Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2010


 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 17. 09. 2023 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 10. 09. 2023 do neděle 17. 09. 2023 ráno)


Shrnutí:

V uplynulém týdnu (10.9 – 16.9.2023) přes nás přešla studená fronta během středečního dne a přinesla srážky a přechodné mírné ochlazení. Na frontu byly vázány i lokální bouřky, které pouze na pár míst v republice přinesly intenzivní srážky, které ale způsobily lokálně i přívalové povodně. Naopak v Čechách prakticky nespadla ani kapka vody. Na zbytku Moravy naopak napršelo do 10 mm/týden. Od neděle do středy se pohybovaly maximální teploty mezi 25-30°C.
V tomto týdnu nám přinesou srážky dvě studené fronty, ale bude hodně záležet, kde se srážky z nich objeví. Mohou být významné prostorové rozdíly. Teploty vzduchu budou většinou nadprůměrné, ale půdní vlhkost se zásadně měnit nebude.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se v druhé polovině prázdnin velmi zlepšila, nicméně nyní se začíná situace mírně zhořšovat. Sucho je sledováno v spíše v pohraničí, kde je sledováno počínající až mírné sucho.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se i v minulém týdnu nijak nezměnila. Nyní zůstává drobná lokalita v podhůří Krušhohorských hor, kde je sledován nizký stupeň intenzity sucha.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max 4 % území (půdní profil 0–100 cm).
Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Bude doplněno.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (10.9 – 16.9.2023) přes nás přešla studená fronta během středečního dne a přinesla srážky a přechodné mírné ochlazení. Na frontu byly vázány i lokální bouřky, které pouze na pár míst v republice přinesly intenzivní srážky, které ale způsobily lokálně i přívalové povodně. Naopak v Čechách prakticky nespadla ani kapka vody. Na zbytku Moravy naopak napršelo do 10 mm/týden. Od neděle do středy se pohybovaly maximální teploty mezi 25-30°C. Ve čtvrtek se ochladilo na 18-23°C. Poté opět denní maxima začala postupně růst a o víkendu byly nad 25°C. Noční teploty klesaly pod 10°C jen v pátek a sobotu. Vítr byl slabý do úterý včetně. Pak mírně zesílil.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 4. 12. 2023

  Chumelí a mrzne, takže globální oteplování je výmysl. Proč to není pravda

  S časně prosincovým chumelením a mrazy se v Česku objevily hlasy zpochybňující klimatickou změnu a globální oteplování. Klimatolog Pavel Zahradníček sleduje, jak se mění podnebí v Česku, a říká jasně:„Zima v Česku se krátí.“
  Rozhovor pro seznamzpravy.cz s Pavlem Zahradníčkem k přečtení ZDE.

 • 12. 10. 2023

  Kvalita a výnos piva se díky projevům klimatické změny zhoršuje

  Růst teplot a stále častější sucha vedla a povedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. S výnosem se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva. To jsou hlavní výstupy z právě publikované práce vědců z CzechGlobe ve vědeckém periodiku Nature Communications. Kvalita piva a negativních dopadů klimatické změny na něj je tak nyní předmětem zájmů řady tuzemských i zahraničních médií.