého týdne. Nejvíce jich bylo v pondělí a to hlavně v severozápadních Čechách. Po zbytek týdne byly srážkové úhrny lokálního charakteru díky tvořícím se bouřkám. Celkově tedy za uplynulý týden spadlo nejvíce srážek na severozápadě republiky a to až 40 mm/týden. Dále úhrny od 10-15 mm spadly nad Beskydami. Jinak ve zbytku republiku pršelo nejčastěji jen do 5 mm/týden. V minulém týdnu byly opět většinou letní teploty s maximy mezi 23-26°C. Vláhový deficit v půdě se opět prohloubil a to v zásadě na celém území. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Jihočeského a Moravsko-slezského ale i na území Středočeského a západě Jihomoravského kraje. Na 8% území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (0,8%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky a počínající sucho zemědělské je kombinováno s projevy sucha hydrologického. Ve střední Evropě sleduje nejnižší nasycení půdy tok Dyje a kulminuje v trojmezí Rakouska, Slovenska a právě v ČR, kde došlo i ke znatelnému zhoršení jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast. Celkově se nasycení půdy na území střední Evropy v uplynulém týdnu snížilo dosti výrazně.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 22. duben 2018

    22. duben 2018

    Shrnutí

    V uplynulém týdnu (15. 4. - 21. 4. 2018) převládala nad republikou mohutná tlaková výše, která prakticky přinesla letní počasí, které není v dubnu příliš obvyklé. Srážky byly hlavně v neděli a pondělí. Nejvíce srážek bylo vázáno na přechod tlakové níže v pondělí. Ty spadly převážně na severozápadě republiky a to i okolo 20 mm/týden. Na většině území republiky spadlo do 5 mm/týden. Během týdne se postupně oteplovalo a na řadě stanic padaly i teplotní rekordy. Vláhový deficit v půdě se opět mírně zhoršil a to na celém území. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a také Moravskoslezského kraje. Pouze na 1/20 území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (0,5%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky a počínající sucho zemědělské je kombinováno s počátečními projevy sucha hydrologického. Ve střední Evropě panuje nejnižší nasycení půdy v Rakousku a právě v ČR, kde došlo i ke znatelnému zhoršení jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 15. duben 2018

    15. duben 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (8. 4 - 14. 4. 2018) počasí spíše připomínalo léto. Teploty vzduchu byly vysoké a do toho se objevovaly bouřky. Nejvíce srážek spadlo hlavně ve čtvrtek a v pátek. Ve čtvrtek se objevil lokální pás od Hodonína po Olomouc s úhrny okolo i 20 mm/den. V pátek byly bouřky hlavně v Čechách. Týdenní srážkové úhrny byly prostorově proměnlivé a pohybovaly se od 5 do 25 mm/týden. Reálně na některých místech v jižních Čechách nebo severní Moravě nepršelo vůbec nebo jen do 5 mm/týden. Nejvíce srážek spadlo tedy na jihovýchodní a střední Moravě a pak na Vysočině (10-22 mm/týden). Teploty vzduchu byly na toto období nadprůměrné. Vláhový deficit v půdě se mírně zhoršil a to na celém území. Nejvýraznější je v případě krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a také Moravskoslezského kraje. Nadále ale jen výjimečně (2,5 % území) přesahuje 40 mm a na zlomku plochy (0,3%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky a počínající sucho zemědělské je kombinováno s počátečními projevy sucha hydrologického. Ve střední Evropě panuje nejnižší nasycení půdy v Rakousku a právě v ČR, kde došlo i ke znatelnému zhoršení jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 9. duben 2018