Mirosav Trnka hostem Studio ČT24
Půdní sucho sílí. Nejintenzivnější projevy zaznamenáváme aktuálně zejména ve východní polovině území. V pořadu Studio ČT24 situaci komentuje Miroslav Trnka. Rozhovor je dostupný v archivu ČT zde (od 15:20 min).
Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
(informace odrážejí změny v období od neděle 04. 05. 2025 do neděle 11. 05. 2025 ráno)
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
V uplynulém týdnu (4.5. – 10.5.2025) k nám proudil chladný vzduch od severu. Na většině území republiky prakticky nepršelo. Srážky se koncentrovaly pouze do oblasti jižních Čech, kde byly úhrny do 20 mm/týden. Maximální denní teploty se pohybovaly mezi 10-15°C. O víkendu se oteplilo na 15-20°C. Noční teploty klesaly pod 5°C. Květen by měl být teplotně podprůměrný. Srážky se objeví pravděpodobně ve čtvrtek a o víkendu. Celkově jich ale nebude velké množství a půdní vlhkost stoupne jen přechodně ve vrstvě do 40 cm. Poté se bude půda opět vysušovat a ani výhledově za 10 dní pravděpodobně neuvidíme v půdním profilu 0-100 cm zásadní rozdíl oproti aktuálnímu stavu půdní vlhkosti, i když mírnému zlepšení dojít může.
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno max. 89 % území, což je ve srovnání s předchozím týdnem nárůst o víc než 10 %. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území s výjimkou jižních Čech k mírnému poklesu vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 15 % stanic, v 10-50 cm na 14 % stanic a v 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK převládá na 9 % stanic v 50-100 cm. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách, nejnižší na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
V uplynulém týdnu (4.5. – 10.5.2025) k nám proudil chladný vzduch od severu. Na většině území republiky prakticky nepršelo. Srážky se koncentrovaly pouze do oblasti jižních Čech, kde byly úhrny do 20 mm/týden. Maximální denní teploty se pohybovaly mezi 10-15°C. O víkendu se oteplilo na 15-20°C. Noční teploty klesaly pod 5°C. Nejhorší situace byla v pátek a sobotu, kdy minima padala pod bod mrazu. Větrnější počasí bylo prakticky jen v pondělí.
Půdní sucho sílí. Nejintenzivnější projevy zaznamenáváme aktuálně zejména ve východní polovině území. V pořadu Studio ČT24 situaci komentuje Miroslav Trnka. Rozhovor je dostupný v archivu ČT zde (od 15:20 min).
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy. Mezi jednu z nejvíce ohrožených plodin klimatickou změnou pro český region patří podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR chmel. Celý článek ČTK je k dispozici na webu Aktualne.cz zde.
Ovocnáři v Česku po loňském tragickém roce napjatě čekají, jestli jejich úrodu opět ohrozí jarní mrazy. Situace zatím vypadá o něco lépe, dlouhodobý výhled ale ne. Riziko škod totiž kontinuálně roste kvůli změně klimatu. Detailní přehled v této problematice poskytuje loni publikovaná studie českých vědců. Podle Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který je jedním z autorů studie, práce došla k tomu, že průměrný počet dnů, kdy v dubnu a květnu přichází mráz, se za posledních 60 let sice o tři dny snížil, ale „nástup jara“ se uspíšil v průměru o 12 dní. Celý článek webu Seznamzpravy.cz je k dispozici tady.
Deště, které v posledních dvou měsících přicházely, dokázaly vždy sucho jenom krátkodobě zmírnit. Nejhorší situace je už několik týdnů v Kraji Vysočina, v sousední části jižních Čech, ve velké části Zlínského kraje, v Moravskoslezském kraji a také v celé oblasti Jeseníků a horního toku Moravy. Situaci dále zhodnocuje ČT24 v článku zde.
V roce 2025 pro Vás tým Intersucho připravili novou publikaci Podnebí, počasí a zemědělství.