Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 24. 04. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 17. 04. 2022 do neděle 24. 04. 2022 ráno)


Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY se v porovnání s minulým týdnem výrazně snížilo na většině území.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Na většině území převažuje relativní nasycení na úrovni 30–90 %. Nižší stav je sledován v především v Polabí a na jižní Moravě, kde je stav pod bodem snížené dostupnosti. Poté nižší stav je sledován v jižních Čechách a v severozápadních Čechách. V hraničních oblastech převládá vyšší nasycenost, zatímco v nižších nadmořských výškách je nasycení nižší.
Situace v celém profilu (0–100 cm): Vyšší vlhkosti půdy jsou sledovány v pohraničních horách. Nižší stav je sledován na jihozápadní a jižní Moravě, v jižních Čechách, v severozápadních Čechách a v Polabí.

 

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 10. 9. 2024

    Projekt Ústavu výzkumu globální změny AV ČR- SustES se stal lídrem v oblasti klimatického výzkumu České republiky

    Projekt SustES, podpořený z výzvy Excelentní výzkum Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, se díky svému revolučnímu přístupu dostal mezi finalisty prestižní evropské soutěže REGIOSTARS 2024. I vy ho můžete svým hlasem podpořit TADY. Projekt se věnuje tvorbě adaptačních strategií pro udržitelné ekosystémové služby a potravinovou bezpečnost v nepříznivých podmínkách prostředí. Projekt Ústavu výzkumu globální změny AV ČR se stal lídrem v oblasti klimatického výzkumu České republiky (a střední Evropy). Jaké inovativní příležitosti projekt SustES přináší pro udržitelný rozvoj a co motivovalo tým projektu k účasti v soutěži REGIOSTARS 2024? To vysvětluje bioklimatolog prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ZDE.

  • 6. 9. 2024

    Nejteplejší rok v dějinách?

    Česko má za sebou další ze série horkých dní. Opět padaly teplotní rekordy. Dosavadní maximum pro páté září překonalo nebo vyrovnalo 74 ze 170 stanic, které fungují alespoň 30 let. Rozhovor na aktuální téma s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR je k dispozici ZDE.