Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 27. 12. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 20. 12. 2020 do neděle 27. 12. 2020 ráno)

 

Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY se v porovnání s minulým týdnem mírně snížilo.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): V minulém týdnu došlo ke zvýšení relativního nasycení v podstatě na celém území. Převažuje stav mezi 70–90 % relativního nasycení..
Situace v celém profilu (0–100 cm): Situace zůstává nadále méně příznivá v západních a severozápadních Čechách. Vyšší vlhkosti půdy jsou sledovány na zbytku nezmíněného území.

Více informací

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 9. 12. 2024

    Změna klimatu a zemědělství

    SustES je projekt Ústavu výzkumu globální změny, který zkoumá projevy probíhajících klimatických změn a jejich důsledky na biosféru a lidskou společnost. Dokáže poskytnout i data, na jejichž základě se mohou zemědělci rozhodnout, zda a co se jim při stále vážnějších vlivech klimatických změn ještě vyplatí pěstovat. Cílem projektu je vyvinout nový koncept pro identifikaci rizik a adaptační strategie pro zajištění udržitelnosti ekosystémových služeb, potravinové bezpečnosti v podmínkách probíhajících klimatických i socioekonomických změn. Víc o projektu v rozhovoru s profesorem Miroslavem Trnkou, který při příležitosti ocenění REGIOSTAR Awards 2024 odpovídal pro slovenský zpravodajský portál EURACTIV.

     

  • 21. 11. 2024

    Proběhla konference k projektu Centrum Voda

    Centrum Voda je projekt, který se snaží odpovědět na otázku, zda budeme mít i nadále dostatek kvalitní vody. Klimatická změna a sní spojené sucho i chování a požadavky člověka vodu ohrožují a pro nejbližší budoucnost je třeba hledat řešení a východiska. Konference se účastnil i prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a na již 4. ročníku za kolektiv autorů představil aktuální scénáře klimatické změny a jejich využití pro prognózu dostupnosti vody. Celá přednáška je k dispozici ZDE a průběh konference je zaznamenaný ZDE.