
Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 11. 05. 2025 v 7 hodin ráno
(informace odrážejí změny v období od neděle 04. 05. 2025 do neděle 11. 05. 2025 ráno)
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Shrnutí
V uplynulém týdnu (4.5. – 10.5.2025) k nám proudil chladný vzduch od severu. Na většině území republiky prakticky nepršelo. Srážky se koncentrovaly pouze do oblasti jižních Čech, kde byly úhrny do 20 mm/týden. Maximální denní teploty se pohybovaly mezi 10-15°C. O víkendu se oteplilo na 15-20°C. Noční teploty klesaly pod 5°C.
Květen by měl být teplotně podprůměrný. Srážky se objeví pravděpodobně ve čtvrtek a o víkendu. Celkově jich ale nebude velké množství a půdní vlhkost stoupne jen přechodně ve vrstvě do 40 cm. Poté se bude půda opět vysušovat a ani výhledově za 10 dní pravděpodobně neuvidíme v půdním profilu 0-100 cm zásadní rozdíl oproti aktuálnímu stavu půdní vlhkosti, i když mírnému zlepšení dojít může.
JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Intenzita sucha
- Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) ve srovnání s uplynulým týden opět vzrostla. Aktuálně pozorujeme nejintenzivnější projevy sucha a to sucho extrémní velké části Vysočiny (zejména Havlíčkův Brod, Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou), ve východních Čechách v okolí Ústí nad Orlicí, Svitav a také v Jeseníkách, na Brněnsku, ve Slezsku a v Beskydech. Horší situace- sucho výrazné až výjimečné zůstává v západní části Vysočiny, na jihu a východě Moravy, jižně od Prahy, na Táborsku na Plzeňsku a podél severních hranic. Na zbytku území Čech pozorujeme počínající až mírné sucho.
- Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm) oproti minulému týdnu také mírně vzrostla. Horší situace (sucho výjimečné až extrémní) je v této vrstvě v Jeseníkách, na Chrudimsku, na severu a západě Vysočiny, na Jindřichohradecku, na východě Moravy, v Krušných a Lužických horách, v okolí Moravské Třebové. Ve zbylé části území Vysočiny, východních Čech, Moravy a Slezska, Klatovska a severu Čech pozorujeme sucho výrazné až výjimečné. Míň příznivá situace (sucho počínající až mírné) je i podél hranic celého území.
- V rámci půdního profilu 0–100 cm intenzita sucha v rámci celé republiky oproti minulému týdnu vzrostla víc výrazně zejména v sledovaných oblastech, přičemž situace je horší ve východních čechách a na Moravě. Aktuálně se sucho extrémní vyskytuje na 24 % území, což je oproti předchozímu týdnu dvojnásobný nárůst. Extrémní sucho pozorujeme zejména v části Krušných hor, v Lužických horách a ve Českém Švýcarsku lokálně na Benešovsku a Kutnohorsku, ve velké části východních Čech, na severu Vysočiny, na Jindřichohradecku, na Brněnsku , v Jeseníkách, na Olomoucku, na Ostravsku, v Beskydech a také v Bílých Karpatech. Sucho výrazné (20%) až výjimečné (11%) pozorujeme na většině zbylého území Vysočiny a Moravy a také na Táborsku, Klatovsku, Plzeňsku, Karlovarsku a na severu Čech. Na zbylém území pozorujeme projevy sucha počínajícího (14 %) až mírného (19 %).
V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno max. 89 % území, což je ve srovnání s předchozím týdnem nárůst o víc než 10 %. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Na textu pracujeme.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (4.5. – 10.5.2025) k nám proudil chladný vzduch od severu. Na většině území republiky prakticky nepršelo. Srážky se koncentrovaly pouze do oblasti jižních Čech, kde byly úhrny do 20 mm/týden. Maximální denní teploty se pohybovaly mezi 10-15°C. O víkendu se oteplilo na 15-20°C. Noční teploty klesaly pod 5°C. Nejhorší situace byla v pátek a sobotu, kdy minima padala pod bod mrazu. Větrnější počasí bylo prakticky jen v pondělí.