Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 22. 01. 2023 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 15. 01. 2023 do neděle 22. 01. 2023 ráno)


STAV PŮDNÍ VLÁHY se v minulém týdnu nijak zásadně nezměnil. V povrchové vrstvě (0–40 cm) je nyní sledován spíše neutrální stav na většině území ČR, pouze na jižní Moravě a v okolí Prahy je sledován kladný přebytek.
Stav půdní vláhy v hlubší vrstvě (40–100 cm) zůstává oproti předchozímu týdnu nezměněn. V Čechách a v povodí Vltavy převažuje stále kladný stav, zatímco v povodí Moravy a na horním Labi převažoval deficit. Nyní se zde situace částečně změnila a místy je sledován nadbytek, místy neutrální stav. Dle zpráv kolegů z ČHMÚhttp://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho je na většině území převládá nadnormální až normální vodnost.
V celém profilu do 1 m se k 22. 01. vyskytuje deficit na cca 4 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 9. 1. 2023

  České hory jsou bez sněhu, kvůli intenzivní teplé vlně chybí i na hřebenech

  České hory jsou bez sněhu. Kvůli dlouhé a intenzivní teplé vlně, která začala o Vánocích a v podstatě dosud neskončila, chybí sníh i v hřebenových partiích v nadmořských výškách nad 1000 metrů. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR je sice vánoční obleva celkem standardní záležitost, ale v takové míře jako letos se jedná o výjimečný jev, řekl ČTK. Teploty se v některých dnech pohybovaly i 15 stupňů nad dlouhodobým průměrem.
  Pavel Zahradníček popisoval stav pro ČTK, celý článek k přečtení ZDE.

 • 25. 12. 2022

  Nejen Vánoce na blátě. V Česku se mění celá zima, sněhu je o polovinu méně

  Čeští vědci upozorňují, že „Vánoce na sněhu“ jsou hlavně v nížinách už spíše rarita. Měnící se klima z nich v budoucnu udělá fenomén ještě vzácnější.

  Zimní období je kratší a teplejší, sníh se stává v některých oblastech stále větší vzácností. „Za posledních 60 let se nám zima oteplila o 2,2 stupně Celsia, ale měsíce prosinec a leden dokonce o 2,6 stupně,“ vysvětlil Pavel Zahradníček, klimatolog a meteorolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který mimo jiné sleduje teplotní proměny v uplynulých dekádách a zpracovává klimatické modely. „Naopak, což je hodně zajímavé, únor se nám sice otepluje, ale podstatně méně a není to stále statisticky významná změna. Chladná část roku se nám také zkracuje a samozřejmě ubývá i množství sněhové pokrývky.“
  Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.