Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho
Česká Republika

Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961-2015

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 25. 05. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 18. 05. 2025 do neděle 25. 05. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

Shrnutí

V uplynulém týdnu (18.5. – 24.5.2025) se objevovaly častější přeháňky. Nejvíce srážek spadlo během čtvrtečního dne. Celkově nejvyšší úhrny byly zaznamenány na severu Moravy a to 30-60 mm/týden. Podobné množství srážek bylo také v Krkonoších a Jizerských horách. Na polovině území republiky napršelo mezi 10-20 mm/týden. Na pětině území to bylo jen do 10 mm/týden.

V tomto týdnu k nám bude proudit vlhčí vzduch s přeháňkami. Teploty budou průměrné, proto se nečeká zvýšený výpar vody z krajiny. Snížená půdní vlhkost bude stále převládat na 80 % území republiky, ale mírné až výrazné sucho bude jen na 30 %.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha

  • Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) vzhledem k uplynulé srážkové situaci ve srovnání s minulým týdnem v této vrstvě opět ve sledovaných oblastech o něco poklesla. Zejména na Brněnsku, a v části Vysočiny. Naopak na Ústecku a částečně na Plzeňsku , kde bylo zaznamenáno míň srážek, intenzita o něco vzrostla. Aktuálně pozorujeme intenzivnější projevy sucha (převážné sucho výrazné, místy výjimečné) jen části Krušných hor a na Klatovsku. Sucho mírné až výrazné pozorujeme v ćásti Šumavy, na Plzeňsku, Karlovarsku, Ústecku, na východ od Prahy, na Vysočině a na jihu Moravy. Na zbylém území v této vrstvě aktuálně není sucho pozorováno.
  • Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm) zůstává situace ve srovnání s uplynulým týdnem stejná. Horší situace (sucho výjimečné až extrémní) je nadále v této vrstvě na Chrudimsku, na severu a západě Vysočiny, na Jindřichohradecku, na východě Moravy, v Krušných a Lužických horách a v okolí Moravské Třebové. Ve zbylé části území Vysočiny, východních Čech, Moravy a Slezska, Klatovska a severu Čech pozorujeme sucho výrazné až výjimečné. Míň příznivá situace (sucho počínající až mírné) je i podél hranic téměř celého území.
  • V rámci půdního profilu 0–100 cm intenzita sucha oproti minulému týdnu poklesla ve Slezsku a na Moravě, zejména na Zlínsku, Olomoucku, a Brněnsku. Naopak o něco intenzivnější sucho pozorujeme na severozápadě Vysočiny, na Plzeňsku, Karlovarsku, v Krušných horách a na Jindŕichohradecku. Nejméně příznivá situace je aktuálně na Ústecku, kde pozorujeme sucho výjimečné až extrémní a také na Klatovsku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku. Mírné, až spíše výrazné sucho i nadále pozorujeme na Zlínsku, Bruntálsku, Olomoucku, Brněnsku, v části východních čech, na Vysočině na Plzeňsku, Karlovarsku a v Lužických horách. Ve zbylé části území pozorujeme převážně počínající sucho.

V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno max. 66 %. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti

Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území k mírnému vzestupu vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 7 % stanic, v 10-50 cm na 9 % stanic a v 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK převládá na 7 % stanic v 50-100 cm. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách, nejnižší především na severozápadě a západě Čech a na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (18.5. – 24.5.2025) se objevovaly častější přeháňky. Nejvíce srážek spadlo během čtvrtečního dne. Celkově nejvyšší úhrny byly zaznamenány na severu Moravy a to 30-60 mm/týden. Podobné množství srážek bylo také v Krkonoších a Jizerských horách. Na polovině území republiky napršelo mezi 10-20 mm/týden. Na pětině území to bylo jen do 10 mm/týden. Průběh teplot během uplynulého týdne byl značně dynamický. Týden začal chladnějšími dny s maximy do 15°C. V úterý a ve středu stoupla teplota až k 23°C, ale od čtvrtka se opět ochladilo k 15°C. Do pátku byly noční teploty mezi 5-10°C, ale pak se vyskytly i noční a ranní mrazíky a teplota ve 2 m klesala i k bodu mrazu. Přízemní minima byla dokonce i pod touto hranicí. Větrné počasí bylo jen na začátku týdne.

Aktuality

Dopady „zeleného sucha“ mírní dosavadní nižší teploty

V posledních dnech sice místy i silně prší, půda ale zůstává suchá. Na povrchu přitom krajina vypadá zeleně a zdravě. Odborníci tento jev označují jako zelené sucho. „Z pohledu zemědělství a lesnictví jsou dopady větší, než si připouštíme,“ přibližuje Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. „Příznivé je, že teploty by zatím měly zůstávat mírně podprůměrné, což nahrává tomu, že vegetace si dokáže aspoň zčásti s probíhajícím suchem poradit a počkat na srážky,“ dodává. Poslechnete si rozhovor Radiožurnálu zde.

Krajina trpí zeleným suchem

V některých regionech se objevují známky takzvaného zeleného sucha. Jde o stav, kdy je vegetace na pohled zelená, ale v půdě chybí dostatek vláhy. Tento jev signalizuje možný nástup výraznějšího sucha v nadcházejících týdnech, uvedla to v rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR, Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý článek je k dispozici zde.

Obce na Vysočině bojují se suchem

Sucho na Vysočině se stále výrazněji podepisuje na dostupnosti pitné vody v menších obcích. Mnozí obyvatelé jsou závislí na vlastních studnách, které ale postupně ztrácejí vydatnost i kvalitu. Situaci komentoval pro Český Rozhlas i Miroslav Trnka: „Nasycení půdy je nejnižší na jihu Vysočiny u hranic s Jihomoravským krajem. Intenzita sucha je ale patrná téměř v celém regionu.“ Výjimkou je jen malé území u rakouských hranic. Celý článek je k dispozici v archivu Českého Rozhlasu zde.

Šumava zažívá velmi suché období

Česká republika, včetně Národního parku Šumava, zažívá velmi suché období. Počínající jaro sice ozelenilo krajinu, ale podle aktuálních dat každá oblast Šumavy trpí určitým stupněm sucha. „Odchylku od normálu a tedy probíhající sucho jsme v oblasti NP Šumava monitorovali již v průběhu února a března. Na přelomu března a dubna se situace krátkodobě zlepšila díky přicházejícím srážkám, ale v průběhu dubna a května se situace buď zhoršovala nebo kolísala, každopádně vedla k aktuálnímu výraznému suchu na konci května,“ vysvětlila Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. „Nyní v polovině května vidíme něco, čemu říkáme tzv. zelené sucho – tedy vegetace je na tom pořád ještě dobře a čerpá vodu z půdy, ovšem můžeme už nyní přece jen jisté dopady sucha v krajině pozorovat na rozpraskané půdě. Také zemědělci hlásí negativní dopady sucha zejména na obiloviny,“ dodala. Celý článek je k dispozici na portálu deník.cz zde.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: