Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

 • Intenzita sucha - 6. prosinec 2020

  6. prosinec 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (29.11 – 5.12.2020) opět spadlo pouze menší množství srážek. Na některých místech dokonce vůbec nepršelo. Většinou byly zaznamenány úhrny do 5 mm za týden. Nejvíce jich pak bylo v Krkonoších a v Jeseníkách. Během týdne se objevilo i slabší sněžení v nižších polohách, ale velice brzy to roztálo. Až do pátečního dne bylo dosti chladno s maximy jen do +2 °C. V pátek a pak hlavně o víkendu se nám výrazně oteplilo a to i nad 10 °C, dokonce lokálně nad 15 °C. Podobný průběh měly i minimální teploty vzduchu, kdy nejchladnější noc byla ve středu s průměrným minimem pod -5 °C. Větrné počasí bylo hlavně v pátek a o víkendu, kdy průměrné denní rychlosti stoupaly nad 5 m/s. Celkově se ale nárazy objevovaly i nad 20 m/s, což způsobilo četné škody hlavně v energetice.
  Na suchý listopad zatím navazuje i suchý prosinec a srážek je zatím velice málo. To má za následek, že i nadále v dalších 10 dnech bude klesat půdní vlhkost do 40 cm a ve vyšších nadmořských výškách bude rozdíl větší oproti obvyklým hodnotám. Naopak v nížinách stále bude odpovídat dlouhodobému průměru.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 29. listopad 2020

  29. listopad 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (22.11.–28.11.2020) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše a přílivu teplého vzduchu ve výšce, což znamenalo tvorbu inverzního charakteru počasí. Díky tomu bylo srážek velice málo, na většině území republiky jen do 1 mm za týden. Teplota byla značně prostorově rozdílná a to s ohledem na výskyt nízké oblačnosti. Dále díky inverzi bylo na horách často výrazněji tepleji než v nížinách. Celkově bylo tepleji na počátku týdne, kdy maxima byla do 5°C. Poté došlo k ochlazení a denní teploty se pohybovaly v rozmezí 0-3°C.
  Až do začátku příštího týdne bude pokračovat spíše sušší období s teplotami jako na houpačce. Nejdříve budou dosti podprůměrné a noci chladné, ale na víkend čekáme oteplení. Nejvíce srážek by pak mělo přijít počátkem příštího týdne. Půdní vlhkost bude klesat nadále ve vrstvě do 40 cm.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 22. listopad 2020

  22. listopad 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (15.11 – 21.11.2020) přes nás přecházelo více frontálních systémů. Tak jak předpokládaly předpovědní modely, tak příliš srážek nám ale nepřinesly. Na většině území opravdu spadlo pouze do 5 mm za týden. Nejvíce jich spadlo v Krkonoších a na Šumavě a to i v podobě sněžení. Během týdne se nám i výrazně ochladilo. To přišlo hlavně během čtvrtečního a pátečního dne. Ve čtvrtek ještě na některých místech vyšplhaly teploty vzduchu i na 15 °C, ale jinde se už ochladilo na 6 °C a v sobotu byly nejčastěji maxima na 3-6 °C. Podobný vývoj měly i noční teploty.
  V dalších 10 dnech by mělo pokračovat spíše sušší počasí. Srážek by mohlo být relativně více na východě Moravy a Slovensku. Bude záležet, jak moc se nakonec fronta ke konci týdne posune. Dále tedy bude docházet spíše k úbytku půdní vlhkosti ve svrchní vrstvě půdy (do 40 cm).

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 15. listopad 2020

  15. listopad 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (8.11.–14.11.2020) převažoval vliv tlakové výše a příliv teplého vzduchu ve výšce, což znamenalo tvorbu teplotní inverze, ale i časté nízké oblačnosti a mlhy. Ke konci týdne se začaly prosazovat více frontální systémy, které přinesly malé srážky. Týdenní úhrny se pohybovaly do 1 mm, pouze lokálně se dostaly k 3 mm za týden. I přesto, že byl tento týden tedy chudý na srážky, tak byla dost vysoká vlhkost a často se vyskytovalo neměřitelné slabé mrholení. Teploty vzduchu byly značně ovlivněny inverzních charakterem. Zpočátku bylo v nížinách pod 10°C, ale na horách i nad 15°C. Uprostřed týdne teploty klesly i ve vyšších nadmořských výškách. Ke konci týdne se nízká oblačnost začala narušovat v Čechách a místy vystoupala maxima i nad 15°C. Na Moravě naopak po většinu týdne vládlo chladno s maximy na 5-8°C.
  Stále platí, že i po zbytek měsíce listopadu bude převažovat počasí bez významných srážek. Teploty budou v různých vlnách oscilovat kolem dlouhodobých hodnot. Půdní vlhkost bude stále vysoká, i když už ve svrchní vrstvě nižší než před pár týdny.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 8. listopad 2020

  8. listopad 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (1.11 – 7.11.2020) přes nás nejdříve přešla zvlněná studená fronta, ale poté se začala prosazovat tlaková výše a s ní spjaté inverzní počasí. Srážky se tedy vyskytovaly v první polovině týdne, poté začalo stále trvající delší období bez srážek. Nejvíce srážek spadlo v pásu od jižních Čech po Orlické hory a to většinou okolo 20-35 mm za týden. Na Moravě poté o něco méně a to v rozpětí 10-20 mm za týden. Nejméně pršelo opět na západě republiky a to do 5 mm za týden. Za zvlněnou studenou frontou se i ochladilo. V první polovině týdne dosahovaly maxima více než 15°C, poté se ochladilo na 8-11 °C.
  Podle aktuálních výstupů modelů by měl být listopad zatím spíše sušší. Ve svrchní vrstvě bude sice klesat půdní vláha, ale stále půjde o vysoké hodnoty.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 1. listopad 2020

  1. listopad 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (25.10.–01.11.2020) jsme byli pod vlivem přechodu více frontálních systémů. Srážky se vyskytovaly prakticky každý den, ale ve větší míře tomu bylo ve čtvrtek a pátek. Nejčastěji napršelo mezi 5 až 15 mm za týden, lokálně (převážně na horách) bylo naměřeno více než 30 mm za týden. Maximální teploty vzduchu se pohybovaly většinou mezi 10-13 °C. Noční teploty byly hodně závislé i na výskytu nízké oblačnosti, proto byly v rámci republiky velké rozdíly. Často byly mezi 3-5 °C.
  Dalších 10 dnů bude srážkově chudých, ale vliv na půdní vlhkost bude minimální a do 1 metru bude půda na většině území nasycena.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 25. říjen 2020

  25. říjen 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (18.10 – 24.10.2020) jsme byly pod vlivem tlakové výše a přílivu teplého vzduchu ve výšce, což způsobovalo inverzní charakter počasí. V pátek a sobotu pak přes nás přecházela studená fronta. Srážky se tedy vyskytovaly převážně na frontě. Nejčastěji spadlo jen do 5 mm za týden, místy to bylo i 10 mm za týden (část Zlínského a Jihočeského kraje, Krkonoše). Teploty vzduchu byly hodně závislé na výskytu nízké inverzní oblačnosti a jak rychle se rozpouštěla. Během týdne maxima postupně rostla. Do středy byly většinou maxima v rozmezí 10-15°C. Poté se dostaly nad hranici 15°C.
  Po vydatných srážkách, které hlavně na Moravě způsobily povodně, by v dalších 10 dnech mělo převládat klidnější počasí s malým množstvím srážek. Teploty budou nadprůměrné.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 18. říjen 2020

  18. říjen 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (11.10 – 17.10.2020) jsme byli pod vlivem tlakové níže a počasí bylo zatažené, deštivé a chladné. Srážky byly zaznamenány každý den a nejvyšší úhrny byly v úterý. Množství srážek rostlo směrem na východ a nejvíce jich bylo ve Zlínském kraji a na severovýchodě. Zde byly naměřeny úhrny od 100 do 140 mm za týden, což zvedlo hladiny řek a na mnoha místech byly bohužel povodně. Na zbytku Moravy napršelo často od 50–80 mm za týden. V Čechách pršelo podstatně méně a to nejčastěji v rozmezí 20–40 mm za týden, ale bylo dost míst i se srážkami pod 10 mm (závětrná strana Krušných hor, okresy Mělník, Mladá Boleslav, Česká Lípa atd.). Maximální teploty vzduchu se pohybovaly hlavně mezi 8–11 °C
  Po vydatných srážkách, které hlavně na Moravě způsobily povodně, by v dalších 10 dnech mělo převládat klidnější počasí s malým množstvím srážek. Teploty budou nadprůměrné.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 11. říjen 2020

  11. říjen 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (4.10 – 10.10.2020) bylo spíše deštivější počasí. V první polovině týdne byly časté přeháňky a poté o víkendu přešla přes nás zvlněná studená fronta. Pršelo na celém území republiky, ale úhrny nebyly většinou příliš vysoké. Nejčastěji byly změřeny úhrny od 5 do 15 mm za týden, na horách pak okolo 30 mm. Týden začal relativně teplou nedělí, ale pak se ochladilo a denní maxima se pohybovala okolo 15°C. Ke konci týdne v pátek a sobotu vystoupala maxima lokálně opět nad 20 °C.
  V následujících dnech jsou očekávány další významné srážky a půdní profil bude nasycen v celém horizontu na Moravě a v Čechách do 40 cm. Na severovýchodě republiky by mělo spadnout více než 100 m a hrozí zde povodně.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 4. říjen 2020

  4. říjen 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (27.9.–3.10.2020) jsme byli pod vlivem přesouvající se tlakové níže. Srážky se vyskytovaly prakticky každý den. Množství srážek rostlo směrem od jihozápadu po severovýchod. Na většině území spadlo mezi 5-20 mm za týden, ale na severovýchodě republiky i více než 50 mm za týden. Teplota vzduchu během týdne postupně rostla. Do úterý se pohybovala maxima mezi 10–13 °C. Poté se postupně dostávala i nad 15 °C a v sobotu na většině území byly denní teploty i nad hranicí 20 °C. Chladnou noc a ráno jsme zažili převážně v neděli a pondělí, kdy minima byla pod hranicí 5 °C. Pak se pohybovala většinou na hranici 8–10 °C s výjimkou soboty, kdy skočily na rozmezí 10–13 °C.
  Počasí je nyní spíše typicky podzimní, teploty budou odpovídat dlouhodobým hodnotám a budou se objevovat přeháňky. Půdní vlhkost bude odpovídat dlouhodobým hodnotám.

  pokračovat >