Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 6. 4. 2020

    Počasie bude ako maľované, môže ho pokaziť dážď?

    I na Slovensku je používán portál Intersucho. Stav půdního sucha byl prezentován v reportáži na portálu Pravda.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE.

  • 27. 3. 2020

    Zemědělské sucho se začne v Česku rychle rozšiřovat

    „Nyní není nasycení a deficit nijak tragický. Ale vegetace začala letos kvůli teplé zimě a brzkému příchodu jara spotřebovávat vodu brzy a zásoby se tak velmi rychle vyčerpají,“ upozorňuje profesor Miroslav Trnka.
    Celý článek k přečtení na ČT24 ZDE.

  • 25. 3. 2020

    Výhled je poměrně pesimistický. Zemědělské sucho se podle vědců začne v Česku rychle rozšiřovat

     „Výhled je poměrně pesimistický, protože v předpovědi na devět dnů slibuje trochu srážek jen jeden model, ostatní jsou bez nich. A dlouhodobá předpověď na jeden měsíc počítá s průměrnými teplotami a průměrnými až podprůměrnými srážkami,“ říká Miroslav Trnka z CzechGlobe.

    Do jaké míry se sucho rozvine v dalších týdnech a během jara, záleží na množství srážek. „Nyní není nasycení a deficit nijak tragický. Ale vegetace začala letos kvůli teplé zimě a brzkému příchodu jara spotřebovávat vodu brzy, a zásoby se tak velmi rychle vyčerpají,“ upozorňuje Miroslav Trnka.

    Článek k přečtení na irozhlas.cz ZDE.

  • 21. 3. 2020

    Mapy intersucha v Událostech ČT24

    Na mapách intersucha byl prezentován stav sucha v únoru a nyní na počátku astronomického jara. 
    Reportáž ke zhlédnutí v Událostech na ČT24 dne 20.3.2020 ZDE.

  • 9. 3. 2020

    Rozhovor Pavla Zahradníčka pro Radio R

    Rozhovor s klimatologem Pavlem Zahradníčkem v pořadu České Bahno o podobách, jaké bude mít změna klimatu v České republice v dalších několika desetiletích, jak se na dopady můžeme připravit, ale také o změnách klimatu v celé historii Země je poslechnutí ZDE.

  • 9. 3. 2020

    Přednášky na veřejných i odborných akcích

    I na začátku roku 2020 proběhla řada přednášek pro praxi se zaměřením na sucho a dopady klimatické změny.

    Profesor Zdeněk Žalud vystoupil dne 14.1. na Ovocnářských dnech v Hradci Králové, dále na dvou akcích (21.1. a 4.2.) pro veřejnost na Masarykově demokratické akademii v Praze, na dvou seminářích (5.2. a 6.2.) pro pěstitele cukrové řepy v Bezně a Smiřicích, 11.2. na semináři VURV v Praze Ruzyni pro agronomy, 13.2. na semináři České společnost rostlinolékařské zaměřeného na ochranu rostlin v Opavě, 20.2. na šlechtitelsky zaměřeném semináři Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost Olomouc, 26.2. a 27.2. na dvou akcích zaměřených na nejširší veřejnost pořádaných Městskou knihovnou ve Zlíně a poslancem Marianem Jurečkou v Olomouci, 4.3. pro pěstitele cukrové řepy v Opavě a ten den i na semináři pro rostlinolékaře v Dolních Dunajovicích a 5.3. na semináři organizovaným ZD Mrákov.

    Dr. Pavel Zahradníček vystoupil dne 9. 1. s prezentací pro STUŽ Hradec Králové (Společnost pro trvale udržitelný život) „Očekávaná změna klimatu v České republice se zaměřením na Královéhradecký kraj“, 25. 2. prezentace pro studenty MU Geografický ústav Brno „Očekávaná změna klimatu v České republice", 3. 3. prezentace pro studenty VUT geodézie Brno „Očekávaná změna klimatu v České republice".

    Mgr. Monika Bláhová vystoupila dne 21. 1. v Jihlavě na Setkání GIS krajů a měst - prezentace portálu Intersucho zástupcům měst, 13. 2. v Bystřici nad Pernštejnem - prezentace portálu intersucho na Školkařských dnech 2020 a 3. 3. v Brně na Geodetických informačních dnech.

  • 29. 2. 2020

    Vláha v půdě a předpověď počasí na březen, zpravodajství ČT24

    Bioklimatolog Miroslav Trnka hovořil s  meteorologem Michalem Žákem v živém přenosu na Špilberku na téma Vláha v půdě. 
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE.

    Dr. Pavel Zahradníček hovořil na téma Předpovědi počasí na březen.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 17:56).

  • 29. 2. 2020

    Česko vysychá. Už teď je jasné, že na léto chybí miliardy litrů vody

    Na horách je sněhu poskrovnu, nížiny ho letos skoro neviděly. Vodu, která teď protéká řekami a potoky, a zdá se, že je jí dostatek, máme „na dluh“. Pokud nebude jaro chladné a deštivé, bude tato voda v létě chybět a Česko bude závislé jen na srážkách.

    „Půda i povrchové toky jsou momentálně dobře nasycené, některé jsou nad únorovým normálem. Ale je to jen důsledek toho, že nám odtéká voda, která měla odtékat až v březnu, dubnu až květnu,“ upozorňuje Miroslav Trnka z CzechGlobe. Kombinace toho, že za sebou Česko má čtyři suché roky, a nedostatku sněhu, který by na jaře mohl doplnit stavy podzemních vod, nedělá výhled na letošní léto moc optimistický.

    Článek je ke stažení ZDE.

  • 24. 2. 2020

    Rozhovor pro čtenáře Blesku

    Rozhovor o dopadech změny klimatu se zaměřením na zimní měsíce pro čtenáře Blesku poskytl prof. Zdeněk Žalud. Najdete ZDE.

  • 24. 2. 2020

    Tuzemskou úrodu budou častěji poškozovat jarní mrazy

    Tuzemskou úrodu zemědělských plodin budou v příštích letech kvůli dřívějším příchodům jara stále častěji poškozovat jarní mrazíky. Už nyní způsobují značné ztráty zejména pěstitelům ovoce a zeleniny. Na semináři Šlechtění a charakterizace šlechtitelských materiálů v éře genomiky to dnes v Olomouci řekl bioklimatolog Zdeněk Žalud z týmu projektu InterSucho.

    Článek k přečtení na ČTK ZDE.