Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

 • Intenzita sucha - 24. červenec 2022

  24. červenec 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (17.7. – 23.7.2022) nás zasáhl příliv velmi teplého vzduchu s malým výskytem srážek. Ty se objevily velmi lokálně ve čtvrtek a v sobotu a většinou šlo o bouřky. Na mnoha místech republiky vůbec nepršelo. Tam, kde se srážky objevily, tak to bylo nejčastěji do 10 mm za týden, při lokální bouřce se na pár místech objevily úhrny nad 20 mm. Maximální teploty vzduchu po většinu týdne dosahovaly hodnot přes 30 či dokonce 35°C. Příliv teplého vzduchu vrcholil ve středu a ve čtvrtek, kdy prakticky na celém území republiky se vyskytoval tropický den.
  Výhled počasí na další období není stále příliš příznivý. Sice dojde k přechodnému snížení půdního sucha na konci tohoto týdne, ale poté by se měl stav opět zhoršovat. Dlouhodobé předpovědi se kloní spíše k nadprůměrným teplotám.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 17. červenec 2022

  17. červenec 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (10.7. – 16.7.2022) jsme byli převážně v severozápadním chladnějším proudění. Dále přes nás přecházeli slabší fronty. Nejdeštivější den byl čtvrtek. Celkově bylo zaznamenáno nejvíce srážek na střední a severní Moravě. Nejčastěji spadlo mezi 10-25 mm za týden. Naopak v Čechách a jižně od Brna to bylo řádově pár milimetrů. Teploty postupně stoupaly a vrcholu dosáhly ve středu a ve čtvrtek, kdy byly nejčastěji mezi 26-30°C, místy i výše.
  Současný výhled počasí je velice nepříznivý pro vývoj sucha. Horké počasí prakticky bez deště bude znamenat rozvoj půdního sucha, kdy v horizontu 10 dnů bude výjimečné až extrémní sucho na 40 % území republiky.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 26. červen 2022

  26. červen 2022

   Shrnutí

  V uplynulém týdnu (19. 6.– 25. 6. 2022) jsme byli hlavně pod vlivem zvlněné studené fronty. Jedna se vyskytovala v pondělí, druhá poté v pátek. Lokální úhrny srážek byly místy extrémní. Například v Praze během pátečního dne bylo naměřeno více než 100 mm. To se projevilo i v týdenních úhrnech, kdy prakticky kolem toku řeky Vltavy byly ty nejvyšší úhrny, a to většinou mezi 40-110 mm za týden. Naopak na zbytku území se jednalo nejčastěji jen o srážky do 20 mm za týden. Začátkem týdne byly ještě tropické teploty vzduchu, ale s příchodem fronty se nám ochladilo na úterních 20-23 °C během dne. Poté se nám opět oteplilo na nejčastějších 25-29 °C, ale místy překračovaly teploty opět hranici 30°C. Nižší noční teploty byly převážně v úterý a ve středu, kdy klesaly i pod hranici 10°C. Vítr byl silnější hlavně minulou neděli a v pátek.

  Tento týden se čekají vyšší úhrny srážek hlavně v Čechách, kde může spadnout i více než 100 mm. Teploty vzduchu budou hodně nadprůměrné hlavně tento týden, a to převážně na Moravě. Půdní sucho se zatím bude udržovat v hlubších vrstvách a převážně na Moravě.
   

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 19. červen 2022

  19. červen 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (12. 6.–18. 6. 2022) přes nás v pondělí přecházela studená fronta. Poté k nám začal postupně proudit velmi teplý vzduch od jihu. Srážky na území republiky byly zaznamenány hlavně v pondělí a ve čtvrtek. Většina srážek byly formou bouřek. Díky tomu jsou velké rozdíly v úhrnu srážek i na malém území. Celkově více srážek spadlo nad Moravou a ty nejintenzivnější srážky byly okolo 40 mm za týden. Naopak na mnoha místech spadlo jen pár milimetrů. Nejméně pršelo pak na západě a severozápadě republiky. Nejchladnější dny byly pondělí a úterý, kdy maximální teploty byly mezi 19-22°C. Naopak v sobotu bylo hlavně v Čechách často nad hranicí 30°C. V úterý a ve středu byla celkem chladná noc s minimem mezi 6-9°C. Počasí sice nebylo průměrně příliš větrné, ale během bouřek se zásadně rychlosti větru zvedaly.
  Od víkendu se čekají celkem vydatnější srážky a to hlavně v Čechách, což by mělo významně doplnit půdní vlhkost a snížit tedy rozsah půdního sucha v České republice. Naopak až do konce července se čekají vesměs nadprůměrné teploty vzduchu.

   

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 12. červen 2022

  12. červen 2022

  Shrnutí

  V uplynulém týdnu (5.6.–11.6.2022) jsme byli hlavně pod vlivem frontálního rozhraní. Hlavně od pondělí do čtvrtka nás doprovázely častější srážky. Jelikož šlo často o bouřky, tak jsou větší prostorové rozdíly. Na velké části území spadlo jen mezi 5-15 mm za týden, ale v jižních Čechách a Beskydech to bylo i více než 80 mm/týden. Lokální intenzivní srážky se objevovaly i na jižní Moravě a to až okolo 40 mm za týden. Týden začal relativně tepleji s maximy i přes 25 °C, ale postupně se ochlazovalo, kdy ve čtvrtek během dne bylo jen mezi 18-22 °C. Na víkend se nám opět oteplilo, a dokonce byl pozorován i tropický den. Noční teploty byly nejčastěji mezi 12-15 °C. Vítr byl po většinu týdne slabší, pouze uplynulou neděli (5. 6. 2022) a ve čtvrtek foukalo více.
  V tomto týdnu se půdní sucho bude hodně rozšiřovat a to převážně ve svrchní vrstvě do 40 cm. Celkově by mohla být snížená půdní vlhkost na 90 % území republiky. Ke konci týdne lze čekat tropické teploty.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 5. červen 2022
 • Intenzita sucha - 29. květen 2022

  29. květen 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (22.5. – 28.5.2022) nás ovlivnili hlavně studené fronty. Nejvíce srážek pak spadlo v úterý, ale deštivěji bylo i ve středu a v pátek, i když to neznamená, že všude. Nejvíce srážek spadlo v pásu od Znojma po Jeseníky. Zde byly zaznamenány úhrny většinou nad 25 mm, ale na Znojemsku dokonce i vyšší než 70 mm za týden. Naopak nejméně pršelo na naší západní i východní hranici, kde spadlo nejčastěji do 10 mm za týden. Denní maxima se v České republice pohybovaly okolo 20°C.
  Předpověď půdního sucha je na dalších 10 dnů silně nejistá, jelikož nás bude ovlivňovat srážková oblast od jihu a bude významně záležet, jak moc se dostane severně. Doporučujeme sledovat upřesňující předpovědi. Hlavní nejistota je hlavně na víkend a počátek příštího týdne.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 22. květen 2022

  22. květen 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (15.5. – 21.5.2022) byly srážky hlavně v pondělí, úterý a v pátek. Více srážek bylo v Čechách a to lokálně i přes 40 mm za týden. Nejčastěji to bylo ale mezi 10-20 mm za týden. Na Moravě pršelo hlavně v Beskydech, na zbytku území bylo naopak srážek málo a to jen do 10 mm za týden. Teploty vzduchu byly jako na houpačce a několikrát atakovaly hranici 30°C, což nakonec se stalo až v pátek. V pondělí a ve čtvrtek se maxima zastavila těsně před touto hranicí. Naopak v úterý díky okluzní frontě bylo na většině území pod 20°C.
  V uplynulém týdnu jsme zaznamenali první letošní tropický den, který přišel zhruba o 10 dnů dříve než je obvyklé za posledních 60 let. Srážky byly hodně prostorově proměnlivé a více pršelo v Čechách. Výhled teplot až do prázdnin slibuje naopak průměrné hodnoty.

  pokračovat >