Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 23.09.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 16.09.2018 do neděle 23.09.2018 ráno)

DEFICIT PŮDNÍ VLÁHY se mírně zhoršil. Nejhlubší deficit nadále zasahuje sever a východ Čech a v menší míře pak i jih a západ Čech a části krajů Olomouckého, Zlínského a nyní výrazněji i Moravskoslezského. V jádru aktuální epizody v Čechách je nejvíce zasažen střed a sever kraje Středočeského, ale nejvíce oba kraje východní, a kraj Liberecký. Nadále platí, že vývoj letošní sezóny byl a nadále je velmi znepokojivý v kontextu uplynulých let, kdy byl půdní profil v některých oblastech pouze v jedné sezóně ze tří nasycen dostatečně. Ostatně to napovídají i mapy kumulovaného stresu. To posiluje dlouhodobější deficit v hlubších vrstvách a potvrzují to stavy podzemní vody v mělkých vrtech a také průtoky ve vodních tocích dle zpráv kolegů z ČHMÚ.
V celém profilu do 1 m se k 23. 9. vyskytuje deficit na prakticky celém území Čech (s výjimkou části jihočeské pánve). Na Moravě došlo k výraznému zlepšení jak v povrchové tak hlubší vrstvě. Na 74 % území je deficit nejméně 20 mm, na 40% pak deficit nejméně 40 mm a na 13 % území chybí mezi 60-100 mm oproti obvyklému stavu v tuto roční dobu.
 
Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 7. 2019

  Sucho a hraboši

  Současný stav přemnožených hrabošů komentuje prof. Zdeněk Žalud pro portál seznamzpravy.cz
  Článek k přečtení ZDE.

 • 16. 7. 2019

  Sucho z Česka mírně ustoupilo, ztráty na úrodě jsou velké

  Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky. Zemědělci hlásí velké ztráty a ani studený a vlhký květen úrodu příliš nezachránil. Poškozené je obilí, řepka, mák, kukuřice, ovoce i zelenina. Obilí už mnohde ani nedozrává, ale rovnou zasychá. Neroste pořádně ani tráva, vojtěška či jeteloviny, takže mnozí nebudou mít dostatek krmiva ani druhý rok po sobě. Na Moravě se také dramaticky rozšířil hraboš polní, který decimuje úrodu místy až o 80 procent, vyplývá z informací na portálu InterSucho.
  Celý článek je k přečtení na ČTK ZDE.

  Zprávu převzala další média:
  iRozhlas,
  Deník.cz,
  Mladá fronta Dnes,
  Týden.cz,
  Asociace soukromého zemědělství ČR,
  Finance.cz.