Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 27. 09. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 20. 09. 2020 do neděle 27. 09. 2020 ráno)
 

Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY se v porovnání s minulým týdnem výrazně zlepšilo v povrchové vrstvě půdy.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): V minulém týdnu došlo k rapidnímu zlepšení relativního nasycení a na většině území je stav mezi 70–100 %. Nižší stav je sledován lokálně na jižní Moravě v Podkrkonoší a na Tachovsku.
Situace v celém profilu (0–100 cm): Situace zůstává nadále méně příznivá v Čechách a na jižní Moravě. Vyšší vlhkosti půdy jsou sledovány na Šumavě, v pásu od Dačicka po Rychlebské hory, v Jeseníkách, Beskydech a ve Slezsku.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 21. 3. 2023

    Na jihu Čech a Moravy začalo jaro dřív než obvykle, sever se drží průměru

     Šance na zajištění udržitelného života na zemi se uzavírá, varuje šestá hodnotící zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Vyplývá z ní, že naše planeta už v příštím desetiletí dosáhne úrovně kritického oteplení o 1,5 °C proti hodnotám před průmyslovou revolucí. „I v naší přírodě vidíme příznaky oteplování,“ říká profesor Miroslav Trnka, vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a koordinátor projektu InterSucho.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 21. 3. 2023

    Green Deal nejsou jen motory, jde o dohodu. Česko se otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr

    Střední Evropa je jedním z několika tzv. hotspotů, tedy míst, kde vidíme projevy klimatické změny výrazněji. Není to největší anomálie toho oteplování, ale je poměrně výrazná.
    Čím je to způsobeno? Proč zrovna střední Evropa, potažmo Česko? Přečtěte si rozhovor s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe pro novinky.cz ZDE.

13. září 2020 / 37. týden

předchozí další stáhnout zavřít