Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 16. 12. 2019

    Přednášky na veřejných i odborných akcích

    I na závěr roku proběhla řada přednášek pro praxi se zaměřením na sucho 2019 a dopady klimatické změny. Prof. Zdeněk Žalud vystoupil 14.11. na semináři firmy Beuker pro chovatele skotu ve Velkých Popovicích, 26.11. společně s Mgr. Monikou Bláhovou pro Regionální agrární komoru Jičín, 27.11. a 12.12. na semináři firmy CRV Czech Republic v Čejkovicích resp. v Oticích u Opavy, 2. 12. pro Svaz mladých agrárníků v Kostelci nad Černými Lesy a 3.12. na manažerské fóru podnikatelů v zemědělství a potravinářství ve Smiřicích.
    Doc. Petr Hlavinka vystoupil 27.11. v Nitře a 28.11. v Košicích na sladovnické konferenci určené zejména pro sladovníky a pěstitele ječmene (pořadatel Slovenske zdruzenie vyrobcov piva a sladu) a to na téma Klimatická změna a jej dopad na poľnohospodárstvo.
    Pavel Zahradníček, Ph.D. vystoupil dne 22.11. v Hradci Králové na akci pro učitele a ekologické poradce s tématem „Očekávaná změna klimatu v České republice se zaměřením na Královehradecký kraj“ a „Speciální předpovědi počasí pro zemědělce a energetiky a kde lze najít zdroje informací o počasí a klimatu“. Na setkání byli také zástupci kraje i města.

  • 13. 12. 2019

    O změně klimatu s Miroslavem Trnkou na idnes.cz

     Sucha jsou delší a intenzivnější, objevují se častěji než v minulosti. Až se lidé rozhodnou s klimatem opravdu něco udělat, bude to zásadní změna, jako průmyslová revoluce, říká bioklimatolog Miroslav Trnka.
    Článek k přečtení na IDNES ZDE.

  • 2. 12. 2019

    I přes vlhký listopad zůstává hlavně jih Čech postižený suchem

    I přes poměrně vlhký a mlhavý listopad zůstávají převážně v Čechách místa, kde přetrvává velké zemědělské sucho, tedy v půdě do jednoho metru. Nejvíce jsou postižené jižní Čechy a jižní část Plzeňského kraje. Naopak Morava a velká část Čech nepociťuje sucho vůbec, vyplývá z mapy, kterou zveřejnili tvůrci portálu InterSucho na stejnojmenném portálu tento týden. Předpovědi pro nejbližší dny jsou s ohledem na srážky spíše nepříznivé.
    Celý článek na ČTK k přečtení ZDE.

  • 11. 11. 2019

    Přednáška a ocenění na konferenci GIS ESRI

    Tým Intersucha se zúčastnil konference GIS ESRI, pořádané ARCDATA Praha 6. - 7. 11. 2019.

    Jako jeden z hlavních řečníků konference vystoupil s vyzvanou přednáškou s názvem "Sucho a změna klimatu – pohledem českým i globálním" prof. Miroslav Trnka.

    Mimo zastoupení mezi přednášejícími jsme se zúčastnili také s posterem s názvem „PŘÍBĚH SUCHA 2019“, který byl vyhodnocen jako nejlepší v sekci návštěvníků a třetí v sekci odborníků.

    Vítězný poster najde na TOMTO ODKAZU.
    Fotografie z vyhlášení ZDE a ZDE.

  • 8. 11. 2019

    Přednášky na veřejných i odborných akcích

    V probíhající klidové sezóně v zemědělství se účastníme řady osvětových přednášek se zaměřením na sucho, vodu, zemědělství či krajinu na různých veřejných i odborných akcích. Např. prof. Zdeněk Žalud vystoupil:
    16. 9. na akci pro starosty v Novém Jičíně,
    18. 9. na 15. ročníku Krajské soutěže v orbě v Banticích,
    10. 10. na konferenci „Region v rozvoji společnosti“ v Brně,
    17. 10. na akci České technologické platformy pro zemědělství na zámku Křtiny,
    23. 10. na semináři Regionální AK Pardubického kraje,
    31. 10. na akci firmy KWS ve Větrném Jeníkově,
    1. 11. na přednášce pro U3V v Blansku,
    2. 11. na akci „Prolomit sucho 2“ pro nejširší veřejnost v Brně,
    4. 11. na podzimní setkání zemědělských podnikatelů pořádané Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů ve Skalském Dvoře,
    či 7. 11. pro prvovýrobce v oblasti živočišné výroby organizované společností Beuker v Zaječí.

     

  • 7. 11. 2019

    Debata s Mladými lidovci v Plzeňském kraji

    Na začátku listopadu proběhla debata pořádaná Mladými lidovci na téma ekologie. Tohoho setkání se v plzeňské Kačabě zúčastnil člen týmu intersucho.cz Pavel Zahradníček a ředitel ÚVGZ prof. Michal V. Marek.
    Fotografie ke zhlédnutí ZDE.

  • 4. 11. 2019

    Probíhající školení Intersucho

    Mimo odborných přednášek probíhají v tomto období také školení pro reportéry portálu Intersucho. V rámci letošního podzimu již proběhla následující školení:

    30. 9. pro AK Praha,
    1. 10. pro OAK Hradec Králové,
    23. 10. pro OAK Olomouc,
    24. 10. pro Zemědělský svaz - územní organizace Plzeň-sever a Rokycany,
    4. 11. pro na vzdělávací akci pro poradce na téma „Rostlinolékařství v pojetí současnosti“ pro UZEI

  • 31. 10. 2019

    Prezentace na konferenci Future

    V rámci výstavy Designblok 2019 vystoupil v rámci konference Future se svoují prezentací kolega Pavel Zahradníček. Přednáška byla zaměřena na změnu klimatu a klima měst. Celá prezentace je součástí záznamu z konference na odkazu uvedeném níže.

    Záznam přednášky ke zhlédnutí (stopáž od 52. minuty) ZDE

  • 21. 10. 2019

    Místo suchých bílých plnější červená. Co udělá změna klimatu s moravským vínem?

    Téměř celá Česká republika bude mít podle aktuálních výpočtů klimatologů v polovině století podnebí vhodné k pěstování vinné révy.

    Víno dozraje i ve vyšších nadmořských výškách – a tradiční středoevropské vinařské oblasti, kde se dnes daří především bílým odrůdám, se teplotně vyrovnají současným podmínkám středomořských pěstitelů.

    Klimatická změna však zároveň v Česku zvyšuje četnost nenadálých jarních a podzimních mrazů, které mohou zničit nejen jednu úrodu, ale i celé trvale plodící vinohrady. Rozmach moravského a českého vinařství zbrzdí také častější výskyt nových nemocí a škůdců i zhoršující se sucho hlavně v níže položených oblastech.

    „Poslední generaci zažíváme zlepšování klimatických podmínek pro pěstování vína na Jižní Moravě i v dalších českých vinařských oblastech,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka. Nicméně tento pozitivní vývoj se nezastaví v nějakém optimu. Bohužel, změna klimatu, která je už teď evidentní, bude pokračovat přinejmenším stejným tempem jako dosud. A vinaři by měli počítat s tím, že už v příštích patnácti dvaceti letech nebudou schopni v bílých odrůdách vyprodukovat stejně kvalitní víno s nižším obsahem cukru jako dnes, protože na něj bude zkrátka příliš teplo.“

    Článek je k přečtení ZDE.

  • 30. 9. 2019

    Kolegové v pořadu 168 hodin na ČT24 - Svět podle Grety

    V pořadu 168 hodin na ČT24 vystoupil s komentářem prof. Michal V. Marek a klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. s komentářem k současné klimatické krizi, která byla řešena na Klimatickém summitu OSN 2019.
    Pořad ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 0:42).