Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015
- bez rizika sucha
- S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
- S1 začínajúce sucho
- S2 mierne sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výnimočné sucho
- S5 extrémne sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 22. 04. 2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 15. 04. 2018 do neděle 22. 04. 2018 ráno)
Shrnutí
V uplynulém týdnu (15. 4. - 21. 4. 2018) převládala nad republikou mohutná tlaková výše, která prakticky přinesla letní počasí, které není v dubnu příliš obvyklé. Srážky byly hlavně v neděli a pondělí. Nejvíce srážek bylo vázáno na přechod tlakové níže v pondělí. Ty spadly převážně na severozápadě republiky a to i okolo 20 mm/týden. Na většině území republiky spadlo do 5 mm/týden. Během týdne se postupně oteplovalo a na řadě stanic padaly i teplotní rekordy. Vláhový deficit v půdě se opět mírně zhoršil a to na celém území. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a také Moravskoslezského kraje. Pouze na 1/20 území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (0,5%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky a počínající sucho zemědělské je kombinováno s počátečními projevy sucha hydrologického. Ve střední Evropě panuje nejnižší nasycení půdy v Rakousku a právě v ČR, kde došlo i ke znatelnému zhoršení jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast.
Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Pokud jde o MÍRU INTENZITY SUCHA, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se poměrně výraně zhoršila. Existujícímu deficitu díky prozatím relativně dobrá, ale v nejbližších týdnech se situace začne výrazně měnit. Stav půdní vlhkosti do 1 m je nyní výrazně horší oproti obvyklým hodnotám regionálně zvláště v oblasti vymezené poledníky procházejícími Prahou na západě a Brnem na východě a dále pak na severu Moravy a v jižních Čechách. Nejvíce znepokojivý je plošný rozsah a trvání deficitu v letošním roce i ve vyšších polohách. Domníváme se, že v řadě oblastí je nižší nasycení než obvykle v hloubce pod 1 m a tento stav přispívá k poklesu hladin podzemní vody. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, jsme zaznamenali v neděli 22. 4. v celém profilu na 4/5 území. Hlubší vrstva byla zasažena z 70% (tedy více než v minulém týdnu). Povrchová vrstva je pod hodnotami obvyklými pro polovinu dubna na 3/5území. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5 se vyskytují na 1/2 území, a anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se nadále vyskytují na 4%.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území ke snížení vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm a ke stagnaci vlhkosti ve vrstvě 20-100 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 6 % stanic, v 10 až 50 cm je na 21 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 31 % stanic, v 10-50 cm na 12 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severu území, nižší v nížinách na jihozápadní Moravě a ve středních a jižních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (15.4 - 21.4.2018) převládala nad republikou mohutná tlaková výše, která prakticky přinesla letní počasí, které není v dubnu až tak obvyklé. Srážky byly hlavně v neděli a pondělí. Nejvíce srážek bylo vázáno na přechod tlakové níže v pondělí. Ty spadly převážně na severozápadě republiky a to i okolo 20 mm/týden. Na většině území republiky spadlo do 5 mm/týden. Během týdne se postupně oteplovalo a na řadě stanic padaly i teplotní rekordy. V pondělí a v úterý byly maxima často ještě pod 20°C. Od čtvrtka maxima byla již nad hranicí 25°C. V pátek a v sobotu byly teploty i okolo 28°C. Minimální teploty vzduchu byly časově i prostorově značně proměnlivé a to hlavně s ohledem na noční oblačnosti. Nejchladnější noc a ráno bylo ve středu, kdy minima padaly i bodu mrazu. Proudění bylo v uplynulém týdnu slabé a to převážně od středy do konce týdne, kdy se průměrné rychlosti pohybovaly jen mezi 1-2 m/s.
týždeň
Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.
Aktuality
-
9. 9. 2024
Podcast o monitoringu sucha
Vypočujte si rozhovor o monitoringu sucha, ktorý prevádzkujeme na SHMÚ, kliknite na link SHMÚ.
-
9. 9. 2024
Dopady sucha na vegetáciu
Dopady sucha v roku 2024, porované s dopadmi sucha v rokoch 2023 a 2022, nájdete na stránke SHMÚ.