Dopady na lesy
- bez dopadů
- počínající projevy sucha
- pokročilé projevy sucha
- selhání výsadby s výrazným podílem sucha
- chybí hlášení
- bez dopadů
- zaznamenané projevy sucha
- listnaté
- jehličnaté
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 1. 9. 2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 25.8. 2019 do neděle 1. 9. 2019 ráno)
Tato mapa zachycuje situaci v neděli 1. 9. Ve většině okresů jsou hlášeny počínající a pokročilé projevy sucha jak na listnaté tak jehličnaté porosty. Největší dopady sucha jsou hlášeny z okresu Vyškov.
INFORMACE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ OD NAŠICH REPORTÉRŮ (neodráží stav v celém okrese ale pouze v konkrétním katastrálním území):
BRUNTÁL: 'V posledním období spadlo 9mm srážek.'
FRÝDEK-MÍSTEK: 'troška vody - která stačí pro trávu..'
KLATOVY: 'Byl jsem delší dobu mimo zájmové území, proto některé otázky nehodnotím.'
PŘÍBRAM: 'Neděle 1.9., srážky nevídaného rozsahu, rychlý déšť, naměřeno cca 90 mm srážek za 15 hodin. Voda v lese je nyní i ve strouhách kde jsem ji 10 let neviděl. Obrovské škody v podobě vodní eroze (erozní rýhy, splach ze zoraných polí). Voda rychle mizí jak z lesa tak z krajiny.'
ZNOJMO: 'V hodnoceném týdnu nebyly zaznamenány žádné srážky.'
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
21. 11. 2024
Proběhla konference k projektu Centrum Voda
Centrum Voda je projekt, který se snaží odpovědět na otázku, zda budeme mít i nadále dostatek kvalitní vody. Klimatická změna a sní spojené sucho i chování a požadavky člověka vodu ohrožují a pro nejbližší budoucnost je třeba hledat řešení a východiska. Konference se účastnil i prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a na již 4. ročníku za kolektiv autorů představil aktuální scénáře klimatické změny a jejich využití pro prognózu dostupnosti vody. Celá přednáška je k dispozici ZDE a průběh konference je zaznamenaný ZDE.
-
1. 11. 2024
Zveme vás na přednášku o klimatická změně a zemědělství
Zemědělství je jedním z odvětví nejvíce ohrožených klimatickou změnou, a to nejen z pohledu budoucí produkce potravin a jejich kvality, ale i vzhledem k potenciálnímu ohrožení dalších ekosystémových funkcí, jako je zajištění pitné vody či biodiverzity.
Je možné překonat tuto výzvu šlechtěním nových odolných odrůd, pěstováním nových druhů plodin, nebo musíme změnit celý systém hospodaření v krajině, který bude postavený na zachování a zvyšování půdní úrodnosti a ukládání uhlíku v půdě? I na tohle vám v úterý 5.11. v 16:00 v Praze na Národní odpoví Karel Klem z Ústav výzkumu globální změny v rámci cyklu přednášek Týdne AV CŘ.