Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

  • Intenzita sucha - 2. červenec 2017

    2. červenec 2017

    Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:

    Minulý týden od 25.6. do 2.7.2017 zpočátku velmi teplé a suché počasí vystřídal příliv oceánského chladného vzduchu. Srážky v druhé polovině týdne především na severu a severozápadě Česka výrazně zmírnily do té doby prohlubující se sucho. Postižena však nadále zůstává jižní část republiky, především pak jižní Morava, kde se minulý týden vyskytlo srážek minimálně. Nárůst suchých oblastí se projevil minulý týden výrazně na kondici vegetace, s příchodem studené fronty se stav však zlepšil téměř na celém území ČR. Na jižní Moravě se ale nadále zřetelně na kondici vegetace projevuje suboptimální zásoba vody v půdě. Srážky minulého týdne přinesly výrazné zlepšení z pohledu nasycení v povrchové vrstvě na západě a severozápadě území, velmi nepříznivá situace však přetrvává v Jihomoravském kraji. Současně epizoda sucha nadále trvá v hlubší vrstvě především v krajích Jihomoravském, Olomouckém a na východě Vysočiny. Navzdory případům s intenzivními lokálními srážkami, které rychle odtékají, se v krajině projevuje nedostatek vláhy, který není kompenzován dostatečnou zásobou v hlubší vrstvě. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu v některých oblastech zmírnil. V celém profilu zůstávají nejvíce postiženy kraje Jihomoravský a Olomoucký a enkláva v jižních a ve východních Čechách. S tímto vývojem z větší části koresponduje neuspokojivá výše hladin podzemní vody na jižní i střední Moravě, a zvláště ve východních či jižních Čechách. V příštích dnech očekáváme opět spíše zhoršení současného stavu.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 25. červen 2017
  • Intenzita sucha - 14. květen 2017
  • Intenzita sucha - 7. květen 2017

    7. květen 2017

    Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:

    Minulý týden od 30.4. do 7.5.2017 se vyznačoval proměnlivým počasím i deštivým průběhem, ale situace se, co se týče dosycení půdy, zásadním způsobem nezměnila a zůstává podobná jako před týdnem. Vegetace se nachází v relativně horší kondici než obvykle, ale tento signál je důsledkem zbrzdění rozvoje vegetace nízkými teplotami v uplynulých týdnech, a nikoliv nedostatkem vláhy. I když v oblasti jižní Moravy můžeme jisté signály v důsledku dlouhodobého sucha pozorovat, nejedná se prozatím o zásadní dopady. Zatímco v povrchové vrstvě půdy panuje normální nebo lepší než normální stav nasycení, epizoda sucha nadále trvá v hlubší vrstvě v krajích Jihomoravském, Olomouckém, na východě Vysočiny a v některých regionech krajů Zlínského, Pardubického a Královéhradeckého. Je tomu tak navzdory relativně deštivému počasí. Naopak situace je nadále dobrá na většině území Čech. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu opět snížil, ale jen mírně, byť je momentálně obtížně pozorovatelný, neboť přetrvává jen v hlubší vrstvě. V té jsou nadále postiženy kraje Jihomoravský a Olomoucký a enkláva ve východních Čechách. S tímto vývojem však koresponduje neuspokojivá výše hladin podzemní vody na jižní Moravě a ve východních Čechách a do jisté míry nízké stavy některých toků v těchto regionech. Naopak na zbytku území je situace normální nebo lepší. V příštích dnech očekáváme setrvalý stav až mírné zlepšení a díky dosycení povrchové vrstvy snížení projevů sucha.

    pokračovat >