Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015
- bez rizika sucha
- S0 snížená úroveň půdní vláhy
- S1 počínající sucho
- S2 mírné sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výjimečné sucho
- S5 extrémní sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 4.11.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 28.10.2018 do neděle 4.11.2018 ráno)
Shrnutí:
V uplynulém týdnu (29.10.2018 – 04.11.2018) byly srážky převážně v neděli a poté v pátek. V neděli pršelo převážně v Čechách. V pátek se soustředila fronta hlavně nad vysočinu. Srážky v minulém týdnu přispěly ke snížení intenzity sucha zvláště v povrchové vrstvě. Aktuálně sníženou zásobou vody v půdě sice nadále trpí 4/5 území, ale rozsah zasažení extrémním či výjimečným suchem klesl z 21 na 5 %. V hlubší vrstvě se tyto pozitivní změny však zatím neprojevují.
JAK PRACOVAT S MAPAMI?:
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi léty 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
HLAVNÍ TEXT ISSS
Po výrazném zesílení sucha během měsíce října, přinesl předminulý a uplynulý týden očekávané srážky. Došlo ke zmírnění vodního deficitu především v severní části republiky, které bylo z velké části postižené výjimečným či extrémním suchem.
Situace v hlubší vrstvě se relativně málo zlepšila ve východních, severních a části středních Čech, kde je situace i nadále povážlivá. Na Moravě přetrvává relativně uspokojivý stav. Nejhůře je na tom oblast ležící severně od Brna a pak Ostravsko, i když v republikovém kontextu jde o menší enklávy. Naopak na jižní Moravě není v podstatě pozorováno sucho a je tam stav obvyklý pro dané období. Celkově na území republiky je sucho pozorováno na 70 % území. I nadále na 5 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné, což je sice výrazné zlepšení oproti minulému týdnu, ale stále znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území byl zaznamenán mírný pokles vlhkosti půdy ve vrstvě 0-10 cm, v hlubších vrstvách vlhkost stagnovala. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 11 % stanic, v 10 až 50 cm je na 43 % stanic a v 50-100 cm na 58 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 27 % stanic, 10-50 cm a 50-100 cm na 4 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na východní Moravě a na jihu Čech, nižší především v nížinách v severních a východních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (29.10.2018 – 04.11.2018) byly srážky převážně v neděli a poté v pátek. V neděli pršelo převážně v Čechách. V pátek se soustředila fronta hlavně nad Vysočinu. Nejvyšší týdenní úhrny byly od 40-50 mm v Krkonoších a Jeseníkách. V nižších nadmořských výškách nejvíce spadlo okolo 30 mm/týden ve východních Čechách a Středočeském kraji. Tedy v místech s největším dosavadním deficitem srážek. Nejméně pršelo na jižní Moravě a to nejčastěji jen do 10 mm/týden. V neděli převažovalo nad republikou ještě velice chladné počasí s maximy jen okolo 5 °C. Od jihovýchodu se ale začal k nám tlačit velmi teplý vzduch a teplota už od pondělí vyskočila až k 20 °C. Pouze v sobotu díky zatažené obloze klesly maxima na 10-12 °C. Minimální teploty v tomto týdnu byly značně rozkolísané. Pohybovaly se od bodu mrazu až po neuvěřitelných 19 °C. Uplynulý týden lze charakterizovat jako teplotně nadprůměrný a hlavně dosti netradiční k danému období. Největrnějšími dny bylo pondělí a úterý, kdy nárazy rychlosti větru přesahovaly i hranici 25 m/s.
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
9. 12. 2024
Změna klimatu a zemědělství
SustES je projekt Ústavu výzkumu globální změny, který zkoumá projevy probíhajících klimatických změn a jejich důsledky na biosféru a lidskou společnost. Dokáže poskytnout i data, na jejichž základě se mohou zemědělci rozhodnout, zda a co se jim při stále vážnějších vlivech klimatických změn ještě vyplatí pěstovat. Cílem projektu je vyvinout nový koncept pro identifikaci rizik a adaptační strategie pro zajištění udržitelnosti ekosystémových služeb, potravinové bezpečnosti v podmínkách probíhajících klimatických i socioekonomických změn. Víc o projektu v rozhovoru s profesorem Miroslavem Trnkou, který při příležitosti ocenění REGIOSTAR Awards 2024 odpovídal pro slovenský zpravodajský portál EURACTIV.
-
21. 11. 2024
Proběhla konference k projektu Centrum Voda
Centrum Voda je projekt, který se snaží odpovědět na otázku, zda budeme mít i nadále dostatek kvalitní vody. Klimatická změna a sní spojené sucho i chování a požadavky člověka vodu ohrožují a pro nejbližší budoucnost je třeba hledat řešení a východiska. Konference se účastnil i prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a na již 4. ročníku za kolektiv autorů představil aktuální scénáře klimatické změny a jejich využití pro prognózu dostupnosti vody. Celá přednáška je k dispozici ZDE a průběh konference je zaznamenaný ZDE.