Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
Relativní nasycení půdy vyjádřeno v procentech, kdy 0% = bod vadnutí, 50% = bod snížené dostupnosti a 100% = polní kapacita
Česká Republika

Relativní nasycení půdy

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje nasycení půdy za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny kategorie relativního nasycení půdy a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se relativní nasycení půdy v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 27. 04. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 20. 04. 2025 do neděle 27. 04. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Relativní nasycení půdy

  • V povrchové vrstvě půdy (0–40 cm) hodnoty relativního nasycení půdy vzrostly a situace se díky srážkám v uplynulém týdnu o něco zlepšila (i když pravděpodobně nejde očekávat dlouhodobější zlepšení). Změna je více výrazná v Česku, kde se většina území nachází v intervalu 60-90 % nasycení, s výjimkou Plzeňska, Ústecka, středních a částečně východních Čech (Pardubicko, Hradecko), kde jsou hodnoty nižší, a to v intervalu 40-60 % nasycení, a také na Vysočině. Větší polovina území Vysočiny je aktuálně v hodnotách nasycení nad 60-90 %, no situace na Žďársku a Třebíčsku zůstává horší a hodnoty nasycení se tady pohybují v intervalu 20-40 %, v okolí Moravského Krumlova i pod 20 % nasycení. Situace ve Slezsku a ve zbytku Moravy severně od Brna je také o něco víc příznivá, hodnoty vzrostly hlavně na Hané, no na jihu se naopak situace mírně zhoršila a hodnoty se pořád pohybují v nižším intervalu a to až pod 30 % nasycení, na Brněnsku, Znojemsku a Břeclavsku i méně.
  • V hlubší vrstvě (40–100 cm) situace zůstává víceméně stejná. V Jeseníkách, Beskydech, Jizerských horách, Krkonoších a na Šumavě se místy hodnoty udržují vyšší v intervalu 90-100 %. Část území jižních, západních, severních a východních Čech a severozápadní část Vysočiny je ve vyšších hodnotách nasycení převážně v intervalu 70-90 %. Na zbylém území se hodnoty pohybují převážně v intervalu od 50-70 % nasycení, no v okolí Prahy, na Ústecku Pardubicku, Olomoucku, Zlínsku a na jihu Moravy jsou hodnoty i nižší - v intervalu 30-50 % nasycení nebo i méně- např na Znojemsku, Břeclavsku a Třebíčsku.
  • V celém profilu (0–100 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu mírně stouply, o něco víc v Čechách a na Vysočině. Naopak na jihu Moravy a podél východních hranic hodnoty o něco poklesly. Aktuálně se vyšší hodnoty v intervalu 70-90 % udržují podél západních a severních hranic, částečně v Jeseníkách a v Beskydech, kde podobně jako na Šumavě nebo v Krkonoších pozoruje místy i hodnoty nad 90 % nasycení. Naopak nejnižší hodnoty v intervalu 30-40 % nasycení pozorujeme na jih od Prahy, lokálně na Ústecku, v okolí Poděbrad, na Bruntálsku, na jih a jihozápad od Brna a zejména v okolí Břeclavi, Znojma a Moravského Krumlova, kde jsou lokálně hodnoty i v intervalu 10-30 % nasycení. Na zbylém území Moravy se hodnoty pohybují převážně v rozmezí 30-60 % nasycení, v Čechách 50-70 % nasycení.

Aktuality

Na přelomu týdne hrozí přízemní mrazíky, mohou poškodit některé plodiny

Teploty v noci na neděli a na pondělí mohou podle aktuálních předpovědí klesat k nule. Zatím se zdá, že ovocné stromy by ohrožené být neměly, protože by se měly vyskytovat nejvýše přízemní mrazíky. Ty mohou podle Evy Svobodové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR poškodit vzcházející rané brambory či cukrovou řepu. Oficiální tisková zpráva je k dispozici tady.

Komentář Miroslava Trnky ke klimatické zprávě evropského programu Copernicus za rok 2024

Loňský rok byl z klimatického hlediska v mnohém rekordní. Data o stavu klimatu za minulý rok shrnuje zpráva evropského programu Copernicus. Rekordy stihli padnout už i letos. Březen byl nejteplejším březnem v historii sběru dat. V kombinaci s vysokými teplotami a absenci srážek je následkem výrazné sucho nejen v rámci celé České republiky. Zprávu Copernicus i situaci v republice komentuje v pořadu ČT24 Studio 6 Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (od 6:35 min). Celý díl pořadu je v archivu dostupný zde.

První letní den roku

V České republice je ve středu 16. dubna první letní den letošního roku, tedy den s teplotami nad 25 °C. Potvrdil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s tím, že teploty budou v průběhu odpoledne ještě stoupat. Komentuje to Pavel Zahradníček tady pro Novinky.cz a tady pro Lidovky.cz a ČTK.

Copernicus: Rok 2024 byl nejteplejší v Evropě

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, jak popisuje shrnuje např. portál tvorimevropu.cz zde. Celé znění zprávy je v originálu dostupné zde.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: