Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 22. 9. 2018

  Rozhovor pro Denik.cz

  Klimatolog Pavel Zahradníček v rozhovoru pro Denik.cz mluví o letošním suchém létě a možných řešeních, jak snížit dopady sucha v české krajině.

  Rozhovor k přečtení zde.

 • 12. 9. 2018

  Školení pro valnou hromadu Lesnicko-dřevařské komory ČR

  Prezentace prof. Žaluda zde.
  Prezentace Mgr. Bláhové zde.

  Dne 12. 9. 2018 se na valné hromadě Lesnicko-dřevařské komory ČR v Praze uskutečnila prezentace portálu Intersucho.cz., kde prof. Zdeněk Žalud a Mgr. Monika Bláhová interpretovali, jak vyplňovat dotazníky (pravidelná expertní hlášení) pro posuzování a dopady sucha.

  Odkaz na vyplnění expertního hlášení zde.

 • 10. 9. 2018

  Prognózy na další desetiletí: sucho, vysoké teploty i jiný charakter krajiny

  Článek k dispozici zde.
  To, co bylo doposud 20leté sucho, bude podle prognóz nejspíš v příštích dekádách suchem běžným, vyskytujícím se jednou za pět let. „Musíme počítat s tím, že období sucha budou trvat déle a také povodně mohou být xtrémnější,“ upozornil Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globálních změn při Akademii věd ČR na mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE.

   

 • 8. 9. 2018

  Rozhovor v Interview ČT24

  Rozhovor ke zhlédnutí zde
  Dřív jsme krajinu vysoušeli, teď v ní musíme vodu zadržet a změnit hospodaření, říká klimatolog Miroslav Trnka.

 • 6. 9. 2018

  Deště zmírnily sucho v povrchově vrstvě, hlouběji v půdě trvá

  Článek na serveru ČT24.
  Článek na serveru Lidovky.cz.

  Vláhový deficit v půdě se díky kombinaci nižších teplot a vydatných srážek, které na přelomu týdne zasáhly především Moravu, zlepšil a to především v její povrchové vrstvě. V hlubší vrstvě do jednoho metru však ani vydatné deště nedokázaly situaci zásadně zlepšit. Také tyto informace uvádí tisková zpráva vydaná týmem InterSucho.

 • 25. 8. 2018

  O dopadech sucha pro Český Rozhlas Plus

   Záznam rozhovoru (stopáž 9:00)

  Komentář o aktuálním stavu sucha, jeho dopadech na krajinu a výnosy a také o roli portálu Intersucho poskytl pro Český Rozhlas Plus kolega Pavel Zahradníček.

 • 24. 8. 2018

  Rozhovor pro Aktuálně.cz

  Rozhovor k přečtení zde.

  Stromy už se letos nezazelenají, tráva jen možná, říká docent Petr Hlavinka v rozhovoru pro Aktuálně.cz ze dne 16.8.2018.

 • 24. 8. 2018

  Zpravodajství iprima.cz

  Reportáž ke zhlédnutí zde.

  Sucho v Česku postihlo 94 % území, aktuální situaci komentuje prof. Zdeněk Žalud.

 • 21. 8. 2018

  Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

  Článek na serveru Novinky.cz
  Článek na serveru IDNES.cz
  Článek na serveru ceskenoviny.cz (ČTK)

  Sucho je na 92 % území ČR, letos je dosud nejhorší, vyplývá ze zprávy vědeckého týmu InterSucho, kterou ČTK poskytl bioklimatolog Miroslav Trnka.

 • 18. 8. 2018

  Rozhovor o klimatu pro lidovky.cz

  Rozhovor k přečtení

  Nynější sucho a vysoké teploty jsou takový varovný prst. My je nyní chápeme jako anomálie či extrém, neboť v minulosti to obvyklé nebylo. Ale v budoucnu nynější počasí může být novým normálem,“ říká v rozhovoru pro lidovky.cz kolega Aleš Farda z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Během století se teplota vzduchu zvýší o dva až pět stupňů Celsia.