Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 18. 2. 2020

    Zimy bez sněhu budou pravidlem

    Dosud jsme žili rytmem čtyř ročních období, jejichž charakter klimatická změna poměrně výrazným způsobem přetváří. Nejvíce je to patrné právě na zimě, říká bioklimatolog profesor Miroslav Trnka. Celkové zásoby vody ve sněhu jsou letos v porovnání s loňskem přibližně desetkrát nižší. Vědec upozorňuje, že žijeme v nejdelší epizodě sucha, zimy budou v budoucnu kratší a léta naopak delší.

    Jak se v posledních letech charakterově změnily zimy v Česku? Jaký bude mít letošní zima dopad na zemědělství? Proč Česko stále častěji čelí extrémním jevům?
    Rozhovor je k přečtení ZDE.

  • 7. 2. 2020

    Pavel Zahradníček hostem Událostí komentářů ČT24

    Loňský rok byl v České republice druhý nejteplejší v historii měření. Nadprůměrné teplo pokračuje také letos. Teplo a nedostatek srážek znamená také málo sněhu – na horách je ho proti předchozí zimě podstatně méně. Suchem jsou zasaženy především Čechy, na Moravě je situace o něco lepší.

    Co tato situace znamená? Jedním z hostů pořadu Události komentáře, který komentoval současnou situaci s vyhlídkami do dalších měsíců, byl Dr. Pavel Zahradníček z CzechGlobe.

    Pořad je ke zhlédnutí ZDE.

  • 7. 2. 2020

    Pavel Zahradníček hostem Radiofóra ČRo

    Leden byl podle meteorologů nejteplejší od roku 1981 jak v Evropě, tak globálně. Tento týden sice napadl sníh ve vyšších polohách, ale podle zemědělců je to stále málo. Sníh leží prakticky jen na horách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat.

    Hostem Radiofóra k aktuálnímu tématu byl dr. Pavel Zahradníček.
    Pořad je k poslechnutí ZDE.

  • 6. 2. 2020

    Deště v Česku téměř zažehnaly sucho v půdě, sníh bude chybět

    Deště v posledních dnech sice téměř zažehnaly v Česku sucho v půdě v hloubce do jednoho metru. Zemědělce ale znepokojuje chybějící sníh. Leží prakticky jen na horách ve vyšších polohách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat. Zima sice ještě neskončila a stále může sníh napadnout, předpovědní modely už však velkou šanci sněhovým srážkám nedávají, řekl ČTK Miroslav Trnka z projektu InterSucho.
    Článek na ČTK k přečtení ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    aktualne.cz,
    denik.cz,
    blesk.cz.

  • 6. 2. 2020

    Seminář spolupracovníků portálu intersucho.cz

    Dne 3. 2. 2020 proběhl ve Větrném Jeníkově seminář spolupracovníků portálu Intersucho s názvem "Omezování dopadů a předpověď zemědělského a lesnického sucha v České republice". Setkání bylo zaměřeno na aktuální stav sucha v České republice, historický vývoj sucha s důrazem na jeho výskyt v posledních 5 letech a také možnosti jeho předpovědi. Představena byla také současná podoba portálu Intersucho a plánované novinky.

    Semináře se zúčastnilo 180 hostů z řad reportérů a uživatelů portálu Intersucho, zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Agrární komory, Zemědělského svazu ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR, četných médií a dalších organizací.

    Součástí semináře byl také křest knihy Zemědělské sucho v České republice – vývoj, dopady a adaptace. Kniha byla vydána ve spolupráci s Agrární komorou ČR a je zaměřena na problematiku sucha a možných adaptací v praxi. Jednotlivé kapitoly knihy přehledně popisují jak historii a příčiny zemědělského sucha tak samotný portál Intersucho jako nástroj pro jeho monitoring a předpověď. Závěrečné kapitoly knihy jsou věnovány adaptacím v oblastech agrotechniky, plodin, závlah a dalších.
    Fotografie ZDE a také ZDE.

  • 6. 2. 2020

    Mediální ohlas na setkání uživatelů intersucho.cz ve Větrném Jeníkově

    Na semináři konaném dne 3. 2. 2020 ve Větrném Jeníkově pro uživatele portálu intersucho.cz, které bylo na téma "Omezování dopadů a předpověď zemědělského a lesnického sucha v České republice", byli i zástupci tisku.
    Na ČTK byla vydána zpráva týkající se přednášky prof. Zdeňka Žaludu, k přečtení ZDE. Zpráva dále byla převzala i portálem novinky.czagris.cz, radio.cz.

    Tvůrci portálu intersucho brzy spustí nový web, který bude varovat před rizikem škůdců a chorob. Portál bude spuštěn v polovině roku 2020. Podrobnosti byly uveřejněny na portále zemedelec.cz, asz.cz, agris.cz.

  • 5. 2. 2020

    O letošní zimě mluví Pavel Zahradníček na ČRo

    Letošní zima dosud v Česku přinesla jednu z nejmenších sněhových nadílek za poslední dobu. Zatímco loni provozovatelé lyžařských areálů hlásili dobré podmínky, letos se bez technického sněhu neobejdou a počasí komplikuje třeba i přípravu běžkařské Jizerské padesátky o tomto víkendu. Jak výjimečná letošní zima je? Jde o trend, nebo o výjimku? A co bude málo sněhu znamenat pro boj se suchem v Česku?
    Hovoří klimatolog Pavel Zahradníček pro Český rozhlas, rozhovor k poslechnutí ZDE.

  • 5. 2. 2020

    Nejtepleší leden od roku 1981

    Bioklimatolog Miroslav Trnka hovoří pro Studio ČT24 o velmi teplém začátku roku 2020 a také o programu COPERNICUS.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 18:30).

  • 5. 2. 2020

    Intersucho: Sucho postihlo v posledních letech i sousedy Česka

    Sucho v posledních letech trápí nejen Česko, ale i další státy střední Evropy. Loňský rok jeho dopad tvrdě pocítili Němci, Poláci, částečně i Rakušané a Slováci. Jak jsou na tom okolní státy, sledují vědci z portálu InterSucho. Vysoké kompenzace loni vyplácel zemědělcům za ztráty nejen český stát, ale v rekordní výši i Němci. Primárním hybatelem problémů je podle jednoho z členů týmu InterSucha Petra Hlavinky klimatická změna.

    Článek je k přečtení ZDE.

  • 31. 1. 2020

    Mapa sněhu: letos je ho extrémně málo. Klimatické modely ukazují, že bude čím dál vzácnější

    Lyžařská sezona v Krkonoších se v příštích dvaceti letech zkrátí o pětinu. A jak ukazují prognózy, v pesimističtějších předpovědích se mohou s bílými zimami pomalu rozloučit například obyvatelé rozsáhlých níže položených oblastí jižních, středních, západních a severozápadních Čech. Co dále lze vyčíst z modelů klimatologů do roku 2040?
    O zimním období hovoří dr. Pavel Zahradníček pro irozhlas.cz, článek k přečtení ZDE.