Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2010


 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 3. 12. 2023 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 26. 11. 2023 do neděle 03. 12. 2023 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (26.11 – 02.12.2023) v plné síle udeřila zima, a to jak množstvím sněhu, tak i teplotami vzduchu. Vesměs každý den se objevovaly srážky či sněžení. Nejvíce pak jich spadlo v pátek a sobotu. V jižních Čechách bylo zaznamenáno mezi 40-80 mm srážek za týden. Poté kolem 40 mm bylo také na severu Moravy. Naopak na jižní Moravě a závětrné straně Krušných hor jen okolo 20 mm za týden. K pondělnímu ránu (4.12.2023) leželo i ve středních polohách okolo 40 cm sněhu. V nižších polohách je to většinou okolo 10-15 cm. Nejvíce sněhu leží na Šumavě a v Jeseníkách a to až 70 cm.
Tento týden bude ještě velmi chladný, ale sněhové pokrývky nám už tolik přibývat nebude. Na druhou stranu se současná sněhová pokrývka udrží aspoň do počátku příštího týdne. Půdní vlhkost se bude zlepšovat i v hlubších vrstvách.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) není v současné době sledována.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) i v této vrstvě není sucho sledováno.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max 1 % území (půdní profil 0–100 cm).
Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Bude doplněno.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (26.11 – 02.12.2023) v plné síle udeřila zima, a to jak množstvím sněhu, tak i teplotami vzduchu. Vesměs každý den se objevovaly srážky či sněžení. Nejvíce pak jich spadlo v pátek a sobotu. V jižních Čechách bylo zaznamenáno mezi 40-80 mm srážek za týden. Poté kolem 40 mm bylo také na severu Moravy. Naopak na jižní Moravě a závětrné straně Krušných hor jen okolo 20 mm za týden. K pondělnímu ránu (4.12.2023) leželo i ve středních polohách okolo 40 cm sněhu. V nižších polohách je to většinou okolo 10-15 cm. Nejvíce sněhu leží na Šumavě a v Jeseníkách a to až 70 cm. Denní teploty vzduchu se pohybovaly většinou mezi -3 až +1°C a ve středu byl první ledový den této zimní sezóny. Noční teploty byly do -5°C, jen ve středu klesaly i výrazněji pod tuto hranici. Větrné počasí bylo hlavně minulou neděli a tuto sobotu.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 17. 1. 2024

  Setkání reportérů Intersucho 29.2.2024

  S potěšením Vás zveme k účasti na otevřené pracovní setkání spolupracovníků a uživatelů portálu intersucho.cz, které se bude konat 29. února 2024 (čtvrtek) v prostorách KD Větrný Jeníkov (Větrný Jeníkov č. p. 198, okr. Jihlava).
  Program včetně způsobu přihlášení je uveden ZDE.

 • 12. 1. 2024

  Budoucnost českého a světového zemědělství závisí na tom, jak se vyrovná s dopady změny klimatu

  Profesor Zdeněk Žalud vystoupil na konferenci v Senatu zabývající se vývojem a novými výzvami českého zemědělství.
  Souhrn z webových stránek senátu ZDE.
  Informace z přednášky byly shrnuty webem ekolist.cz (k přečtení ZDE) a idnes.cz (k přečtení ZDE).