Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
Relativní nasycení půdy vyjádřeno v procentech, kdy 0% = bod vadnutí, 50% = bod snížené dostupnosti a 100% = polní kapacita

Relativní nasycení půdy

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje nasycení půdy za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny kategorie relativního nasycení půdy a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se relativní nasycení půdy v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 04. 05. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 27. 04. 2025 do neděle 04. 05. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Relativní nasycení půdy

  • V povrchové vrstvě půdy (0–40 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu opět poklesly a situace se zhoršila. Aktuálně nejnižší nasycení půdy pozorujeme na Žďársku, Třebíčsku, Znojemsku a Břeclavsku, kde jsou hodnoty pod 20 % nasycení. Situace ve Slezsku a ve zbytku Moravy je také ne mo přiznivá a hodnoty se na většině území pohybují v intervalu 20-40 %, na Hané, v Beskydech a v Bílých Karpatech o něco víc. V Čechách se vyšší hodnoty v intervalu 70-100 % pohybují kolem hranic, na zbytku území pozorujeme převážně nasycení v rozmezí od 40 do 70 %, nižší hodnoty se vyskytují jižně od Prahy a na Ústecku.
  • V hlubší vrstvě (40–100 cm) nasycení půdy mírně pokleslo v rámci celého území, no situace oproti minulému týdnu zůstává víceméně stejná. V Jeseníkách, Beskydech, Jizerských horách, Krkonoších a na Šumavě se místy hodnoty udržují vyšší v intervalu 90-100 %. Část území jižních, západních, severních a východních Čech a severozápadní část Vysočiny je ve vyšších hodnotách nasycení převážně v intervalu 70-90 %. Na zbylém území se hodnoty pohybují převážně v intervalu od 50-70 % nasycení, no v okolí Prahy, na Ústecku Pardubicku, Olomoucku, Zlínsku a na jihu Moravy jsou hodnoty i nižší - v intervalu 30-50 % nasycení nebo i méně- např na Znojemsku, Břeclavsku a Třebíčsku.
  • V celém profilu (0–100 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu také poklesly. Nejnižší hodnoty nasycení aktuálně pozorujeme a jihu Moravy (Brněnsko, Znojemsko, Břeclavsko) a také na Třebíčsku, kde se pohybují v intervalu 10-30%. Nižší hodnoty v intervalu 30-50 % také pozorujeme na zbytku jižní Moravy, na Olomoucku, v části Slezska a také ve středních Čechách, na Plzeňsku a na Ústecku. Ve zbytku republiky se hodnoty pohybují převážně v intervalu 60-70 % nasycení.

Aktuality

Riziko škod z jarních mrazů roste. Může za to paradoxně oteplování klimatu

Ovocnáři v Česku po loňském tragickém roce napjatě čekají, jestli jejich úrodu opět ohrozí jarní mrazy. Situace zatím vypadá o něco lépe, dlouhodobý výhled ale ne. Riziko škod totiž kontinuálně roste kvůli změně klimatu. Detailní přehled v této problematice poskytuje loni publikovaná studie českých vědců. Podle Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který je jedním z autorů studie, práce došla k tomu, že průměrný počet dnů, kdy v dubnu a květnu přichází mráz, se za posledních 60 let sice o tři dny snížil, ale „nástup jara“ se uspíšil v průměru o 12 dní. Celý článek webu Seznamzpravy.cz je k dispozici tady.

Půdní sucho sílí

Deště, které v posledních dvou měsících přicházely, dokázaly vždy sucho jenom krátkodobě zmírnit. Nejhorší situace je už několik týdnů v Kraji Vysočina, v sousední části jižních Čech, ve velké části Zlínského kraje, v Moravskoslezském kraji a také v celé oblasti Jeseníků a horního toku Moravy. Situaci dále zhodnocuje ČT24 v článku zde.

Plochy chmelnic se proti loňsku mírně zmenšily, je to ale dlouhodobější trend

Plochy chmelnic v Česku se proti loňsku mírně zmenšily. Zatímco loni v srpnu zaujímaly 4845 hektarů, letos ke konci dubna to bylo 4816 hektarů. Mírný úbytek chmelnic ale trvá delší dobu, před třemi lety se chmel pěstoval na 4927 hektarech, vyplývá z informací Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Producenti chmele se potýkají s negativními dopady klimatické změny (více Miroslav Trnka v článku iRozhlasu). Pěstování chmele bude podle vědců z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v Česku náročnější, ale jinde ve světě ještě obtížnější, proto stojí za to jej v Česku podle nich udržet. Celý článek týdeníku Zemědělec najdete zde.

Zakalená a teplá. Jak se Čechům změní voda?

Jak by mohla vypadat budoucnost z pohledu systému dodávek pitné vody, který je komplexní a investice do něj vysoké? Když vidíme, jakým způsobem sužuje aktuálně nedostatek pitné vody a sucho například Španělsko, měla by se nám rozsvítit varovná kontrolka. Jak tedy klimatická změna dopadne na surovou, respektive pitnou vodu? K problematice se kromě jiných vyjádřil i Evžen Zeman z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Podívejte se tady na celý článek pro Seznamzpravy.cz, ve kterém najdete i klimatická data, které Ústavu výzkumu globální změny poskytnul.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: