Dopady na lesy
- bez dopadů
- počínající projevy sucha
- pokročilé projevy sucha
- selhání výsadby s výrazným podílem sucha
- chybí hlášení
- bez dopadů
- zaznamenané projevy sucha
- listnaté
- jehličnaté
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 10. 01. 2021 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 03. 01. 2021 do neděle 10. 01. 2021 ráno)
Tato mapa zachycuje situaci v neděli 10. 01. V sedmi hlášených okresech nejsou sledovány projevy sucha na dřeviny.
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
20. 1. 2021
Loňské srážky byly jako na houpačce, střídaly se extrémy
Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl pouze květen. Podle odborníků z projektu InterSucho srážková houpačka neuškodila krajině, avšak pro zemědělství znamenala řadu problémů. Celkový roční srážkový úhrn 761 milimetrů řadí rok 2020 mezi srážkově nadnormální, řekl ČTK Zdeněk Žalud, který v projektu zaštiťuje adaptaci na klimatickou změnu a sucho.
Celý článek se zhodnocením roku 2020 k přečtení na ČTK ZDE.Zpráva byla převzata i dalšími médii:
ekolist.cz,
enviweb.cz,
agris.cz. -
1. 1. 2021
Pršelo nejvíc za deset let. A přece jenom lehce nad průměr, řekli vědci
Česko zůstává ve vláhovém deficitu. Z dlouhodobého hlediska chybí v krajině asi 300 milimetrů srážek. Sucho zesilují především vzrůstající teploty.
Nejdřív pětisetleté sucho, pak – s nadsázkou – šest propršených měsíců. V Česku se uzavírá nejdeštivější rok za poslední dekádu.V průměru napršelo mezi 700 a 800 milimetry srážek. Takové úhrny meteorologové zaznamenali naposledy v roce 2010. „Tehdy spadlo ještě minimálně o 100 milimetrů za rok více než letos,“ řekl pro Seznam Zprávy klimatolog Pavel Zahradníček z portálu intersucho.cz.
Celý článek k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE.