Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho
Česká Republika

Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961-2015

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 04. 05. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 27. 04. 2025 do neděle 04. 05. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

Shrnutí

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha

  • Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) oproti minulému týdnu opět vzrostla a to hlavně ve východní polovině území. Aktuálně pozorujeme nejintenzivnější projevy sucha a to sucho extrémní na východě Vysočiny (Třebíč, Žďár nad Sázavou), ve východních Čechách v okolí Ústí nad Orlicí, Svitav a také v Jeseníkách. Horší situace- sucho výjimečné- zůstává v části Vysočiny, na Brněnsku, Znojemsku, ve Slezsku a také v Beskydech. Výrazné projevy sucha pozorujeme i obecně na Vysočině, ve východních Čechách, východně a jihovýchodně od Prahy, na Táborsku, Plzeňsku či na Mostecku a v Lužických horách. Na zbytku území Čech pozorujeme počínající až mírné sucho, ale oblast severozápadně od Prahy, či jih Čech zůstává bez projevů sucha. Ve zbytku Moravy je situace horší a na většině území s výjimkou Hané nebo části Bílých Karpat, pozorujeme projevy počínajícího až výrazného sucha.
  • Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm) zůstává oproti minulému týdnu víceméně stejná, i když ve sledovaných oblastech např. v Jeseníkách, na Chrudimsku a na východě Moravy, zejména na Vsetínsku intenzita vzrostla. Horší situace je v této vrstvě dále v Krušných, Lužických, Orlických horách, v okolí Moravské Třebové, V Beskydech, v okolí Jindřichova Hradce a lokálně na severozápadě Vysočiny. I nadále v této vrstvě pozorujeme ve zbylé části území Vysočiny, východních Čech, severně od Brna a také severozápadně od Olomouce, v Jeseníkách, v Bílých Karpatech a Českém Švýcarsku převážně sucho výrazné až výjimečné. Míň příznivá situace (sucho počínající až mírné) je i podél hranic celého území.
  • V rámci půdního profilu 0–100 cm intenzita sucha v rámci celé republiky oproti minulému týdnu vzrostla víc výŕazně zejména v sledovaných oblastech. Aktuálně je i nadále sucho extrémní (12%) v Krušných horách, lokálně na Benešovsku, na severovýchodě Vysočiny, také ve východních Čechách, v Jeseníkách rozsáhle v rámci celého území, Beskydech, severně od Brna a Olomouce a na Ostravsku. Sucho výrazné (14%) až výjimečné (7%) pozorujeme v Českém Švýcarsku, Lužických horách, ve východních Čechách, na Vysočině v okolí Moravské Třebové, Blanska, Havlíčkova Brodu, Jindřichova Hradce a Dačic). Dále podél severních hranic republiky a také v pásu od Prahy po Tábor, jihovýchodně od Plzně a na převážné části území Moravy pozorujeme sucho mírné až výrazné. Oblast severozápadně od Prahy, malá část jižních Čech a hané zůstává aktuálně brz projevů sucha.

V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno max. 76 % území, což je o téměř 20 % více než předchozí týden. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti

Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území s výjimkou severních a jihozápadních Čech k poklesu vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 8 % stanic, v 10-50 cm na 7 % stanic a v 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK převládá na 18 % stanic v 50-100 cm. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách, nižší na jihu a severu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (27.4. – 3.5.2025) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše, která přinesla slunečné a teplé počasí. To se začalo měnit o víkendu, kdy v sobotu přes nás začala přecházet frontální oblačnost s tvorbou silnějších bouřek. Ty zasáhly jen menší část území, takže většina byla stejně bez významného deště. Zhruba 66 % území republiky zaznamenalo jen do 5 mm srážek za týden. Vyšší úhrny kolem 20 mm/týden byly na severu Čech, jihozápadě a severovýchodě republiky. Teploty vzduchu postupně rostly od 20 do 25°C. V pátek a sobotu se dostávaly až k hranici 30°C a na jižní Moravě byl první tropický den. Počátkem týdne byly velmi chladná rána s minimem i okolo bodu mrazu. Přízemní teploty byly dokonce ještě níže. Poté noční teploty postupně rostly a riziko škod na vegetaci kleslo. Lehce větrnější počasí bylo až koncem týdne.

Aktuality

Plochy chmelnic se proti loňsku mírně zmenšily, je to ale dlouhodobější trend

Plochy chmelnic v Česku se proti loňsku mírně zmenšily. Zatímco loni v srpnu zaujímaly 4845 hektarů, letos ke konci dubna to bylo 4816 hektarů. Mírný úbytek chmelnic ale trvá delší dobu, před třemi lety se chmel pěstoval na 4927 hektarech, vyplývá z informací Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Producenti chmele se potýkají s negativními dopady klimatické změny (více Miroslav Trnka v článku iRozhlasu). Pěstování chmele bude podle vědců z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v Česku náročnější, ale jinde ve světě ještě obtížnější, proto stojí za to jej v Česku podle nich udržet. Celý článek týdeníku Zemědělec najdete zde.

Zakalená a teplá. Jak se Čechům změní voda?

Jak by mohla vypadat budoucnost z pohledu systému dodávek pitné vody, který je komplexní a investice do něj vysoké? Když vidíme, jakým způsobem sužuje aktuálně nedostatek pitné vody a sucho například Španělsko, měla by se nám rozsvítit varovná kontrolka. Jak tedy klimatická změna dopadne na surovou, respektive pitnou vodu? K problematice se kromě jiných vyjádřil i Evžen Zeman z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Podívejte se tady na celý článek pro Seznamzpravy.cz, ve kterém najdete i klimatická data, které Ústavu výzkumu globální změny poskytnul.

Na přelomu týdne hrozí přízemní mrazíky, mohou poškodit některé plodiny

Teploty v noci na neděli a na pondělí mohou podle aktuálních předpovědí klesat k nule. Zatím se zdá, že ovocné stromy by ohrožené být neměly, protože by se měly vyskytovat nejvýše přízemní mrazíky. Ty mohou podle Evy Svobodové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR poškodit vzcházející rané brambory či cukrovou řepu. Oficiální tisková zpráva je k dispozici tady.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: