Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

 • Intenzita sucha - 3. březen 2019

  3. březen 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (24.2. – 2.3.2019) převažovalo většinou slunečné počasí, které se začalo kazit až na víkend. Většina srážek pak spadla z pátka na sobotu. Ty odpovídaly velice dobře týdenní předpovědi. Tedy nejčastěji bylo zaznamenáno jen do 5 mm/týden, lokálně okolo 10 mm/týden. Od pondělí do čtvrtka vládlo teplé počasí s maximem mezi 13-16 °C. Ve čtvrtek se dokonce vyšplhal teploměr i k 18 °C.
  I v uplynulém týdnu příliš nepršelo a ještě převládalo jarní teplé počasí. Tento týden bude obdobný, jen se častěji budou objevovat přeháňky. Poté čekáme návrat k průměrným teplotám s častějšími přeháňkami, ale bez většího srážkového úhrnu.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 24. únor 2019

  24. únor 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (17.2. – 23.2.2019) sice přes nás přecházely frontální systémy, ale jak slibovaly modely, tak z nich příliš nepršelo a naopak jsme zažívaly spíše krásné jarní dny. Prakticky všechny srážky spadly během čtvrtečního dne. Na většině území republiky napršelo jen 1-3 mm/týden. Pouze na horách byly naměřeny úhrny nad 20 mm/týden.
  Po suchém únoru se předpokládá i začátek března bez významných srážek a stále s vyššími teplotami. To povede k rozšíření sucha v povrchové vrstvě a i v hlubších vrstvách. Po klidnější zimě dochází k prvnímu velkému posunu v rozšíření sucha.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 17. únor 2019

  17. únor 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (10.2. – 16.2.2019) přes nás přecházely nejdříve frontální systémy, ale v druhé polovině převládla tlaková výše doprovázena slunečným a teplým počasím. Nejvíce srážek spadlo v neděli, poté se jednalo většinou o slabé přeháňky. Ty byly většinou už dešťového charakteru, pouze od vyšších poloh byly sněhové. Srážky odpovídaly vesměs týdenní predikci. Nejčastěji tedy spadlo jen do 5 mm/týden. Vyšší úhrny byly v Krkonoších a na Šumavě (15-30 mm/týden).
  Následující dva týdny by měly být srážkově stále slabší a teplotně nadprůměrné. Poté se bude počasí vracet k obvyklému stavu. Stav sucha se nijak dramaticky měnit nebude.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 10. únor 2019
 • Intenzita sucha - 3. únor 2019

  3. únor 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (27.1.2019 – 2.2.2019) byly srážky dominantní hlavně na začátku a konci týdne. Nejvíce srážek spadlo v pásu od Šumavy po Orlické hory. Zde byly týdenní úhrny nejčastěji okolo 15 – 20 mm. Na západě republiky bylo zaznamenáno jen okolo 5 mm/týden. Na Moravě byly úhrny mezi 10-15 mm/týden. K dnešnímu dni leží na většině území republiky sníh. Výjimkou je hlavně jižní Morava. Během týdne zpočátku teploty vzduchu klesaly a to až v maximech pod bod mrazu. Na víkend se ale výrazně oteplilo a to převážně na Moravě. Zde vystoupaly teploty během dne až na 12 °C. Minimální teploty byly nejnižší uprostřed týdne, kdy za jasných nocí klesaly teploty vzduchu až dokonce pod -15 °C (ve středu). Naopak v sobotu bylo i v noci na Moravě okolo 6 °C. Větrné počasí bylo hlavně v sobotu, kdy díky silnému jižnímu proudění, tak nárazy přesahovaly místy i 20 m/s.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 27. leden 2019

  27. leden 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (20.1.2019 – 26.1.2019) bylo chladné a spíše suché počasí. Po většinu dní se srážky prakticky nevyskytovaly nebo jen formou slabších přeháněk. Výjimkou byla sobota, kdy od západu šla okluzní fronta a na ní došlo místy k významnějším srážkám. Ty byly většinou sněhového charakteru. Celkové týdenní úhrny prakticky odpovídají sobotnímu dni. V pásu od Českých Budějovic po Orlické hory spadlo od 10-15 mm srážek. Ve zbytku republiky šlo nejčastěji o úhrny do 5 mm, lokálně nepršelo vůbec. Výška sněhové pokrývky k dnešní ranní hodině byla často okolo 10 cm. Oproti minulému týdnu se díky dnešnímu sněžení objevil sníh i na Moravě. Naopak v Čechách od středních poloh níže se sníh nyní příliš nevyskytuje. Více než 2 m ho leží stále v Krkonoších a Beskydech.
  Jak ukazují mapové podklady, přes výrazné zlepšení po třech týdnech roku 2019, pokračuje epizoda sucha, byť s menší intenzitou než v létě a na podzim. V krátkodobém výhledu očekáváme stagnaci nasycení vrstvy půdy do 1 metru a v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami. Otázkou je nakolik pondělní sněžení pomůže situaci zlepšit.
  Uplynulý týden byl opět srážkově chudý, ale pondělní sněžení na Moravě zasáhlo hlavně území s nízkou relativní vlhkostí půdy. V následujících dvou týdnech čekáme většinou chladnější počasí bez výrazných změn půdní vlhkosti.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 20. leden 2019

  20. leden 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (13.1.2019 – 19.1.2019) nás ovlivňovaly přechody front. Slabší srážky se objevovaly skoro každý den. Množství zaznamenaných srážek celkem dobře odpovídal týdenní vydávané predikci. Na mnoha místech bylo zaznamenáno pouze 5 mm/týden (hlavně moravské nížiny a Polabí). Více srážek spadlo na horách a v návětrné straně Českomoravské vrchoviny. Většina srážek byla ve formě deště. Výjimkou bylo pondělí, kdy hlavně v Čechách byly srážky sněhové (2-5 cm). To neplatilo pro nížiny České republiky. K dnešnímu dni leží více než 2 m sněhu v Krkonoších a Beskydech. Dále okolo 20 cm sněhu leží na vysočině. Oproti tomu v nížinách není sníh pozorován.
  Jak ukazují mapové podklady, přes výrazné zlepšení po třech týdnech roku 2019, pokračuje epizoda sucha, byť ve zmenšujícím se rozsahu a s menší intenzitou. V krátkodobém výhledu očekáváme stagnaci nasycení vrstvy půdy do 1 metru, nicméně v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami, které by zaručovali dosycování vrstev podzemních vod a to zvláště na Moravě a ve východních a severozápadních Čechách.
  Dlouhodobé modely na dalších 15-30 dní předpokládají, že tento týden bude ten nejchladnější. Srážek bude zpočátku spíše méně. To bude vézt k poklesu relativního nasycení půdy a rozšiřování sucha v povrchové vrstvě na střední Moravě.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 13. leden 2019

  13. leden 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (6.1.2019 – 12.1.2019) nás ovlivňovala hlavně tlaková níže spojena s frontálními systémy. Srážky byly zaznamenány každý den z týdne. Ty byly opět výrazně prostorově proměnlivé. Větší množství bylo zaznamenáno hlavně na horách a na Českomoravské vrchovině. Zde spadlo i nad 50 mm/týden. Naopak v nížinách byly úhrny jen od 5-15 mm/týden. V nejnižších polohách většinou jen pršelo, naopak od středních poloh výše byly srážky ve formě sněhu. Sníh také celkem rychle v nižších polohách odtával. K dnešnímu dni (14.1.2019) leží nejvíce sněhu na vrcholcích hor. V Krkonoších a Beskydech je i více než 2 m sněhu. Naopak v Polabí a na jižní Moravě se prakticky sníh nevyskytuje.
  Jak ukazují mapové podklady přes výrazné zlepšení i v prvních dvou týdnech roku 2019 pokračuje epizoda sucha, byť v menším rozsahu a s menší intenzitou. Je však zřejmé, že se deficit zásob půdní vláhy již měsíc po sobě snižuje a to na většině území. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení vrstvy půdy do 1 metru, nicméně v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami, které by zaručovali dosycování vrstev podzemních vod a to zvláště na Moravě a ve východních Čechách.
  V minulém týdnu výrazně sněžilo hlavně od středních poloh výše, ale v nížinách zas tolik srážek nespadlo. Tento týden budou teploty jak na houpačce a srážky se vyskytnou hlavně ve formě přeháněk. Silnější sucho se bude i v následujících 10 dne vyskytovat hlavně v hlubších vrstvách.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 6. leden 2019

  6. leden 2019

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (30. 12. 2018 – 5. 1. 2019) se k nám vrátilo zimní počasí, kdy k nám začal pronikat chladný vzduch od severu. Po většinu týdne byla obloha zatažena a objevovaly se srážky. Byly zaznamenány prakticky každý den, ale jejich prostorový výskyt byl velmi různý. Nejvíce jich spadlo na horách a také na Vysočině. Zde jsou úhrny většinou okolo 30 mm/týden, na horách i přes 70 mm/týden. Naopak ve zbytku republiky a většinou v nižších polohách, spadlo nejčastěji mezi 5-10 mm/týden. Od čtvrtka byly srážky sněhového charakteru. K dnešnímu dni s výjimkou Polabí a jižní Moravy leží všude aspoň velmi malá vrstva sněhu. Ze středních poloh je nejvyšší sněhová pokrývka na Vysočině. V Krkonoších je dokonce více než 150 cm sněhu.
  Jak ukazují mapové podklady přes výrazné zlepšení i v prvním týdnu roku 2019 pokračuje epizoda sucha. Je však zřejmé, že se deficit zásob půdní vláhy již měsíc po sobě snižuje. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení vrstvy půdy do 1 metru, nicméně v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami, které by zaručovali dosycování vrstev podzemních vod.
  V následujícím období bude nad republikou typické zimní počasí. Srážek by mělo být v tomto týdnu větší množství a to i ve formě sněhu, takže čekáme zvyšování nasycení půdní vlhkosti.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 30. prosinec 2018

  30. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (23.12.2018 – 29.12.2018) bylo nad republikou dynamické počasí, kdy přecházelo několik frontálních systémů. Nejvíce ale pršelo z neděle na pondělí, v ostatních dnech se vyskytovaly hlavně přeháňky. Nejvíce srážek spadlo v jižních Čechách a to okolo 30 mm/týden. Na Moravě a v Polabí to bylo většinou jen okolo 10 mm/týden. Sněhových srážek příliš nebylo a většinou se rychle rozpustily. K dnešnímu dni leží sníh jen na horách.
  I v posledním týdnu v roce tak pokračuje epizoda sucha, ale deficit zásob půdní vláhy byl již potřetí v řadě viditelně snížen. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení vrstvy půdy do 1 metru, nicméně v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami, které by zaručovali dosycování vrstvev podzemních vod.
  Snižování deficitu jde zatím na úkor akumulace sněhové pokrývky, která se díky nadprůměrným teplotám neformuje. Tím sice dochází k dosycování půdního profilu, ale nesnižuje se celkový deficit vláhy v krajině protože chybí zásoby vody ve sněhu. Jistou naději skrývá aktuální předpověď. V tomto týdnu se vrátí zima. Teploty budou většinou s občasnou výjimkou pod normálem až do půlky ledna. Srážkově by mohlo být období bohatší. V krátkodobém horizontu se stav sucha měnit příliš nebude, k tomu by mohl začít docházet případně až ke konci měsíce.

  pokračovat >