Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 21. 7. 2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 14. 7. 2019 do neděle 21. 7. 2019 ráno)
 

DEFICIT PŮDNÍ VLÁHY je i nadále prohlubován. Největší rozdíl oproti minulému týdnu pozorujeme v povrchové vrstvě (0-40 cm) v jižní části republiky.
V hlubší vrstvě (0 – 100 cm) nedošlo k žádné významné změně, nejhorší stav pozorujeme v oblasti střední Moravy, Slezska a také severozápadně od Prahy. Aktuální vývoj je nadále znepokojivý v kontextu uplynulých let, kdy byl půdní profil v některých oblastech pouze v jedné sezóně ze tří nasycen dostatečně.
Posilování dlouhodobějšího deficitu v hlubších vrstvách potvrzují i stavy podzemní vody dle zpráv kolegů z ČHMÚ. Na většině toků sledujeme podnormální vodnost. V Polabí, západních Čechách se převážně vyskytuje kategorie „sucho“. Normální vodnost se vyskytuje velmi zřídka.
V celém profilu do 1 m se k 21. 7. vyskytuje deficit zhruba na 99 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 92 % území je deficit nejméně 20 mm, na 80 % pak deficit od 20 do 60 mm a na 12 % území chybí mezi 60-100 mm oproti obvyklému stavu v tuto roční dobu.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 29. 3. 2023

    Ovocnáři se bojí, že přijdou o celou sezonu

    Sněhová vánice, mráz - ovocnáři s obavami vyhlížejí další dny. V těchto situacích jim pomáhá portál AgroRisk. Ten na mapě zobrazuje míru různých rizik včetně mrazů. „Stále časnější nástup jara a dřívější rozkvět prodlužuje časové okno, kdy mohou nízké teploty udeřit,“ říká profesor Zdeněk Žalud z CzechGlobe.
    Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

  • 27. 3. 2023

    Aktuální riziko výskytu škůdců, Agrorisk.cz

    ZDEnajdete shrnutí aktuálních rizik výskytu škůdců ovocných stromů. V nejbližších dnech Agrorisk (www.agrorisk.cz) očekává, že podmínky počasí umožní napadení porostů třemi druhy škůdců a je tedy na zvážení použití ochranných opatření.
    Vývoj a předpověď jednotlivých rizik můžete dále sledovat na AgroRisk v sekci Ovocné stromy, předpověď je dostupná na úrovni katastru, který je možné si volit např. kliknutím do mapy. Na stránkách Agrorisku najdete i další biotická i abiotická rizika na různých zemědělských plodinách. K jednodušší orientaci slouží návod na použití Agrorisku, který najdete v horní části obrazovky v červené lince.