Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 31. 5. 2018

  Přednáška pro Národní zemědělské muzeum

  Více o přednášce k přečtení zde

  Dne 31.5.2018 se pro odbornou veřejnost (cca 50 posluchačů) uskutečnila přednáška v Národním zemědělském muzeu v Praze. Prezentaci s názvem „Klima a krajina: z partnerů soupeři“ za tým Intersucha přednesl prof. Zdeněk Žalud. 

   

   

 • 22. 5. 2018

  Rozhovor o dopadech sucha pro týden.cz

  Článek k přečtení

  Podle předpovědi počasí končí období mírného ochlazení a vracejí se opět vysoké teploty s minimem srážek. Pro Česko to tak znamená pokračování doby sucha. O problematice nedostatku vody pořídil on-line deník TÝDEN.CZ rozhovor s Miroslavem Trnkou.

   

 • 21. 5. 2018

  Miroslav Trnka hostem pořadu Rozstřel na iDNES.tv

  Pořad ke zhlédnutí

  Výrazné sucho, které připomíná situaci během vrcholného léta, příliš nezbrzdily ani přeháňky a bouřky z uplynulého týdne. Na pětině území republiky chybí podle projektu Intersucho až 60 milimetrů srážek. O suchu mluvil v pořadu Rozstřel na iDNES.tv bioklimatolog Miroslav Trnka, který se zabývá výzkumem v oblasti dopadů a predikce sucha.

 • 9. 5. 2018

  O současném stavu sucha - Studio 6 ČT

  Záznam vysílání Studia 6 (stopáž od 2:50:42)

  Záznam rozhovoru ke shlédnutí na facebooku

  Jak výjimečné je současné sucho - a má tento zásadní problém vůbec nějaké řešení? Komentář k aktuálnímu vývoji pro Studio 6 České televize poskytl Miroslav Trnka.

   

 • 7. 5. 2018

  Vystoupení na ČT24

  Reportáž ČT ke zhlédnutí

   

  Do pořadu České televize o hodnocení současného i očekávaného stavu sucha v ČR byl pozván za tým intersucha prof. Zdeněk Žalud. Záznam pořadu můžete sledovat zde.  Stopáž komentáře 4:13.

 • 4. 5. 2018

  Speciál o suchu Českého rozhlasu Plus

  Článek k přečtení a záznam rozhovoru zde

  „Obávám se, že tady po třech letech máme opět nešťastný souběh dvou such: zemědělského a hydrologického,“ varuje bioklimatolog a koordinátor týmu Intersucho Miroslav Trnka z CzechGlobe. Poslechněte si záznam „speciálu o suchu“ Českého rozhlasu Plus. Stopáž záznamu rozhovoru od 6:08

   

 • 4. 5. 2018

  Mapa sucha: V Česku kriticky ubývá voda, názorně ukazuje sestřih z posledních pěti let

  Video ke zhlédnutí

  Za právě panující sucho mohou téměř tropické dubnové teploty a spíše teplá zima s nedostatkem sněhu, uvedl bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka. Nadcházející předpověď srážek je špatná, pršet prakticky nemá. Ve videu v úvodu článku se podívejte na vývoj sucha v průběhu posledních pěti let. 

 • 2. 5. 2018

  Česko dramaticky vysychá, vody je už teď jako ve vrcholném létě

  Článek k přečtení

  Původci nynějšího sucha, které se začíná stále více projevovat, jsou vedle nebývale teplého dubna i teplá zima s nedostatkem sněhu a rovněž loňské sucho. Vláha v povrchových vrstvách půdy navíc rychle dochází, upozornil v komentáři pro novinky.cz bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka.

 • 29. 4. 2018

  Rozhovor pro Hospodářské noviny

  Rozhovor k přečtení

  Rozhovor o aktuální situaci zemědělského sucha, zaměřený na prognózu jeho vývoje v jarním období 2018 byl v Hospodářských novinách uveřejněn s prof. Zdeňkem Žaludem.

 • 26. 4. 2018

  Přednáška - problematika sucha

  Problematika sucha byla jedním z hlavních témat na VI. ročníku „ Manažerského, marketingového a obchodního fóra předsedů, ředitelů, majitelů a manažerů společností zemědělství, potravinářství, výroby, obchodu, služeb, bankovnictví a pojišťovnictví Moravy a Slezska “, konaného v Kokorách, okres Přerov. Přednášku zaměřenou na oba kraje přednesl za tým Intersucha prof. Zdeněk Žalud. Jeho odborně zaměřenou prezentaci pro cca 70 účastníků fóra sledovali mimo regionálních manažerů a politiků i zástupci Agrární komory či Mendelovy univerzity v Brně.