Kniha Podnebí, počasí a zemědělství
V roce 2025 pro Vás tým Intersucho připravili novou publikaci Podnebí, počasí a zemědělství.
-100 | -80 | -60 | -40 | -20 | -5 | 5 | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 |
Denně aktualizován graf vývoje deficitu půdní vláhy za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny kategorie deficitu půdní vláhy a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se deficit půdní vláhy v poslední době vyvíjel a i jaký bude jeho následující trend.
(informace odrážejí změny v období od neděle 20. 04. 2025 do neděle 27. 04. 2025 ráno)
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ pozorujeme na většině toků převážně podnormální vodnost. Zejména na severovýchodě Čech a severu Moravy pozorujeme na tocích i sucho až extrémní sucho. Naopak na Hané pozorujeme aktuálně v důsledku srážkové situace z minulého týdne na tocích i nadnormální vodnost. Hladiny vodních toků jsou setrvalé nebo slabě rozkolísané. V porovnání s dlouhodobými dubnovými průměry podprůměrné a většinou se pohybují v širokém rozmezí od 20 do 90 % dubnových hodnot.
V celém profilu do 1 m se k 27. 04. vyskytuje deficit do max 77 %. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.
V roce 2025 pro Vás tým Intersucho připravili novou publikaci Podnebí, počasí a zemědělství.
Teploty v noci na neděli a na pondělí mohou podle aktuálních předpovědí klesat k nule. Zatím se zdá, že ovocné stromy by ohrožené být neměly, protože by se měly vyskytovat nejvýše přízemní mrazíky. Ty mohou podle Evy Svobodové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR poškodit vzcházející rané brambory či cukrovou řepu. Oficiální tisková zpráva je k dispozici tady.
Loňský rok byl z klimatického hlediska v mnohém rekordní. Data o stavu klimatu za minulý rok shrnuje zpráva evropského programu Copernicus. Rekordy stihli padnout už i letos. Březen byl nejteplejším březnem v historii sběru dat. V kombinaci s vysokými teplotami a absenci srážek je následkem výrazné sucho nejen v rámci celé České republiky. Zprávu Copernicus i situaci v republice komentuje v pořadu ČT24 Studio 6 Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (od 6:35 min). Celý díl pořadu je v archivu dostupný zde.
Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, jak popisuje shrnuje např. portál tvorimevropu.cz zde. Celé znění zprávy je v originálu dostupné zde.