Relativní kondice polních plodin (PP) a travních porostů (TP)


                  
65758595105115125135
horší kondice vegetacenormální stavlepší kondice vegetace

Podívejte se také na kondici trvalých kultur.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 27. 09. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 20. 09. 2020 do neděle 27. 09. 2020 ráno)


Po příznivé KONDICI VEGETACE v průběhu celého jara až do konce dubna, což bylo dáno nezvykle teplým počasím, jsme byli svědky horší kondice vegetace v květnu především na Moravě, v severních Čechách a v Karlovarském kraji. To bylo dáno kombinací nižších teplot zvláště ve vyšších polohách, které zpomalily vývoj a celkového nedostatku vláhy v průběhu března a dubna. Po příchozích srážkách v průběhu května, června i července došlo opět ke zlepšování stavu kondice vegetace. Tento fakt potvrzuje i aktuální vývoj fenologických fází více např. www.fenofaze.cz. V oblasti severozápadních Čech však nespadlo takové množství srážek jako na zbytku území a vegetace se zde nedokázala dostat do dobré kondice jako v ostatních částech republiky. Horší stav je zde sledován od konce května až po současnost.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 21. 3. 2023

    Na jihu Čech a Moravy začalo jaro dřív než obvykle, sever se drží průměru

     Šance na zajištění udržitelného života na zemi se uzavírá, varuje šestá hodnotící zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Vyplývá z ní, že naše planeta už v příštím desetiletí dosáhne úrovně kritického oteplení o 1,5 °C proti hodnotám před průmyslovou revolucí. „I v naší přírodě vidíme příznaky oteplování,“ říká profesor Miroslav Trnka, vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a koordinátor projektu InterSucho.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 21. 3. 2023

    Green Deal nejsou jen motory, jde o dohodu. Česko se otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr

    Střední Evropa je jedním z několika tzv. hotspotů, tedy míst, kde vidíme projevy klimatické změny výrazněji. Není to největší anomálie toho oteplování, ale je poměrně výrazná.
    Čím je to způsobeno? Proč zrovna střední Evropa, potažmo Česko? Přečtěte si rozhovor s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe pro novinky.cz ZDE.