Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

 • Intenzita sucha - 3. únor 2019

  3. únor 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (27.1.2019 – 2.2.2019) byly srážky dominantní hlavně na začátku a konci týdne. Nejvíce srážek spadlo v pásu od Šumavy po Orlické hory. Zde byly týdenní úhrny nejčastěji okolo 15 – 20 mm. Na západě republiky bylo zaznamenáno jen okolo 5 mm/týden. Na Moravě byly úhrny mezi 10-15 mm/týden. K dnešnímu dni leží na většině území republiky sníh. Výjimkou je hlavně jižní Morava. Během týdne zpočátku teploty vzduchu klesaly a to až v maximech pod bod mrazu. Na víkend se ale výrazně oteplilo a to převážně na Moravě. Zde vystoupaly teploty během dne až na 12 °C. Minimální teploty byly nejnižší uprostřed týdne, kdy za jasných nocí klesaly teploty vzduchu až dokonce pod -15 °C (ve středu). Naopak v sobotu bylo i v noci na Moravě okolo 6 °C. Větrné počasí bylo hlavně v sobotu, kdy díky silnému jižnímu proudění, tak nárazy přesahovaly místy i 20 m/s.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 27. leden 2019

  27. leden 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (20.1.2019 – 26.1.2019) bylo chladné a spíše suché počasí. Po většinu dní se srážky prakticky nevyskytovaly nebo jen formou slabších přeháněk. Výjimkou byla sobota, kdy od západu šla okluzní fronta a na ní došlo místy k významnějším srážkám. Ty byly většinou sněhového charakteru. Celkové týdenní úhrny prakticky odpovídají sobotnímu dni. V pásu od Českých Budějovic po Orlické hory spadlo od 10-15 mm srážek. Ve zbytku republiky šlo nejčastěji o úhrny do 5 mm, lokálně nepršelo vůbec. Výška sněhové pokrývky k dnešní ranní hodině byla často okolo 10 cm. Oproti minulému týdnu se díky dnešnímu sněžení objevil sníh i na Moravě. Naopak v Čechách od středních poloh níže se sníh nyní příliš nevyskytuje. Více než 2 m ho leží stále v Krkonoších a Beskydech.
  Jak ukazují mapové podklady, přes výrazné zlepšení po třech týdnech roku 2019, pokračuje epizoda sucha, byť s menší intenzitou než v létě a na podzim. V krátkodobém výhledu očekáváme stagnaci nasycení vrstvy půdy do 1 metru a v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami. Otázkou je nakolik pondělní sněžení pomůže situaci zlepšit.
  Uplynulý týden byl opět srážkově chudý, ale pondělní sněžení na Moravě zasáhlo hlavně území s nízkou relativní vlhkostí půdy. V následujících dvou týdnech čekáme většinou chladnější počasí bez výrazných změn půdní vlhkosti.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 20. leden 2019

  20. leden 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (13.1.2019 – 19.1.2019) nás ovlivňovaly přechody front. Slabší srážky se objevovaly skoro každý den. Množství zaznamenaných srážek celkem dobře odpovídal týdenní vydávané predikci. Na mnoha místech bylo zaznamenáno pouze 5 mm/týden (hlavně moravské nížiny a Polabí). Více srážek spadlo na horách a v návětrné straně Českomoravské vrchoviny. Většina srážek byla ve formě deště. Výjimkou bylo pondělí, kdy hlavně v Čechách byly srážky sněhové (2-5 cm). To neplatilo pro nížiny České republiky. K dnešnímu dni leží více než 2 m sněhu v Krkonoších a Beskydech. Dále okolo 20 cm sněhu leží na vysočině. Oproti tomu v nížinách není sníh pozorován.
  Jak ukazují mapové podklady, přes výrazné zlepšení po třech týdnech roku 2019, pokračuje epizoda sucha, byť ve zmenšujícím se rozsahu a s menší intenzitou. V krátkodobém výhledu očekáváme stagnaci nasycení vrstvy půdy do 1 metru, nicméně v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami, které by zaručovali dosycování vrstev podzemních vod a to zvláště na Moravě a ve východních a severozápadních Čechách.
  Dlouhodobé modely na dalších 15-30 dní předpokládají, že tento týden bude ten nejchladnější. Srážek bude zpočátku spíše méně. To bude vézt k poklesu relativního nasycení půdy a rozšiřování sucha v povrchové vrstvě na střední Moravě.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 13. leden 2019

  13. leden 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (6.1.2019 – 12.1.2019) nás ovlivňovala hlavně tlaková níže spojena s frontálními systémy. Srážky byly zaznamenány každý den z týdne. Ty byly opět výrazně prostorově proměnlivé. Větší množství bylo zaznamenáno hlavně na horách a na Českomoravské vrchovině. Zde spadlo i nad 50 mm/týden. Naopak v nížinách byly úhrny jen od 5-15 mm/týden. V nejnižších polohách většinou jen pršelo, naopak od středních poloh výše byly srážky ve formě sněhu. Sníh také celkem rychle v nižších polohách odtával. K dnešnímu dni (14.1.2019) leží nejvíce sněhu na vrcholcích hor. V Krkonoších a Beskydech je i více než 2 m sněhu. Naopak v Polabí a na jižní Moravě se prakticky sníh nevyskytuje.
  Jak ukazují mapové podklady přes výrazné zlepšení i v prvních dvou týdnech roku 2019 pokračuje epizoda sucha, byť v menším rozsahu a s menší intenzitou. Je však zřejmé, že se deficit zásob půdní vláhy již měsíc po sobě snižuje a to na většině území. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení vrstvy půdy do 1 metru, nicméně v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami, které by zaručovali dosycování vrstev podzemních vod a to zvláště na Moravě a ve východních Čechách.
  V minulém týdnu výrazně sněžilo hlavně od středních poloh výše, ale v nížinách zas tolik srážek nespadlo. Tento týden budou teploty jak na houpačce a srážky se vyskytnou hlavně ve formě přeháněk. Silnější sucho se bude i v následujících 10 dne vyskytovat hlavně v hlubších vrstvách.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 6. leden 2019

  6. leden 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (30. 12. 2018 – 5. 1. 2019) se k nám vrátilo zimní počasí, kdy k nám začal pronikat chladný vzduch od severu. Po většinu týdne byla obloha zatažena a objevovaly se srážky. Byly zaznamenány prakticky každý den, ale jejich prostorový výskyt byl velmi různý. Nejvíce jich spadlo na horách a také na Vysočině. Zde jsou úhrny většinou okolo 30 mm/týden, na horách i přes 70 mm/týden. Naopak ve zbytku republiky a většinou v nižších polohách, spadlo nejčastěji mezi 5-10 mm/týden. Od čtvrtka byly srážky sněhového charakteru. K dnešnímu dni s výjimkou Polabí a jižní Moravy leží všude aspoň velmi malá vrstva sněhu. Ze středních poloh je nejvyšší sněhová pokrývka na Vysočině. V Krkonoších je dokonce více než 150 cm sněhu.
  Jak ukazují mapové podklady přes výrazné zlepšení i v prvním týdnu roku 2019 pokračuje epizoda sucha. Je však zřejmé, že se deficit zásob půdní vláhy již měsíc po sobě snižuje. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení vrstvy půdy do 1 metru, nicméně v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami, které by zaručovali dosycování vrstev podzemních vod.
  V následujícím období bude nad republikou typické zimní počasí. Srážek by mělo být v tomto týdnu větší množství a to i ve formě sněhu, takže čekáme zvyšování nasycení půdní vlhkosti.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 30. prosinec 2018

  30. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (23.12.2018 – 29.12.2018) bylo nad republikou dynamické počasí, kdy přecházelo několik frontálních systémů. Nejvíce ale pršelo z neděle na pondělí, v ostatních dnech se vyskytovaly hlavně přeháňky. Nejvíce srážek spadlo v jižních Čechách a to okolo 30 mm/týden. Na Moravě a v Polabí to bylo většinou jen okolo 10 mm/týden. Sněhových srážek příliš nebylo a většinou se rychle rozpustily. K dnešnímu dni leží sníh jen na horách.
  I v posledním týdnu v roce tak pokračuje epizoda sucha, ale deficit zásob půdní vláhy byl již potřetí v řadě viditelně snížen. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení vrstvy půdy do 1 metru, nicméně v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami, které by zaručovali dosycování vrstvev podzemních vod.
  Snižování deficitu jde zatím na úkor akumulace sněhové pokrývky, která se díky nadprůměrným teplotám neformuje. Tím sice dochází k dosycování půdního profilu, ale nesnižuje se celkový deficit vláhy v krajině protože chybí zásoby vody ve sněhu. Jistou naději skrývá aktuální předpověď. V tomto týdnu se vrátí zima. Teploty budou většinou s občasnou výjimkou pod normálem až do půlky ledna. Srážkově by mohlo být období bohatší. V krátkodobém horizontu se stav sucha měnit příliš nebude, k tomu by mohl začít docházet případně až ke konci měsíce.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 23. prosinec 2018

  23. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (16.12.2018 – 22.12.2018) byla republika pod vlivem studené zvlněné fronty a ke konci týdne se k nám začal dostávat teplý vzduch. Ten ale doprovázel i vlhký vzduch, takže byly srážkové úhrny ke konci týdne největší. Nejvíce srážek spadlo hlavně v horkých oblastech a to dokonce více než 60 mm/týden. Ve středních polohách v Čechách byly zaznamenány úhrny nejčastěji od 10-15 mm/týden, ale na Moravě jen do 5 mm/týden.
  Nadále bohužel pokračuje epizoda sucha, ale deficit zásob půdní vláhy byl již potřetí v řadě viditelně snížen. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení povrchové vrstvy, nicméně očekávané srážky nejsou dostatečné pro úpravu celkového kumulovaného deficitu.
  Sucho se v následujícím týdnu příliš měnit od aktuálního stavu nebude. Nejvíce srážek spadlo pravděpodobně v pondělí v noci a v následujících dnech nás budou trápit lokální přeháňky. Pokud nasněží ve středních a nižších polohách, tak bude i sníh rychle roztávat.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 16. prosinec 2018

  16. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (9.12.2018 – 15.12.2018) jsme byli pod vlivem nevýrazné tlakové níže. Ta způsobila spíše zataženou oblohu s občasnými srážkami či sněžením. Hlavní srážky byly od neděle do středy. Po zbytek týdne se pak vyskytovaly srážky spíše ojediněle. Nejvíce srážek spadlo na horách a v západní části Vysočiny. Zde byly zaznamenány úhrny okolo 25 mm/týden. Na horách pak většinou přes 50 mm/týden. Ve zbytku republiky nakonec příliš srážek nespadlo (5 mm/týden).
  Protože srážky zmírnili deficit půdní vláhy epizoda sucha pokračuje, byť chladné počasí celkově přispělo k zlepšení situace snížením výparu. Díky nevýrazné tlakové níže se k nám stále dostával chladnější vzduch a vytvářel se nad republikou bazén studeného vzduchu. V neděli byly maxima ještě okolo 7 °C, ale ve čtvrtek na většině území republiky nepřesáhly bod mrazu a nastal ledový den. Minimální teploty kopírovaly stejný vývoj. V neděli byly ještě mezi 1-5 °C, ale ve čtvrtek již pod hranící -5 °C. Větrné počasí bylo od neděle do úterý včetně, pak se vítr výrazně uklidnil.
  Čeká nás klasické vánoční oteplení, kdy dokonce Štědrý den může být ten nejteplejší za dané období. Zpočátku bude sněžit, ale o víkendu převládne déšť a Vánoce budou opět na blátě. Díky tomu se aspoň rozsah sucha bude zmenšovat.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 9. prosinec 2018

  9. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (2.12.2018 – 8.12.2018) přes naše území přecházely frontální systémy, počasí bylo hodně dynamické a tedy se i často měnilo. I podle předpokladu byl tento typ počasí doprovázen vyššími úhrny srážek, než jsme byli v minulých týdnech zvyklí. Déšť byl zaznamenán na celém území republiky a to nejčastěji v rozsahu mezi 10-20 mm/týden, což je trochu méně než slibovaly předpovědi. Na jižní a střední Moravě byly srážky dokonce pod 10 mm/týden. Naopak v horských oblastech byly úhrny i nad 50 mm, na Šumavě dokonce i nad 100 mm/týden.
  Protože výskyt výrazných srážek byl spíše lokálního charakteru pokračuje i nadále epizoda sucha a nicméně deficit zásob půdní vláhy byl v řadě regionů výrazně snížen. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení povrchové vrstvy, nicméně očekávané srážky nejsou dostatečné pro úpravu celkového kumulovaného deficitu.
  Tento týden bude postupně ve znamení chladnějších teplot vzduchu a sněhových přeháněk. Příští týden se bude zas oteplovat a období kolem Vánoc čekáme teplotně nadprůměrné. Sucho se bude dále udržovat v hlubších vrstvách bez velké změny.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 2. prosinec 2018

  2. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (25.11.2018 – 2.12.2018) se k nám postupně dostával již zimní charakter počasí. Během týdne se objevovaly přeháňky, vytrvalejší srážky se pak objevily během pátečního dne a to na západě republiky. Srážky za uplynulý týden byly prostorově dosti rozdílné a odpovídaly vesměs týdenní předpovědi podle modelů. Mezi 20-30 mm za týden spadlo v oblasti jižních Čech. Na západě republiky bylo zaznamenáno okolo 10 mm/týden. Ale ve zbytku republiky buď nepršelo anebo byly úhrny jen do 2 mm/týden. Během týdne docházelo k postupnému ochlazování. V neděli a pondělí byly maxima ještě okolo 5 °C, ale pak spadly k bodu mrazu a ve čtvrtek a pátek jsme zažily na mnoha místech tzv. ledový den, kdy teplota vzduchu se nedostane do kladných hodnot.

  Až do poloviny příštího týdne čekáme srážkově bohatší (20-30 mm/týden) a teplotně nadprůměrné období. Poté by mělo dojít ke zlomu a celkem výrazněji se ochladit na denní teploty pod bod mrazu. Do konce týdne se výrazně zlepší situace v povrchové vrstvě do 40 cm, kdy většina republiky bude mít normální stav. V hlubších vrstvách bude situace stále špatná, i když v jižní polovině republiky se nám stav sucha zlepší i v této vrstvě.

  pokračovat >