
Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 25. 05. 2025 v 7 hodin ráno
(informace odrážejí změny v období od neděle 18. 05. 2025 do neděle 25. 05. 2025 ráno)
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Shrnutí
V uplynulém týdnu (18.5. – 24.5.2025) se objevovaly častější přeháňky. Nejvíce srážek spadlo během čtvrtečního dne. Celkově nejvyšší úhrny byly zaznamenány na severu Moravy a to 30-60 mm/týden. Podobné množství srážek bylo také v Krkonoších a Jizerských horách. Na polovině území republiky napršelo mezi 10-20 mm/týden. Na pětině území to bylo jen do 10 mm/týden.
V tomto týdnu k nám bude proudit vlhčí vzduch s přeháňkami. Teploty budou průměrné, proto se nečeká zvýšený výpar vody z krajiny. Snížená půdní vlhkost bude stále převládat na 80 % území republiky, ale mírné až výrazné sucho bude jen na 30 %.
JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Intenzita sucha
- Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) vzhledem k uplynulé srážkové situaci ve srovnání s minulým týdnem v této vrstvě opět ve sledovaných oblastech o něco poklesla. Zejména na Brněnsku, a v části Vysočiny. Naopak na Ústecku a částečně na Plzeňsku , kde bylo zaznamenáno míň srážek, intenzita o něco vzrostla. Aktuálně pozorujeme intenzivnější projevy sucha (převážné sucho výrazné, místy výjimečné) jen části Krušných hor a na Klatovsku. Sucho mírné až výrazné pozorujeme v ćásti Šumavy, na Plzeňsku, Karlovarsku, Ústecku, na východ od Prahy, na Vysočině a na jihu Moravy. Na zbylém území v této vrstvě aktuálně není sucho pozorováno.
- Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm) zůstává situace ve srovnání s uplynulým týdnem stejná. Horší situace (sucho výjimečné až extrémní) je nadále v této vrstvě na Chrudimsku, na severu a západě Vysočiny, na Jindřichohradecku, na východě Moravy, v Krušných a Lužických horách a v okolí Moravské Třebové. Ve zbylé části území Vysočiny, východních Čech, Moravy a Slezska, Klatovska a severu Čech pozorujeme sucho výrazné až výjimečné. Míň příznivá situace (sucho počínající až mírné) je i podél hranic téměř celého území.
- V rámci půdního profilu 0–100 cm intenzita sucha oproti minulému týdnu poklesla ve Slezsku a na Moravě, zejména na Zlínsku, Olomoucku, a Brněnsku. Naopak o něco intenzivnější sucho pozorujeme na severozápadě Vysočiny, na Plzeňsku, Karlovarsku, v Krušných horách a na Jindŕichohradecku. Nejméně příznivá situace je aktuálně na Ústecku, kde pozorujeme sucho výjimečné až extrémní a také na Klatovsku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku. Mírné, až spíše výrazné sucho i nadále pozorujeme na Zlínsku, Bruntálsku, Olomoucku, Brněnsku, v části východních čech, na Vysočině na Plzeňsku, Karlovarsku a v Lužických horách. Ve zbylé části území pozorujeme převážně počínající sucho.
V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno max. 66 %. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území k mírnému vzestupu vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 7 % stanic, v 10-50 cm na 9 % stanic a v 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK převládá na 7 % stanic v 50-100 cm. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách, nejnižší především na severozápadě a západě Čech a na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (18.5. – 24.5.2025) se objevovaly častější přeháňky. Nejvíce srážek spadlo během čtvrtečního dne. Celkově nejvyšší úhrny byly zaznamenány na severu Moravy a to 30-60 mm/týden. Podobné množství srážek bylo také v Krkonoších a Jizerských horách. Na polovině území republiky napršelo mezi 10-20 mm/týden. Na pětině území to bylo jen do 10 mm/týden. Průběh teplot během uplynulého týdne byl značně dynamický. Týden začal chladnějšími dny s maximy do 15°C. V úterý a ve středu stoupla teplota až k 23°C, ale od čtvrtka se opět ochladilo k 15°C. Do pátku byly noční teploty mezi 5-10°C, ale pak se vyskytly i noční a ranní mrazíky a teplota ve 2 m klesala i k bodu mrazu. Přízemní minima byla dokonce i pod touto hranicí. Větrné počasí bylo jen na začátku týdne.