Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 22. 5. 2018

  Rozhovor o dopadech sucha pro týden.cz

  Článek k přečtení

  Podle předpovědi počasí končí období mírného ochlazení a vracejí se opět vysoké teploty s minimem srážek. Pro Česko to tak znamená pokračování doby sucha. O problematice nedostatku vody pořídil on-line deník TÝDEN.CZ rozhovor s Miroslavem Trnkou.

   

 • 21. 5. 2018

  Miroslav Trnka hostem pořadu Rozstřel na iDNES.tv

  Pořad ke zhlédnutí

  Výrazné sucho, které připomíná situaci během vrcholného léta, příliš nezbrzdily ani přeháňky a bouřky z uplynulého týdne. Na pětině území republiky chybí podle projektu Intersucho až 60 milimetrů srážek. O suchu mluvil v pořadu Rozstřel na iDNES.tv bioklimatolog Miroslav Trnka, který se zabývá výzkumem v oblasti dopadů a predikce sucha.

 • 4. 5. 2018

  Speciál o suchu Českého rozhlasu Plus

  Článek k přečtení a záznam rozhovoru zde

  „Obávám se, že tady po třech letech máme opět nešťastný souběh dvou such: zemědělského a hydrologického,“ varuje bioklimatolog a koordinátor týmu Intersucho Miroslav Trnka z CzechGlobe. Poslechněte si záznam „speciálu o suchu“ Českého rozhlasu Plus. Stopáž záznamu rozhovoru od 6:08

   

 • 4. 5. 2018

  Mapa sucha: V Česku kriticky ubývá voda, názorně ukazuje sestřih z posledních pěti let

  Video ke zhlédnutí

  Za právě panující sucho mohou téměř tropické dubnové teploty a spíše teplá zima s nedostatkem sněhu, uvedl bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka. Nadcházející předpověď srážek je špatná, pršet prakticky nemá. Ve videu v úvodu článku se podívejte na vývoj sucha v průběhu posledních pěti let. 

 • 2. 5. 2018

  Česko dramaticky vysychá, vody je už teď jako ve vrcholném létě

  Článek k přečtení

  Původci nynějšího sucha, které se začíná stále více projevovat, jsou vedle nebývale teplého dubna i teplá zima s nedostatkem sněhu a rovněž loňské sucho. Vláha v povrchových vrstvách půdy navíc rychle dochází, upozornil v komentáři pro novinky.cz bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka.

 • 29. 4. 2018

  Rozhovor pro Hospodářské noviny

  Rozhovor k přečtení

  Rozhovor o aktuální situaci zemědělského sucha, zaměřený na prognózu jeho vývoje v jarním období 2018 byl v Hospodářských novinách uveřejněn s prof. Zdeňkem Žaludem.

 • 26. 4. 2018

  Přednáška - problematika sucha

  Problematika sucha byla jedním z hlavních témat na VI. ročníku „ Manažerského, marketingového a obchodního fóra předsedů, ředitelů, majitelů a manažerů společností zemědělství, potravinářství, výroby, obchodu, služeb, bankovnictví a pojišťovnictví Moravy a Slezska “, konaného v Kokorách, okres Přerov. Přednášku zaměřenou na oba kraje přednesl za tým Intersucha prof. Zdeněk Žalud. Jeho odborně zaměřenou prezentaci pro cca 70 účastníků fóra sledovali mimo regionálních manažerů a politiků i zástupci Agrární komory či Mendelovy univerzity v Brně.

   

 • 26. 4. 2018

  Málo vody pro zemědělce

  Vodohospodáře na jihu a východě Moravy trápí po jarním tání neobvyklé sucho. Některé řeky jsou na hranici extrémního sucha, nedostatek vody na začátku vegetačního období komplikuje podmínky zemědělcům, kteří se obávají ztrát. „Deficit je momentálně takový, že je pouze dvacetiprocentní pravděpodobnost, že se půda dosytí do poloviny května či června,“ říká profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe.

  Více o tématu sledujte v reportáži zde a zde