Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Sledujte také
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho
Česko

Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961–2015

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

popis k neděli 27. 07. 2025 v 7 hodin ráno

(textové informace odrážejí změny od neděle 20. 07. 2025 do neděle 27. 07. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Intenzita sucha, Deficit vláhy, Nasycení půdy, Zásoba vody v půdě, Kumulovaný stres a Předpověď. Ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se vážou i všechny doprovodné texty.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Shrnutí

V uplynulém týdnu (20.7. – 26.7.2025) bylo území Česka hlavně pod vlivem tlakové níže a proudění vzduchu od severozápadu. Nejvíce srážek se objevilo během pondělí, čtvrtka a soboty. Týdenní srážkové úhrny byly prostorově velmi proměnlivé. V Krkonoších a Jeseníkách napršelo 50-90 mm. Na jižní a střední Moravě 30-60 mm. Opačně například ve středních či místy v jižních Čechách to bylo jen okolo 10 mm. Počátkem týdne se maximální teploty vzduchu pohybovaly i okolo tropických hodnot, ale poté se ochladilo.

Intenzita sucha

  • Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) ve srovnání s minulým týdnem i nadále klesá a na celém území v tuto chvíli pozorujeme pouze výskyt počínajícího sucha v užším okolí Prahy.

  • Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm) se oproti minulému týdnu také snížila, i když ne tak výrazně.Nejintenzivnější projevy – výjimečné až extrémní sucho – i nadále pozorujeme na Mostecku, jihovýchodně od Prahy, v severovýchodní částí území Vysočiny a částečně na východě Čech, na Jindřichohradecku, Klatovsku, na sever od Brna, na Olomoucku, Bruntálsku a v okolí Moravské Třebové. Ve zbývající částí území je v této vrstvě sucho převážně mírné až výrazné, no na východě Moravy a Slezska, v části Vysočiny, v jeseníkách a na severu Čech v této vrstvě sucho nepozorujeme.

  • V rámci půdního profilu 0–100 cm došlo na celém území republiky také k zlepšení situace. V celém půdním profilu se v tuto chvíli vyskytuje jen počínající až mírné sucho ve středních Čechách, lokálně na severovýchodě, jihu Čech a na Znojemsku. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

  • V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno na max. 14 % území. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti

Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území k dalšímu vzestupu vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm. Velmi nízká vlhkost půdy po 30 % VVK se vyskytuje na 2 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, na 3 % stanic v 10-40 cm a 50-100 cm. Vyšší vlhkosti se vyskytují především v horských polohách. Nižší lokálně v nížinách především ve středních Čechách a na jihu Moravy.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (20.7. – 27.7.2025) bylo území Česka hlavně pod vlivem tlakové níže a proudění vzduchu od severozápadu. Nejvíce srážek se objevilo během pondělí, čtvrtka a soboty. Týdenní srážkové úhrny byly prostorově velmi proměnlivé. V Krkonoších a Jeseníkách napršelo 50-90 mm. Na jižní a střední Moravě 30-60 mm. Opačně například ve středních či místy v jižních Čechách to bylo jen okolo 10 mm. Počátkem týdne se maximální teploty vzduchu pohybovaly i okolo tropických hodnot, ale poté se ochladilo. Po zbytek týdne se pak teploty pohybovaly mezi 22-25°C. Větrné počasí bylo převážně od pondělí do středy.

Aktuality

Díky dešťům v povrchové vrstvě půdy sucho není, v hloubce přetrvává

Deště v minulém týdnu dokázaly zažehnat v celé republice sucho v hloubce do 40 centimetrů. Na to, aby nebylo sucho i v hloubce do jednoho metru, už však nestačily a ve značné části republiky je v půdním horizontu mezi 40 a 100 centimetry extrémní či výjimečné sucho, vyplývá z aktuálních údajů na webu Intersucho. Podle Miroslava Trnky je vegetace v dobré kondici a vody má dost, lokálně se ale sucho na úrodě velmi podepsalo, řekl ČTK. Rozhovor je k dispozici zde.

Letošní letní počasí se zatím ničím nevymyká

Letní počasí v Česku je zatím různorodé. První týden byl tropický, další většinou propršel. Teplotní skoky očekávají meteorologové i v dalších dnech. „Letní měsíce bývají typické tím, že máme velmi proměnlivé počasí. Není to nic, co bychom zatím nezažili,“ řekl pro rádio Impuls bioklimatolog Miroslav Trnka. Celý rozhovor je k dispozici v archivu rádia zde.

Komentář Miroslava Trnky k aktuálnímu stavu sucha v Česku

Na velké částí území Česka pozorujeme extrémní sucho. Miroslav Trnka ve Studiu ČT24 komentuje aktuální stav, to jaké jsou vyhlídky na změnu v příštích dnech a mluví i o tom, jaké adaptační opatření jsou v krajině nutná do budoucna. Rozhovor je v archivu televize od 6:20 minuty dostupný tady.

Jak se v Česku hospodaří s vodou?

Horké dny bez deště zhoršují půdní sucho. Jak je Česko připraveno na delší období sucha? Umíme rozumně hospodařit s vodou? I na tyhle otázky odpovídali odborníci v pořadu 90´ČT 24, kde byl hostem i Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý díl je v archivu televize dostupný tady.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Sledujte také